Podmioty lecznicze w Polsce w perspektywie reform zdrowotnych

Wydawnictwo: Difin
LubimyCzytać

Książka zawiera wszechstronną, wielopłaszczyznową analizę procesu przekształceń podmiotów leczniczych w Polsce w trzech podstawowych aspektach: w ujęciu historycznym i systemowym podejmowanych reform, w świetle zmian legislacyjnych początku XXI wieku, a także odpowiedniej polityki sektorowej. Ponadto analiza ta rozpatruje również kontekst dostępnych danych dotyczących procesu przekształceń, w tym jego skali, skutków i perspektyw. W dokonanej diagnozie systemu ochrony zdrowia w Polsce uwzględniono: analizę znaczących procesów, które doprowadziły do przeprowadzenia koniecznych zmian w jego strukturze; opis aktualnego stanu prawnego, wzbogacony analizą i komentarzem do najważniejszych przepisów; jak i potencjalne kierunki dalszych przeobrażeń w tym obszarze.Z recenzji Dr Maciej Dercza, radcy prawnego, eksperta Instytutu Spraw Publicznych, współpracownika Uczelni Łazarskiego, byłego doradcy Ministra Zdrowia:Wprowadzenie w życie 1 lipca 2011 r. ustawy o działalności leczniczej doprowadziło do zastąpienia zakładów opieki zdrowotnej podmiotami leczniczymi. Zmienione zostało oczywiście nie tylko same nazewnictwo, ale także niemal cała struktura organizacyjna i zasady, w oparciu o które funkcjonować mają wszyscy prowadzący działalność leczniczą. Niniejsza publikacja pokazuje, jak pod względem prawnym, organizacyjnym i politologicznym przeprowadzony został ten proces zmian, jakże istotny dla prawidłowego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce. Krytycznej ocenie poddano m.in. ewentualne cele, jakie postawiły sobie do zrealizowania władze publiczne, które je zainicjowały. Wśród nich wyraźnie zaakcentowano konieczność uzyskania oszczędności budżetowych, ale nie poprzez zmniejszanie dostępności do świadczeń zdrowotnych. W podsumowaniu przeprowadzonej analizy efektywności funkcjonowania podmiotów leczniczych oraz zasad, na jakich mają one być przekształcane, pojawia się obawa czy te nowe rozwiązania organizacyjno-prawne zapewnią oczekiwaną poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli. Myślę, że takie publikacje są niezbędne, aby podnieść poziom merytoryczny debaty o stanie obecnym i o perspektywie rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!