Śmierć w wodzie

Tłumaczenie: Katarzyna Szulc
Wydawnictwo: Skrypt
Døden ved vann
literatura norweska

Śmierć w wodzie jest piątą książką Torkila Damgauga - urodzonego w 1958 norweskiego pisarza, autora między innymi głośnej, wydanej w wielu krajach powieści "Spójrz na mnie, Meduzo" ("Se meg, Medusa"). "Śmierć w wodzie" to trzymająca w napięciu powieść kryminalna o przekraczaniu granic i doganiającej człowieka przeszłości, o dziecku poszukującym czułości i opieki, a spotykającym pożądanie Liss, główna bohaterka powieści, mieszka w Amsterdamie, nie stroni od narkotyków, seksu, zabawy. Jednak dowiedziawszy się o zniknięciu siostry, niezwłocznie wraca do domu w Norwegii. W Oslo desperacko poszukuje odpowiedzi na pytanie, co się stało. Wśród napotkanych osób jest jedna, która może uciec się do zabójstwa, nie chcąc dopuścić, aby prawda o okrutnym losie siostry ujrzała światło dzienne...

źródło opisu: Wydawnictwo Skrypt, 2009

alexandra | 2013-08-01
Przeczytana: wrzesień 2011

Książka, która na pewno nie jest dla wszystkich. Budzi mieszane uczucia, w trakcie czytania zaskakuje scenami o których nie każdy chce czytać i które nie każdy chce sobie wyobrażać, ale niemniej trzeba przyznać, że Torkil Damhaug stworzył świetną książkę i doskonały kryminał.
"Śmierć w wodzie" może i nie zaczyna się zbyt przyjemnie, dodatkowo pierwsze rozdziały mogą wydawać się nieco monotonne, jednak z całą przyjemnością wkładam ją na półkę z moimi ulubionymi książkami.
Liss jest bohaterką, która uparcie dąży do odkrycia prawdy i nie poddaje się, cierpliwie po kolei rozwiązując kolejne elementy zagadki. Napięcie i oczekiwanie jakie towarzyszy przy śledzeniu jej kolejnych ruchów, jest nieporównywalne z zaskoczeniem jakie spotyka nas na samym końcu książki, kiedy dowiadujemy się prawdy. Ja osobiście nie mogłam się pozbierać i do tej pory gdy przypominam sobie rozwiązanie zadaje sobie pytanie "Ale to naprawdę była ta osoba? Jakim cudem?!", dla mnie koniec był doskonałym zwieńczeniem...

kcior | 2013-07-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 08 lipca 2013

Książka zaczyna się od drastycznego maltretowania kotka, przy którym opisy są straszne, łącząc nierealne sceny, w których to bohaterka książki nie śpi nawet przez 4 dni, ale jest wypoczęta jak młody Bóg. Myślałam, że jest to thriller godny uwagi, a wyszła nudna opowieść na 400 stron, którą można było napisać w 200. Zawiodłam się strasznie.

Henioo | 2013-09-11
Przeczytana: 2013 rok

Strasznie wciągająca niemal od pierwszych stron książka o szaleństwie, potrzebie czułości, o pragnieniu poznania siebie. Miejscami opisy są drastyczne, nie dla wrażliwych osób.
Czytało mi się bardzo szybko. Polecam miłośnikom zaskakujących i niebanalnych powieści kryminalno-psychologicznych.

Paulina Kucińska | 2011-06-21
Przeczytana: 19 czerwca 2011

Świetna książka. Jak dla mnie zaskakująca. Naprawdę warto przeczytać, chociaż chwilami jest obrzydliwa.

aga1990 | 2012-03-23
Przeczytana: 10 lutego 2012

Książka taka sobie... jest kilka ciekawych wątków ale to tyle.. nie polecam.

betty-white | 2012-12-13

Dla mnie arcydzieło. Była to książka, której przeczytanie wciągneło mnie w klimat trillerow i kryminalow. Byc moze dlatego, ze byla to moja pierwsza tego rodzaju, ksiazke oceniam tak wysoko, ale naprawde jest swietna. Na poczatku sie slimaczy, nie mozna zrozumiec po co te dziwne opisywanie jakis zdarzen, a jednak potem wszystko sie przydaje. Nic w tej ksiazce nie jest oczywiste. W momencie gdy winny wchodzi do chaty na odludziu (final ksiazki), nadal nie mozna sie domyslic kto to jest, poki nie pada jego imie... Po prostu idealna:)

Ania | 2012-02-07

Świetna,tajemnicza i niesamowita.Właśnie takiej atmosfery brakowało mi w millenium Larssona.Dla mnie dużo lepsza od rozwlekłej trylogii.

Piotr | 2013-12-04
Przeczytana: 25 listopada 2013

Recenzja do przeczytania w linku poniżej

upop1974 | 2012-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2012

łał...... bardzo dobra:) przeczytana jednym tchem!

olaf2009 | 2013-09-19
Przeczytana: 2012 rok