Zbiorowiska roślinne Polski. Lasy i zarośla. Ilustrowany przewodnik

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
9 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
10
0
9
2
8
0
7
0
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788301170646
liczba stron
522
język
polski
dodał
LubimyCzytać

Zespoły roślinne to podstawowe jednostki pozwalające opisać i wyodrębnić przestrzennie roślinność dowolnego obszaru. Znajdują one zastosowanie w ochronie przyrody, są podstawą identyfikowania siedlisk sieci Natura 2000 oraz planowania i zarządzania zasobami przyrodniczymi. Zwiększa się szybko liczba osób, które mają zawodowo do czynienia z zespołami roślinnymi, biorą udział w konsultacjach...

Zespoły roślinne to podstawowe jednostki pozwalające opisać i wyodrębnić przestrzennie roślinność dowolnego obszaru. Znajdują one zastosowanie w ochronie przyrody, są podstawą identyfikowania siedlisk sieci Natura 2000 oraz planowania i zarządzania zasobami przyrodniczymi. Zwiększa się szybko liczba osób, które mają zawodowo do czynienia z zespołami roślinnymi, biorą udział w konsultacjach społecznych dotyczących działań w sąsiedztwie obszarów cennych oraz interesują się roślinnością z zamiłowania, którym coraz bardziej udostępnia się dzikie ostępy obszarów chronionych i tworzy ścieżki przyrodnicze.Ilustrowany przewodnik jest pierwszym opracowaniem o tej tematyce skierowanym do osób zajmujących się fitosocjologią, a także do niespecjalistów. Może też być pomocą w nauczaniu zespołów roślinnych. To jedyne w swoim rodzaju kompendium, które w zwięzły i całościowy sposób prezentuje wszystkie uznane jednostki leśne i zaroślowe występujące w Polsce.Znakomitym ułatwieniem w rozpoznawaniu zbiorowisk roślinnych i ich siedlisk, również w terenie są:* klucz do identyfikacji ważniejszych jednostek,* proste schematy opisu 78 leśnych i zaroślowych zbiorowisk roślinnych Polski,* ponad 500 wykonanych w odpowiednim czasie i miejscu fotografii ogólnego wyglądu zbiorowisk, samego runa, ujęć krajobrazowych, ważniejszych gatunków charakterystycznych,*opisy podobnych do siebie jednostek.Książkę przygotowali specjaliści z różnych jednostek naukowych Polski - Warszawy, Poznania, Siedlec - i jednocześnie praktyków działających od wielu lat na styku leśnictwa, architektury krajobrazu i ochrony środowiska.Odbiorcami publikacji są: studenci wydziałów biologii, leśnictwa, architektury krajobrazu, ochrony środowiska oraz pracownicy służb leśnych, jak również miłośnicy przyrody hobbystycznie zajmujący się tematyka leśną.

 

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 479
Jarosław Wiśniewski | 2017-02-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Wybitni znawcy zbiorowisk lasów i zarośli występujących w Polsce połączyli siły i stworzyli wybitną książkę o wyjątkowych walorach oraz niezwykle pomocną w dodatku. Książka ta jest unikatową pozycją wydawniczą i zasługuje na mnóstwo pochwał. Przeznaczona dla osób zainteresowanych roślinnością i szatą roślinną Polski, a w szczególności dla osób żywo zainteresowanych problematyką zbiorowisk roślinnych lasów i zarośli w naszym kraju.
Książka rozpoczyna się od podstawowych definicji, cech diagnostycznych i funkcji lasów i zarośli (autorzy tej części: P. Sikorski, W. Szwed, C. Wysocki). Następnie czytelnikom ukazuje się historia badań roślinności leśnej i zaroślowej, czyli część mówiąca o pionierach fitosocjologii w Polsce (autorzy W. Matuszkiewicz, P. Sikorski, W. Szwed). Część trzecia omawia drzewa leśne Polski (autor W. Danielewicz). Kolejna część opisuje znaczenie lasów i ich podział z punktu widzenia leśnictwa (W. Danielewicz, W. Szwed, P. Kiciński). Piąta część ma za zadanie przybliżyć czytelnikom problemy zagrożeń i ochrony zbiorowisk leśnych (W. Danielewicz). Ogólny podział fitosocjologiczny lasów i zarośli w Polsce omawia część szósta książki, której autorami są W. Matuszkiewicz, P. Sikorski, W. Szwed. Klucz do oznaczania roślinności zaroślowej i leśnej znajdziemy w części kolejnej (autorzy W. Matuszkiewicz, P. Sikorski i W. Szwed). Najważniejsza i najbardziej obszerna cześć książki to przegląd zespołów leśnych występujących w Polsce (autorzy W. Matuszkiewicz, P. Sikorski, W. Szwed, W. Danielewicz, P. Kiciński, M. Wierzba). Książkę kończą literatura oraz indeks łacińskich nazw jednostek fitosocjologicznych i gatunków roślin.
Książka zawiera wiele zdjęć, ma znakomity układ, zawiera mnóstwo pomocnych w terenie i nie tylko informacji. Wysoki pozom merytoryczny to rzecz pewna. Ogólna ocena musi być wysoka, gdyż jest to książka wyjątkowa na naszym rynku wydawniczym.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Sapiens. Od zwierząt do bogów

„Od zwierząt do bogów” Yuvala Noaha Harariego to książka, obok której nie można przejść obojętnie. Pracujący na Wydziale Historii Uniwersytetu Hebrajs...

zgłoś błąd zgłoś błąd