Zbrodnia i kara

Okładka książki Zbrodnia i kara
Fiodor Dostojewski Wydawnictwo: Zielona Sowa klasyka
495 str. 8 godz. 15 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
Преступление и наказаниe
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
495
Czas czytania
8 godz. 15 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7327-312-3
Tłumacz:
Zbigniew Podgórzec
Tagi:
zbrodnia kara literatura rosyjska Raskolnikow Petersburg Porfiry Sonia
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
3868 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
416
43

Na półkach: , ,

„Zbrodnię i karę” Fiodora Dostojewskiego czytałam w ramach wyzwania czytelniczego. Wcześniej nie zetknęłam się z literaturą rosyjską. Dlatego uznałam, że sięgnięcie po klasykę literatury światowej oraz za najbardziej popularną powieść Dostojewskiego za właściwe.

„Zbrodnia i kara” została wydana w roku 1866. Wpisując się w nurt grubych powieści i zarazem cienkich nowelek pozytywistycznych. Autor, Fiodor Dostojewski, to rosyjski pisarz XIX wieku. Mistrz prozy psychologicznej. „Zbrodnia i kara” to skrajny obraz człowieka przed, poszerzony w trakcie i pogłębiony po morderstwie dwóch kobiet. Na łamach powieści główny bohater, Raskolnikow, przechodzi przemianę wewnętrzną. Wpierw nakreślony jest portret osoby dumnej, pysznej, ambitnej, niezwykłej, który przekształca się w śmiertelnika wierzącego, kochającego i wrażliwego pod wpływem miłości, Boga i… zbrodni oraz dręczących, śledzących, tropiących go myśli. Rodiona nie tylko ściga śledczy Porfiry, ale jego własne wnętrze, które zostało zakute w kajdany zbrodni i zbroczone krwią.

„Zbrodnia…” uchodzi za powieść polifoniczną. To taka powieść, w której czytelnik jest postawiony wobec wielu głosów i interpretacji zdarzeń. Sam musi dokonać oceny, bowiem narrator tego nie robi, ale przyznaje on bohaterom zaawansowaną autonomię. Wobec takiej niezależności horyzontów, możliwości pojęcia książki czułam pewnego rodzaju zdezorganizowanie. Było to pełne nowych doznań spotkanie z pogłębionym psychologizmem postaci, ale wobec takiego ogromu… W końcu każdy element, który łączył się z innym mieszał się w wielkim worku najważniejszych drobnostek.

Nie bez powodu Dostojewskiego nazywa się największym powieściopisarzem. Fabuła jest intrygująca, wciągająca, zajmująca. Jednakże ominięcie, niezauważenie jednego drobnego elementu powoduje właśnie niepełne zrozumienie następnych części. Każde słowo, każde zdanie, każdy akapit jest najważniejszy. Nie ma tam nic przypadkowego. Wszystko świadczy o sytuacji głównego bohatera.

Natomiast główny bohater to istna zagadka. Do tej pory niepojętym jest dla mnie jak Taki człowiek (świadomy!) dokonał wszystkiego o czym wiedział, że może się wydarzyć? Czyżby triumf nieporadności umysłu ludzkiego wobec czynów? Również nachodzi mnie pytanie gdzie jest kara? Dlaczego zamordowanie dwóch kobiet skończyło się dobrze? Jakim cudem mordercę spotkał dar miłości, zrozumienia przez najbliższych, cud przemiany wewnętrznej, a jedyną jego pokutą jest zesłanie na Sybir? Porfiry zsyłając go na katorgę dał mu spokój, spokój od pogrążających go obsesyjnych myśli!

Po zakończeniu czytania jedną z wielu myśli, pytań, zagadek było, że trzeba do tej książki wrócić. Na spokojnie, jeszcze raz poznać Raskolnikowa. Nie warto sięgać po „Zbrodnię…” jeśli oczekuje się „lekkiej” i przyjemnej książki o sprawiedliwości, triumfującym systemie, miłości bożej (oczywiście to się tam zdarza). Moim zdaniem minusem jest to właśnie, że skończyła się dobrze… Istnieje zbrodnia bez kary?

„Zbrodnię i karę” Fiodora Dostojewskiego czytałam w ramach wyzwania czytelniczego. Wcześniej nie zetknęłam się z literaturą rosyjską. Dlatego uznałam, że sięgnięcie po klasykę literatury światowej oraz za najbardziej popularną powieść Dostojewskiego za właściwe.

„Zbrodnia i kara” została wydana w roku 1866. Wpisując się w nurt grubych powieści i zarazem cienkich nowelek...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    58 557
  • Chcę przeczytać
    9 500
  • Posiadam
    7 610
  • Ulubione
    3 567
  • Lektury
    1 771
  • Teraz czytam
    1 001
  • Klasyka
    486
  • Lektury szkolne
    353
  • Chcę w prezencie
    329
  • Literatura rosyjska
    292

Cytaty

Więcej
Fiodor Dostojewski Zbrodnia i kara Zobacz więcej
Fiodor Dostojewski Zbrodnia i kara Zobacz więcej
Fiodor Dostojewski Zbrodnia i kara Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także