Wojsko Polskie we Francji 1939-1940. Organizacja i działania bojowe

historia
LubimyCzytać

Cenna publikacja oparta na wieloletnich badaniach źródłowych, która ukazuje m.in. liczne problemy wynikające z wymuszonego przez Niemcy i ZSSR internowania polskich władz cywilnych i wojskowych oraz kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy w Rumunii i na Węgrzech. Autor książki przedstawia zakulisowe zabiegi Francji sprzyjające przejęciu steru władzy państwowej przez generała Władysława Sikorskiego i omawia podstawy prawne procesu odbudowy polskich władz cywilnych i oddziałów wojskowych. Analizuje też stwarzane przez władze francuskie trudności dotyczące zakwaterowania, wyposażenia, uzbrojenia i szkolenia wojsk polskich, co miało niewątpliwie negatywny wpływ na przygotowanie bojowe naszych jednostek w czasie kampanii francuskiej.Publikacja opisuje ponadto udział Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich w bitwie pod Narwikiem, szlak bojowy 1. Dywizji Grenadierów, 2. Dywizji Strzelców Pieszych, 10. Brygady Kawalerii Pancernej, pododdziałów przeciwpancernych i Polskich Sił Powietrznych. Szczegółowo omawia i rzetelnie ocenia działania generała Władysława Sikorskiego związane z przygotowaniami do ewakuacji wojsk polskich na Wyspy Brytyjskie oraz przedstawia dramatyczny przebieg tej operacji w obliczu nieuchronnej klęski Francji.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!