F.M.

Tłumaczenie: Jerzy Czech
Cykl: Przygody magistra (tom 3)
Wydawnictwo: Świat Książki
Dostojewski, Zbrodnia i Kara

Powieść kryminalna, jak zawsze u Akunina łącząca perfekcyjną, wielopiętrową intrygę z lekkością stylu i tajemnicami z przeszłości. F. M. to skrót imion Fiodora Michajłowicza Dostojewskiego. Filolog Morozow odnajduje pierwszą wersję zbrodni i kary. Gdyby ją sprzedał, miałby pieniądze na operację swego synka.

źródło opisu: Ф.М.

Mako | 2015-07-16
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2015

Bardzo ciężko czytało mi się tę książkę. Akcja dzieje się współcześnie, a głównym bohaterem jest wnuk słynnego Erasta Fandorina, Nicholas. Niestety brak mu tego charakterystycznego czegoś, co sprawiało, że cykl retro czytałam tom za tomem, z niezmiennym zainteresowaniem, nawet jeśli poziom którejś części był słabszy. Co prawda mamy tu sporo humoru, szczególnie niesionego przez asystentkę magistra Valentynę, ale nie rekompensuje to całości. Poza tym nie potrafiłam docenić kunsztu Akunina, w stworzeniu alternatywnej wersji "Zbrodni i kary", wokół której obraca się fabuła "FM". Oryginał czytałam zbyt dawno, żeby pamiętać szczegółowo, co się tam wydarzyło.
Dla mnie takie sobie, ale komuś na pewno może się spodobać.

Gothabella | 2014-05-30

Interesujący tom o Fandorinie młodszym, tj. Nicholasie, nie Eraście; akcja dzieje się więc współcześnie, a trzon fabuły to świeżo odnaleziony, nieznany rękopis autorstwa Dostojewskiego (stąd tytuł F.M. - od imienia i patronimiku pisarza) będący pierwotnym szkicem "Zbrodni i kary". Niewątpliwie ciekawym elementem powieści są wstawki z tegoż rękopisu, pisane przez Akunina a'la Dostojewski.

Jeśli chodzi o mnie, to znacznie bardziej wolę dziewiętnastowieczne perypetie Erasta, ale Nicholas i wszystko co wokół niego też daje się lubić. Nicholas Fandorin to magister historii, prowadzi firmę (zresztą fatalnie prosperującą) zajmującą się "udzielaniem dobrych rad", a w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek, w które wplątuje się nieodmiennie przypadkowo, pomaga mu zakochana w nim asystentka Walentyna, niezmiernie seksowna blondynka znająca sztuki walki, która zmieniła płeć i kiedyś była Walentym. Ale nie zniechęcajcie się, jeśli nie lubicie takich klimatów, Wala to niewątpliwie jeden z...

Gveir | 2012-11-01

Niedosyt. Nicolas Fandorin to jednak nie jego dziadek, Erast Pietrowicz. Jednak carska Rosja czasu Belle Epoque ma ciekawszy smak niż współczesne czasy.

Ksawery Szaniawski | 2012-01-19
Przeczytana: sierpień 2011

Mimo mojego kilkuletniego zachwytu Akuninem, pierwszy zawód. Zbyt rozwlekłe, nierówne, słabe.

Mariusz Zielke | 2011-03-17

Świetna. Wstawki a la Dostojewski i dobrze prowadzona akcja. Polecam

nie_szkodzi | 2013-08-07
Przeczytana: 02 sierpnia 2013

Świetna książka, całkowicie godna polecenia. Wszystkie części przygód magistra trzymają poziom, a ta chyba nie jest ani gorsza ani lepsza tylko po prostu inna.

Jarmo | 2010-12-10

Trzyma w napięciu, jednak w mojej opinii zakończenie rozczarowuje.

Kitty | 2014-02-25
Przeczytana: 2012 rok

Ciekawa, ale to nie szczyt możliwości Borisa Akunina.

croolevna | 2010-07-11

całkiem niezła

Soledad | 2014-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2014

Powieść znalazła się wprawdzie w dziale przeczytanych, ale tak naprawdę nie dotrwałam do końca. Rzadko mi się zdarza porzucić książkę w połowie lektury, lecz - niestety - na tę szkoda mi było czasu. Zbyt wiele fantazji jak dla mnie.