Opowiem o niej

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Losy, pragnienia i marzenia o miłości trzech kobiet uwikłane w burzliwą historię Polski. Największą miłością Heleny był teatr. Najdotkliwiej przekonała się o tym jej córka. Choć Helena pragnęła stworzyć małej Glorii prawdziwy dom, nie potrafiła być matką. Marzyła o graniu wielkich ról na najświetniejszych scenach, a dziecko było tylko przeszkodą w drodze do sławy. Gloria, odtrącona przez...

Największą miłością Heleny był teatr. Najdotkliwiej przekonała się o tym jej córka. Choć Helena pragnęła stworzyć małej Glorii prawdziwy dom, nie potrafiła być matką. Marzyła o graniu wielkich ról na najświetniejszych scenach, a dziecko było tylko przeszkodą w drodze do sławy. Gloria, odtrącona przez mamę, całą swoją miłość przelała na babcię Różę – silną i kochającą kobietę, która przeżyła dwie wojny i powstanie warszawskie. Pani Róża stała się dla wnuczki najlepszą matką, najbliższą przyjaciółką i mentorką. To właśnie jej ciepłe i mądre słowa były dla dziewczynki otuchą w ciężkich chwilach. Czy jednak rady babci wystarczą, by Gloria odnalazła siebie i swoje szczęście?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Karolina | 2018-07-31
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 01 lipca 2018

Nie potrafiłam poczuć tej książki, tej historii. Nie przemówiła do mnie. Cały czas czegoś mi w niej brakowało.

Przedstawione są w tej książce pokolenia trzech kobiet:Heleny,Róży,Glorii.
Helena od młodzieńczych lat pasjonowała się aktorstwem marzyła o zawodzie aktorki interesował ją teatr chciała występować na scenie jej mama Róża była bardzo temu przeciwna bo pragnęła by Helena zajęła się czymś innym,jednak dziewczyna postawiła na swoim została sławną,świetną aktorką potem poznała Stefana,w którym się zakochała,zaszła z nim w ciążę,a jej ukochany postawił ultimatum,albo zostanie przy nim,albo usunie ciążę,a Helena postanowiła urodzić dziecko przyszła na świat dziewczynka dała swojej córce na imię Gloria.
Czuje z początku niechęć do dziecka jak urodziła dali jej w ramiona niemowle.
Dla Kobiety jej córka była przeszkodą do sławy.
Nie potrafiła dziewczynki pokochać być dla małej Glorii matką.
Całą miłość przelała na swoją wnusię Babcia Róża,która zawsze przy dziewczynce była i kochała mocno.
Była dla niej mentorką;najlepszą przyjaciôłką,kochającą babcią opowiadała o Powstaniu Warszawskim,o tym...

chrystus112 | 2018-06-24
Przeczytana: 2018 rok

brakuje tu historii poprostu se opowiada o jej zyciu i nic sie w sumie nie dzieje

Fragile | 2017-09-20
Przeczytana: 20 września 2017

zachęcający opis na okładce a w środku infantylny i chwilami pretensjonalny język, płytkie ujęcie trudnego tematu zawikłanych relacji między kilkoma pokoleniami kobiet, szkoda zmarnowanego potencjału

Bardzo emocjonalna książka o losach trzech kobiet. Babcia, córka i wnuczka.
Ich barwne losy pokazane są na tle historii Polski.
Opowieść o relacjach najbliższych sobie kobiet, miłości, pasji, macierzyństwie...
Poruszająca, prawdziwa, pełna ciepła i uroku, chwytająca za serce...

Anna | 2017-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2017

Zachęcam wszystkich do przeczytania książki Jolanty Guse; to powieść pełna emocji, wzruszająca, niekiedy wyciskająca łezkę, to powieść o poszukiwaniu własnego szczęścia i realizacji marzeń, często kosztem poważnych wyrzeczeń, to powieść o Niej-Babci, która bezinteresownie oddała wnuczce swoją miłość, czas i życie.

Róża, Helenka i Gloria - trzy kobiety z jednej rodziny, babcia, córka i wnuczka, każda z własnym balastem doświadczeń i wspomnień, przeżyć i tęsknot, miłości i rozczarowań. Róża wciąż mająca w pamięci i tęskniąca za zamordowanym tuż po wojnie mężem, Helenka, której jedyną pasją i miłością jest teatr, dla którego zrezygnowała z wychowywania własnej córki i Gloria, pozbawiona w swoim życiu obecności matki i ojca, oddana pod opiekę kochającej i kochanej babci Róży, która dała jej całą swą miłość, ciepło i mądrość życiową.
Wraz z bohaterkami czytelnik uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach w historii Polski; robotniczym strajku w Poznaniu w 1956 roku, protestach...

neva14 | 2017-04-21

Kolejna powieść udowadniająca, jak miłość jest ważna, ,,Opowiem o niej'' autorstwa Jolante Guse była bardzo miłym sposobem spędzenia czasu i nie żałuję, że ją przeczytałam.

Opisuje ona losy dziewczynki mieszkającej z kochaną i troskliwą babcią, ponieważ została porzucona przez ambitną matkę dla marzeń o teatrze. Książka głęboko zastanawia nad potrzebą bliskości i o tym, jak istotne jest przebywanie w rodzinnym gronie.

Jej historia bardzo mnie zaciekawiła, była frapująca i niezwykle wartościowa.

Madi | 2017-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2017

Historia trzech kobiet-babci,matki i wnuczki bardzo ciekawa,ale sam styl opisania jej trochę chaotyczny .
Choć niektóre sceny zostały potraktowane pobieżnie,to po jakimś czasie można się do tego przyzwyczaić ,a wtedy lektura dostarcza nam wiele przyjemności.
Mnie robiło się ciepło na sercu jak czytałam historię Róży-babci głównej bohaterki Glorii -miałam wtedy przed oczyma moją kochaną babcię.

książek: 2082
Julka | 2016-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2016

Jest to bardzo interesująca opowieść o niełatwych losach trzech pokoleń kobiet: Róży - babki, Heleny - matki i Glorii - wnuczki, umiejętnie wpleciona w trudną historię Polski od czasu II wojny światowej po współczesne. Kobiety, choć pochodzące z jednej rodziny, miały diametralnie różne podejście do najbliższych, inaczej rozumiały szczęście i czego innego oczekiwały od życia. Czy udało im się porozumieć?
W książce jest dużo mądrych rad, które babcia udziela małej Glorii, a które mogą być bardzo przydatne w życiu codziennym każdego.
Mnie powieść ujęła za serce i szczerze ją polecam.

emka | 2016-08-18

"Nie szukaj w życiu księcia. On istnieje tylko w bajkach, które Ci opowiadałam, gdy byłaś mała. Powinnaś wybrać takiego mężczyznę, przy którym to Ty poczujesz się jak księżniczka (...) Nie patrz na urodę, bo ona przemija. Szukaj dobroci serca i szacunku. Pamiętaj, iż przystojny mężczyzna zazwyczaj jest pożądany przez wiele kobiet, a Ty znajdź takiego, który swoje serce odda tylko Tobie. W innym razie miłość stanie się niedolą i udręką. Wystrzegaj się skąpców. Życie z takimi to istne piekło (...) Bacz natomiast, co Twój wybranek ma w głowie, czy jest energiczny i pracowity. Bo wiedz (...), pieniądze, ich posiadanie lub brak, to rzecz ulotna i względna (...) Nigdy nie zaniedbuj swoich skrytych marzeń i potrzeb. Szanuj siebie, bez względu na zaistniałe okoliczności, a wtedy i otaczający ciebie ludzie szanować Cię będą. Walcz o swoje. Zawsze! Lecz nigdy nie daj się wplątać w żadne intrygi (...) Nie plotkuj o innych, bo wtedy będą plotkować i o tobie. Unikaj życiowych pesymistów, oni...