Encyklopedia Biologia

Wydawnictwo: Greg
LubimyCzytać

Encyklopedia Biologia stanowi kompendium wiedzy z zakresu biologii jako nauki przyrodniczej i interdyscyplinarnej, korzystającej z dorobku innych dziedzin (fizyki, chemii), znajdującej szerokie zastosowanie praktyczne (medycyna, rolnictwo).Pozycja ta przeznaczona jest dla uczniów gimnazjum i liceum oraz studentów i miłośników szczególnie zainteresowanych tą problematyką. Omówiono tu zagadnienia z zakresu obowiązujących programów nauczania, obejmujące podstawy botaniki, zoologii, fizjologii, genetyki oraz ekologii, wraz z szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną i higieną. Dodatkowo uwzględniono tematy wykraczające poza program, związane z dynamicznie rozwijającymi się dziedzinami, jakimi są biologia molekularna i biotechnologia.Encyklopedia zbiera, aktualizuje i poszerza informacje zawarte w podręcznikach szkolnych. Pomaga usystematyzować i uzupełnić wiadomości z danej dziedziny przyszłym maturzystom oraz kandydatom na uczelnie wyższe medyczne (lub pokrewne). Stanowi także źródło informacji dla uczniów pragnących związać swoją przyszłość z biologią jako dyscypliną doświadczalną, zapoznając ich z metodami i technikami stosowanymi w pracy naukowej.Pozycja ta może stanowić również pomoc dydaktyczną dla słuchaczy pierwszych lat studiów i nauczycieli. Przedstawione przez autorów definicje obszernie omawiają wszelkie mikro- i makroskopowe przejawy życia na ziemi, począwszy od budowy cząsteczek chemicznych a skończywszy na procesach zachodzących na skalę globalną. Autorzy korzystali z najaktualniejszych źródeł informacji, dzięki czemu udało im się przybliżyć budowę i funkcjonowanie organizmów żywych na różnym poziomie organizacji i zaawansowania ewolucyjnego. Tłumaczą także ich zmienność, drogi rozwoju oraz interakcje zachodzące pomiędzy nimi samymi oraz otaczającym je środowiskiem.Ze względu na encyklopedyczny charakter tej publikacji opracowane hasła ułożone są w porządku alfabetycznym, co pozwala na szybkie dotarcie do omówień, wzbogaconych rysunkami i literaturą źródłową. Liczne rysunki, zdjęcia i tabele pomagają szybciej zrozumieć i przyswoić przedstawione zagadnienia. Muszę przyznać, że jestem zaskoczona zarówno fachowością opracowania poszczególnych zagadnień z biologii i dziedzin pokrewnych, jak i prostotą ujęcia oraz umiejętnością syntetycznego spojrzenia, jaką wykazali się autorzy Encyklopedii Biologia. Od lat współpracuję z nauczycielami, szukającymi pomocy w przekazywaniu wiedzy z tej ciekawej, ale i niełatwej w zrozumieniu dziedziny. Tę pozycję wydawniczą mogę im polecić z pełnym przekonaniem.Jednak przede wszystkim jest to wspaniała pomoc dla uczniów, maturzystów i studentów. Znajdą tu oni zagadnienia z botaniki i zoologii, fizjologii, genetyki, ekologii. Hasła Encyklopedii mają formę artykułów - krótszych lub dłuższych wykładów, gdzie klarownie omówiono dane zagadnienie. Mnie, jako biologowi a zarazem pedagogowi podoba się przede wszystkim pomysł przekazu dostosowany z jednej strony do możliwości uczniów a z drugiej strony nie obniżający walorów naukowych tekstu. Encyklopedia zawiera hasła opracowane na wysokim poziomie merytorycznym. Obok zagadnień z programów nauczania i standardów maturalnych, czytelnik znajdzie tu wiadomości wykraczające poza program, ciekawe i pasjonujące. (...) z recenzji dr Łucji Skalskiej

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!