Książę Józef. Wódz i kochanek

Bellona
2014-01-01
2014-01-01
wojskowość powszechna wojny napoleońskie

Popularne opracowanie poświęcone „odbrązowieniu” księcia Józefa. Interesująca próba pokazania bardziej od strony ludzkiej postaci z panteonu bohaterów narodowych. Jak zwykle przy takich okazjach wychodzi jak pobieżna jest nasza wiedza historyczna, sprowadzająca się do wizerunku niefrasobliwego bon vivant. Prawda jest trochę bardziej złożona, bowiem w kilku przypadkach książę Poniatowski zmuszony był do podjęcia niepopularnych i dwuznacznych decyzji. Kiedy po bitwie pod Raszynem zarządził o opuszczeniu Warszawy, kiedy decydował o wiernym pozostaniu przy Napoleonie po kampanii w Rosji, gdy mimo ran walczył do końca w Bitwie Narodów. Choćby z tego względu zasługuje na nasz szacunek. Nie jest to może dzieło rangi Askenazego, lecz dla osób chcących poznać nieco bliżej czasy księcia Pepi pozycja godna polecenia.

Ciekawa pozycja o księciu Józefie Poniatowskim. Wydaje mi się, że autor podszedł do zadania zapoznania czytelnika z osobą księcia rzetelnie i bardzo rozsądnie, gdyż człowiek, który wyłania się z kart książki nie jest perfekcyjny i jednoznaczny.
Pepi urodzony, wychowany i wykształcony w Wiedniu nie czuł się związany z Polską i wyraźnie widać, że tylko lojalność wobec wuja- króla skłoniła go do przyjazdu do Warszawy. I powiem szczerze, że wcale nietrudno zrozumieć targające nim rozterki. Porzucenie świetlanej wojskowej kariery w armii jednego z europejskich mocarstw na rzecz wątpliwych zaszczytów i ciężkiej pracy dla kraju, który już wówczas był marionetką w rękach Katarzyny II, musiało być trudną decyzją… Chyba nie przesadzę, jeśli powiem, że został Polakiem z wyboru.
Opisy kolejnych lat ukazują go w najrozmaitszym świetle. Z jednej strony bawidamek i istny lew salonowy, z drugiej żołnierz, którego niewzruszona lojalność wobec rodziny została wystawiona na ciężką próbę, gdy jego wuj przystąpił do konfederacji targowickiej, a następnie podpisał akt rozbiorowy. Potem no cóż, bywało różnie. Jak trzeba było i istniała taka możliwość to walczył (insurekcja, wojna z Austrią, wojny napoleońskie),jak nie, to balował z rozmachem i w stylu udzielnego księcia. Za to pierwsze był podziwiany i szanowany, za to drugie krytykowano go niemiłosiernie.
Bywał lekkomyślny, rozrzutny, nonszalancki i brawurowy. Pewnie nawet trochę próżny (w końcu swej łysiny wstydził się tak bardzo, że wyjątkowo skutecznie ukrywał ją przed wszystkimi). Popełnił niemało błędów i sporo można mu zarzucić. Jednak nie można odmówić mu odwagi osobistej i lojalności. Nęcony przez cara rosyjskiego najróżniejszymi obietnicami, nie porzucił Napoleona i walczył u boku potężnego niegdyś sojusznika do końca. Szkoda tylko, że swojego własnego i resztek państwa polskiego pod postacią Księstwa Warszawskiego….
Słowem, uważam, że pan Leśniewski wykonał swoją pracę bardzo dobrze: przedstawił bohatera narodowego jako człowieka z krwi i kości. Z pełną paletą jego zalet i wad.
Dodatkowa gwiazdka za to, że w przystępnych słowach opisał szereg batalii i starć. Co dla laika w kwestiach wojskowości jest znaczącym plusem.

• BB.NIEPOLOMICE
  • Biografia