PiT

Wydawnictwo: Atut

Jacek Bierut laureatem nagrody Fundacji Kultury.

Anielaszubert | 2016-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2016

Książka Bieruta składa się z dwóch opowieści o tych samych zdarzeniach rozgrywających się w ciągu jednego jesiennego dnia. W każdej z części towarzyszymy innemu bohaterowi, obaj zaś zostają uwikłani w sieć zapętlających się, połączonych ze sobą w zaskakującym układzie przypadków. Intryga w obu częściach wciąga łatwo i intensywnie, nie ona jednak jest największym atutem powieści. Autor ma bowiem zmysły czułe na rzeczywistość, której czytelnik doświadcza poprzez drobne, trafione w punkt detale opisów. Towarzyszy temu żywy soczysty styl.
Zbudowanie powieści z dwóch pozornie dublujących się części mogłoby się wydawać wtórne i nużące (pokazanie tych samych zdarzeń z rożnych perspektyw - koncept wytarty jak stara sofa), jednak autor i tu wyszedł obronną ręką - pierwsza opowieść odzywa się co prawda echem w drugiej, ale jest to w dziwny sposób przyjemne, jak powrót do znanych miejsc, jednak widzianych już zupełnie inaczej. A to efekt analogiczny do tego, czego doświadczają niektórzy...

tfutfu | 2013-10-15
Awersowy | 2011-11-17