Długi dzień Walhalli t.1

Wydawnictwo: Solaris

Skandynawskie sagi kończą się Ragnarokiem, zmierzchem bogów, podczas którego Surt zniszczy boskich Asów a baśniową siedzibę Odyna, Walhallę, pochłoną płomienie.

SamNieWieszKto | 2013-07-05

Niewątpliwie jedna z najgorszych książek w mojej kolekcji.

Fabuła opowiada o losach pilota wojskowego, poległego w trakcie I Wojny Światowej i uniesionego przez Walkirię do Walhalli. Nie jest wyjątkiem, zbliża się Ragnarok, Odyn gromadzi zastępy poległych wojowników, z jakiegoś powodu głównie lotników. Tworzyłoby to całkiem fajne tło dla militarnego fantasy, gdyby nie dwie rzeczy. Po pierwsze: kiepskie opisy bitew. Po drugie: idiotyczna cecha specjalna czyniąca bohatera wyjątkowym.

Cechą tą jest posiadanie wacka.

Zwyczajnie inni piloci zginęli w płonących samolotach, ich dolne połowy ciała są sfajczone, dostali protezy z metalu, nie takie fajne jak oryginały. Jedynym, który bzykać może jest nasz bohater.

Cała fabuła kręci się jak łatwo zgadnąć wokół wacka.

Monika Stelmasiak | 2016-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Spodziewałam się czegoś więcej. Albo inaczej, spodziewałam się po prostu CZEGOŚ. Sam pomysł na książkę jest genialny, ale sposób prowadzenia fabuły... Cóż, powiedzieć że pozostawia wiele do życzenia, jest więcej niż eufemizmem. Nieistotne opisy rozciągnięte do granic możliwości są natomiast, zdaje się, jedynym powodem konieczności napisania kolejnego tomu. Książce mogłabym zarzucić jeszcze wiele, ale zostawię tę przygodę odważnym czytelnikom.

Alien | 2016-03-15
Na półkach: Przeczytane, Shit

Z całym szacunkiem dla Wikingów oraz fantastyki, ale nie da się tego czytać. Przeczytanie graniczy z cudem, który się wydarzył w moim przypadku. Jednak żeby sięgnąć po drugą część niech wszystkich Odyn broni '_'

Bolo | 2012-03-16
Przeczytana: 20 lipca 2012

Czytanie tej książki jest niechybnie wyzwaniem. Na początku można się zrazić fachowo wyglądającym słownictwem przy samolotach i dość słabym zaznaczeniem retrospekcji. Może przerażać również duża ilość nawiązań do mitologii nordyckiej (czy z prawdziwą mitologią ma to wiele wspólnego osobiście nie mam pojęcia, ale wydaje się mieć niejaki sens nawet, podobnie jak nie znam pilotów z pierwszej wojny światowej i nie wiem, na ile są to postaci całkowicie wykreowane przez Novotnego, a na ile absolutnie fikcyjne). Może się nie spodobać pomysł wrzucenia do jednego kotła mitologii nordyckiej, lotników, wojen, nazistów i diabli wiedzą, czego tam jeszcze, ale właśnie to mnie w niej urzekło. Jak dla mnie jest to dzieło, z którym warto się zapoznać, jeśli zostało się zaintrygowanym pomysłem i nie boi się przechodzić przez zawiłości obcych nam mitologii i wydarzeń, które swoją złożonością chwilami potrafią zakręcić w głowie i kazać przeczytać jeszcze dwa razy,żeby do końca zrozumieć to należało...

Tomasz Radwański | 2017-01-30
Pablo | 2016-08-29