Cień kruczego skrzydła Opowieść celtycka

Wydawnictwo: Femis
Absolution by Murder
9788360112076
celtowie, morderstwo, synod

Rokk 664. N.e., męsko-żeński klasztor w opactwie św. Hildy. Na synod przybywa młoda, irlandzka mniszka Fidelma...

Isadora | 2016-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Okres wczesnego średniowiecza w Brytanii i Irlandii to dla mnie terra incognita. Powiedzmy sobie szczerze - lepiej orientuję się w celtyckich mitach i legendach niż wydarzeniach historycznych, jakie nastąpiły tam po upadku cesarstwa rzymskiego, z naciskiem na wędrówki ludów i proces chrystianizacji tych ziem, niezwykle burzliwy i wieloetapowy.
Dlatego, kiedy wpadła mi w ręce powieść Petera Tremayne'a o obiecującym tytule "Cień kruczego skrzydła. Opowieść celtycka", której fabuła osadzona jest w VII wieku w opactwie Whitby w Nortumbrii i osnuta na kanwie wydarzeń związanych ze słynnym synodem kościelnym, uznałam, że to doskonała okazja do poszerzenia wiedzy i zgłębienia tematu. Niestety, nie wszystko złoto, co się świeci, a moje rosnące z każdą stroną rozczarowanie dorównywało temu, jakie ogarniało poszukiwacza szlachetnego kruszcu trzymającego w dłoniach grudkę pirytu.

Nortumbria, 664 r. Do opactwa św. Hildy w Streoneshalh (Whitby), na synod zwołany na polecnie króla Oswy celem...

Ivyll | 2010-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2010

Nie sposób nie skojarzyć tej książki z "Imieniem róży" Umberto Eco, choć ta pozycja należy zdecydowanie do lżejszej literatury. Tajemnicę morderstwa, jakie zakłóca rozstrzygający dla nortumbryjskiego Kościoła synod, ma rozwikłać para duchownych - siostra Fidelma i brat Eawulf. Muszą się spieszyć, bo plotki rozprzestrzeniające się z prędkością wichru, dodatkowo podburzają i tak napiętą atmosferę, grożąc wybuchem wojny.

Książka bardzo wciągająca, napisana w sposób obrazowy, lekkim, lecz bogatym językiem. Polecam.

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 23 lutego 2011

Mocno eufemistycznie pisząc zwyczajny kryminał sztucznie przybrany w szaty powieści celtyckiej. Intryga prosta jak drut, do tego wydumana jak sto pięćdziesiąt fajerek. Jakby mało było prostoty scenariusza czytelnik gubi się w gąszczu nazw i imion własnych, które stanowią jedyne świadectwo, że akcja toczy się we wczesnośredniowiecznej Brytanii. Do tego nudne to to i mało wciągające.
Nie krytykuję rzeczy, które budzą zdumienie (np. sekcje zwłok w VI wieku n.e.???), lecz nie jestem w stanie potwierdzić ich autentyczności (w końcu to autor jest rzekomo wybitnym specjalistą z historii tamtych czasów).
Sięgnąłem do Wiki i jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że autor stworzył ponad 20 tym podobnych celtyckich kryminałów. Złośliwie zakończę, iż dobrze się stało, że w Polsce wydano tylko jedną pozycję.

Miwlam | 2013-08-05
Przeczytana: 08 kwietnia 2013

Nie jest to pierwsza książka Peter'a Tremayne'a jaką przeczytałam. Jestem pełna podziwu dla jego pióra. Pokazuje zupełnie nieznaną średniowieczną Europę. W VII w. na terenach Polski była dzicz, natomiast Irlandia posiadała wysoko rozwinięty system szkolnictwa oraz sądownictwa. Kobiety zajmowały wysokie stanowiska, były lekarzami, zielarkami, sędzinami, nawet mogły objąć tron, ponieważ nie było tam prawa dziedziczenia. Kolejny król był wybierany przez starszyznę. Tak również się działo z pomniejszymi wodzami.
Muszę przyznać, że ze wszystkich książek z serii o Siostrze Fidelmie, pierwsza jest najmniej ciekawa. Każda jest pełna zawiłych wątków, zaskakujących zmian akcji i zadziwiających zakończeń.
Polecam lekturę i czekam na kolejne książki w polskim tłumaczeniu.

Krystian Osys | 2016-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2016