Dzieło Dextera

Tłumaczenie: Tomasz Wilusz
Cykl: Dexter (tom 4)
Wydawnictwo: Amber
Dexter by design

Czwarta część przygód Dextera Morgana. Noc księżyca, noc stworzona do danse macabre. Ale księżyc nad Sekwaną? Dexter jest w Paryżu. A w Paryżu z Tańca nici. Nie ma osłony nocy znad Miami, nie ma łagodnych wód oceanu, gotowych na przyjęcie wszystkich problemów Dextera... schludnie zapakowanych w worki. W Paryżu świeżo upieczony małżonek Dexter może tylko trzymać w ryzach niecierpliwie...

Czwarta część przygód Dextera Morgana.

Noc księżyca, noc stworzona do danse macabre. Ale księżyc nad Sekwaną? Dexter jest w Paryżu. A w Paryżu z Tańca nici. Nie ma osłony nocy znad Miami, nie ma łagodnych wód oceanu, gotowych na przyjęcie wszystkich problemów Dextera... schludnie zapakowanych w worki. W Paryżu świeżo upieczony małżonek Dexter może tylko trzymać w ryzach niecierpliwie podrygującego Mrocznego Pasażera i mieć nadzieję, że całe to szaleństwo wkrótce się skończy, a on wróci do swojego uporządkowanego życia: do łapania i zabijania innych potworów... Zwłaszcza że jeden z nich chce pozbawić go rozkoszy wymierzania Sprawiedliwości. Słodkich chwil, na myśl o których Dexterowi robiłoby się ciepło na sercu - gdyby je miał.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

mclena | 2016-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2016

"Ludzie wymyślili pojęcie sprawiedliwości, bo chcieli dać wszystkim równe szanse w grze i zmusić drapieżców do nieco większego wysiłku. I bardzo dobrze. Lubię wyzwania."

"Dzieło Dextera" to jak na razie najlepszy z czterech tomów i już od samego początku szokuje podczas ekspozycji w Paryżu w trakcie jego i Rity miesiąca miodowego. Swoją drogą to chyba pojęcie "sztuki" w przypadku niektórych ludzi przechodzi na dość dziwny poziom, którego chyba nigdy nie zrozumiem.
Przez cały czas czytelnik ma wrażenie że Dexter jest w pewnym sensie wyjątkowy, bohater niczym Supermen, który (jakby nie patrzeć) walczy (złem) ze złem, ale mimo swojej skuteczności, nadal jest tylko człowiekiem, nie superbohaterem. Człowiekiem, który może się pomylić... i tak właśnie dzieje się tutaj. Pierwsza pomyłka, pochopne działanie, a to z kolei ściąga na niego gniew i pragnienie zemsty osoby, która cały czas jest o krok przed nim samym.
Ponad to Deborah nareszcie wyrzuca z siebie to co jej leży na sumieniu już...

McRap1972 | 2014-07-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014, E-booki
Przeczytana: 21 lipca 2014

4 tom Dextera dalej utrzymuje bardzo wysoki poziom. Tym razem Dexter musi zmierzyć się z artystycznym mordercą i nie będzie to łatwa potyczka. Okazuje się, że nasz główny bohater nie jest jednak wszechmocny i tym razem będzie musiał skorzystać z pomocy innych. Podobnie jak poprzednie części, także i tą czytało mi się naprawdę dobrze. Książka napisana dobrym, plastycznym stylem. Czyta się ją błyskawicznie. Jak zwykle powieść przesiąknięta jest ironią i czarnym humorem. Na dodatek mamy tu świetne zakończenie. Po raz kolejny polecam spotkanie z tym przesympatycznym seryjnym mordercą.

Pinokio1983 | 2013-10-18
Przeczytana: 17 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Część czwarta przygód "dobrego Dextera" zapowiadała się cudownie! Mroczny Pasażer powrócił, Dex wyjechał do Paryża i wkręcił się w sztukę współczesną... ale w okolicy 15 strony wrócił do Miami i wszystko zaczęło się sypać.

Książka do połowy jest naprawdę przyzwoita, aż zacząłem myśleć, że Lindsay wrócił do formy. Niestety, pomyliłem się. Ilość nielogiczności, absurdalnych zachowań naszego bohatera, niedociągnięć i dziur fabularnych zabija nawet nieuważnego czytelnika. No i na dodatek Dexter praktycznie ujawnia swój mały "sekret" facetowi Debry, a na koniec nie pozbywa się (uwaga!) z internetu dowodu, który może mu zafundować dożywocie. No i robi się taki ohydnie ludzki. Brrrr!

Generalnie - ODRADZAM!

Ale kolejną część pewnie przeczytam kiedyś, co mi szkodzi?

Sabcia100 | 2012-10-05
Przeczytana: 05 października 2012

Właśnie wystartował siódmy sezon "Dextera" i po obejrzeniu pierwszego odcinka nabrałam chęci na kolejną, książkową część przygód Dextera Morgana, pracownika laboratorium i mordercy w jednym. Mimo, że poprzednia część mnie mocno rozczarowała, postanowiłam się nie zrażać i czytać dalej.

Dexter jako świeży małżonek udaje się z Ritą w podróż poślubną do Paryża. Mimo, iż cała wycieczka go nudzi, stara się stwarzać pozory normalności. Z uśmiechem na twarzy zwiedza kolejne muzea i galerie, aż natrafia na bardzo specyficzną formę sztuki, jakże podobną do jego własnej... Mroczny Pasażer aż zachichotał. Po powrocie do Miami wraz ze swoimi współpracownikami musi zmierzyć się z kolejną sprawą, która wkrótce przeistacza się w osobiste porachunki. Morderca uważa się za artystę, a po poznaniu mrocznej tajemnicy Dextera, postanawia go użyć jako głównego bohatera swych dzieł, co bardzo komplikuje życie Dexa, gdyż... Wkrótce jego sekrety, a dokładniej mówiąc pewne nagranie, ma zostać przedstawione...

Spiderdog86 | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Rewelacja.Książka naprawdę wkręcająca jak i cała seria.Pożeram ją jednym tchem. Nie mogę serii nic zarzucić,poza jednym,że kiedyś wpadnę pod samochód razem ze swoim wiernym Kindelkiem ;)

Ewa | 2011-11-20
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 20 listopada 2011

Mam wrażenie, że autor uwielbia uśmiercać bądź okaleczać swoich bohaterów w ten sam sposób. Zresztą nawet główny bohater, Dexter, jest specjalistą w tej dziedzinie. Staje się to trochę męczące, jak również cały ten nie-zawsze-zabawny humor. Szczególnie przeszkadza mi to otępnianie wszystkich ludzi wokół Dextera i tym samym tworzenie z niego wybitnie myślącego człowieka. Niemniej jednak seria ta ma coś w sobie, co sprawia, że chce się sięgnąć po kolejne części. Nie wiem dlaczego, ale wiem, że muszę ;)

arachne | 2011-12-19
Przeczytana: 12 listopada 2011

W ubiegłą niedzielę zakończył się 6 sezon „Dextera”, mojej największej (bo i jedynej) serialowej miłości. Czym różni się Dexter Morgan od Doktorów Housów i wszelkich innych sztampowych bohaterów seriali? Dex to morderca. Świadomy, seryjny zabójca będący jednocześnie „facetem od kwi”, bratem, przez pewien czas mężem i ojcem (paradoksalnie - dobry ojcem). Głupi jest jednak ten, kto sądzi, że sekret sukcesu tej historii tkwi w jej makabryczności, a ludzie sięgają doń, by z perspektywy kanapy zobaczyć trochę krwi. Dexter to przede wszystkim dramat. Kiedy na oczach trzyletniego chłopca zamordowana (przy użyciu piły mechanicznej) zostaje jego matka, rodzi się w nim Mroczny Pasażer – nieodłączny, znienawidzony towarzysz myśli (serca? duszy?). Ciemność w Dexterze odkrywa jego przybrany ojciec – o ironio, glina. Harry wpaja mu zasady, które przetrwają jako Kodeks Harry’ ego momenty największego zwątpienia.

Istotą opowieści są zmagania Dextera z ciemnością we własnym wnętrzu i rozpaczliwe...

Magdalena | 2010-10-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 października 2010

Az trudno uwierzyć, ze w dwa dni przeczytałam kolejną część. Świadczy to tylko o tym, że książkę można pochłonąć jednym tchem. I na szczęście zakończenie nie jest oczywiste, więc czekam na kolejne części przygód Dextera. A najbardziej intrygujące, że rosną następcy dobrego mordercy.

Lemma | 2011-07-21
Przeczytana: 02 czerwca 2011

Serię „Dexter” Jeff’a Lindsay’a, czyli jak dotąd pięć książek, przeczytałam w błyskawicznym tempie.Polecam, bo naprawdę warto przeczytać, czysta rozrywka, makabra, ale i cięty humor.Reszta recenzji na moim blogu http://lemmaelectorium.blogspot.com/2011/07/dexter-jeff-lindsay.html

secc | 2014-03-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 marca 2014

Miły powrót w ramiona Dextera.
Podoba mi się to, że przed naszym bohaterem zawsze czyhają nowe niebezpieczeństwa i nie można liczyć na "powtórkę z rozrywki".
Książkę szybciutko pochłonęłam.