Kresy południowo-wschodnie. Przewodnik historyczny. Polskie ślady

Wydawnictwo: Bellona
historia
LubimyCzytać

Nowa książka Sławomira Kopra to trzeci nietypowy przewodnik historyczny tego autora po polskich Kresach. Po raz kolejny wędrujemy śladami polskości Ziem Utraconych, tym razem po miejscach pominiętych w jego wcześniejszych pozycjach: "Ukrainie" oraz "Wielkim Księstwie Litewskim i Inflantach". Autor jak zwykle pisze w sposób niekonwencjonalny, wykład ...

Nowa książka Sławomira Kopra to trzeci nietypowy przewodnik historyczny
tego autora po polskich Kresach. Po raz kolejny wędrujemy śladami
polskości Ziem Utraconych, tym razem po miejscach pominiętych w jego
wcześniejszych pozycjach: "Ukrainie" oraz "Wielkim Księstwie Litewskim i
Inflantach". Autor jak zwykle pisze w sposób niekonwencjonalny, wykład
historyczny miesza się reportażem, a osobiste dygresje z anegdotami czy
opiniami na temat miejscowej kuchni i trunków. Książka uzupełniona jest
relacją z półwyspu krymskiego na kilka miesięcy przed wcieleniem go do
Rosji, gdzie autor spędził "ostatnie lato na ukraińskim Krymie"...

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

GroszeQ | 2018-05-12

Po "Ukrainie" tego samego autora przyszedł czas na "Kresy". Fajne w tej książce jest to że nie ma zbyt wielu powtórzeń do poprzedniej książki, która była pisana bodajże dekadę wcześniej. Ten sam styl ta sama łatwość w opisywaniu miejsc oraz przeplataniu ich z naszą historią i nie tylko naszą.
W tym wydaniu jest ciut więcej "zwykłego przewodnika" ale w dawce moim zdaniem nie ujmującej klimatu, które tworzy pan Koper w swoich przewodnikach(mam za sobą ich 3 bo jeszcze Chorwacja a czekają Inflanty oraz Węgry w kolejce)
Reasumując wysoki poziom który wciąga od pierwszej do ostatniej strony, oby takich więcej czego sobie i autorowi życzę :)

Nathien | 2017-09-06

Świetnie napisane. Zawiera bardzo dużo fajnych ciekawostek, zarówno kulturowych jak i tych bardziej okołoliterackich. Warto poznać i poszerzyć wiedzę historyczną o tych rejonach.

Dariusz | 2015-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Kresy- kolejny raz wyruszam śladami polaków, którzy mieszkali na południowym - wschodzie Ukrainy. Lubię czytać książki Sławomira Kopra, opisuję ciekawostki, których nie ma w książkach historycznych. Koper pisze lepiej niż jeden historyk na lekcji mówi.