Neuroedukacja. Jak wykorzystać potencjał mózgu w procesie uczenia się

Wydawnictwo: Dobra Literatura
LubimyCzytać

W ostatnim czasie dostrzegamy wzrost zainteresowania psychologów i pedagogów wynikami badań mózgu przy użyciu nowoczesnych technik neuroobrazowania – zwłaszcza funkcjonalnego rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Na podstawie tych wyników zmierza się do weryfikacji dotychczas stosowanych metod nauczania i uczenia się. Możliwość bezinwazyjnego...

W ostatnim czasie dostrzegamy wzrost zainteresowania psychologów i
pedagogów wynikami badań mózgu przy użyciu nowoczesnych technik
neuroobrazowania – zwłaszcza funkcjonalnego rezonansu magnetycznego i
tomografii komputerowej. Na podstawie tych wyników zmierza się do
weryfikacji dotychczas stosowanych metod nauczania i uczenia się.
Możliwość bezinwazyjnego monitorowania pracy mózgu podczas uczenia
pozwala niejako „zobaczyć”,  „jak uczy się mózg”, i określić, co należy
zrobić, by edukacja szkolna była bardziej „przyjazna neuronom”.

W książce podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy nowa wiedza o mózgu
jest na tyle wiarygodna i wystarczająca, żeby na jej podstawie stworzyć
nową strategię nauczania w szkole.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Paweł Marchel | 2018-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

Z pewnością tytuł książki jest bardzo ciekawy i to on zachęcił mnie do jej kupienia.

Pierwsze odczucia po jej przeczytaniu: ROZCZAROWANIE

ROZCZAROWANIE 1: Książkę powinno się czytać z zainteresowaniem i pewną dozą ciekawości tego, co przyniesie kolejna storna. W przypadku tej książki było tak tylko z niektórymi rozdziałami.

ROZCZAROWANIE 2: Tytułowa neuroedukacja jest, w moim odczuciu, potraktowana jako wabik. Ciekawy temat, który ma przyciągnąć czytelników. W tekstach poszczególnych rozdziałów trzeba doszukiwać się połączeń prezentowanych treści z funkcjonowaniem mózgu.

ROZCZAROWANIE 3: Skromna bibliografia niektórych artykułów i powoływanie się na jednego autora w kilu kolejnych akapitach. Można przecież napisać, że szerzej na ten temat pisała, pisał.

ROZCZAROWANIE 4: Treść niektórych rozdziałów oparta o scenariusze zajęć. Wydaje się, że prezentowana w nich teoria ma wyjaśnić zastosowanie takich a nie innych metod.

Ostrzeżenie dla osób, które sięgną po tę książkę....

Katarzyna | 2016-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Książka składa się z jedenastu odrębnych rozdziałów, dlatego mam tzw. mieszane uczucia. Powstała w środowisku naukowym Uniwersytetu Opolskiego, niestety w kręgu apologetów Marzeny żylińskiej. Niemniej jednak na uwagę zasługują rozdziały pierwszy- Rzeźbienie mózgu oraz dziesiąty Multimedia w edukacji i jedenasty Zachowania nauczyciela przyjazne neuronom uczniów. Pozostałe albo powielają treści znane od dawna wszystkim, którzy poważnie traktują nauczanie albo uparcie promują nonsensy wielokrotnie już skrytykowane i skompromitowane w rodzaju kinezjologii edukacyjnej lub "odkryć" wspomnianej Żylińskiej.

nata | 2017-02-21
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Książka bardzo przydatna w praktyce nauczycielskiej, wykorzystuje wiele wskazówek w pracy z dziećmi. Korzystałam z warsztatów i szkoleń Edukacja na planecie Mózg prowadzonych przez profesora Wiesława Sikorskiego w Instytucie Neuroedukacja w Opolu. Więcej na http://www.instytutneuroedukacja.pl/

ambiguity | 2016-01-06

Mozna uznać te książkę za kompendium wiedzy wspolczesnego nauczyciela. Skłania do refleksji i głębszego zbadania tematu.

Julia Błaszczak | 2017-03-04
otoja | 2016-03-02