Intymna teoria względności

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04088-1

Zbiór opowiadań o najintymniejszych zakamarkach ludzkiej duszy, ukazujący zaskakujące powiązania między biologią czy chemią a reakcjami psychologicznymi, emocjonalnymi człowieka. Jak ważny jest dla małżeństwa jest tlenek azotu? Jakie są przyczyny uczucia lekkości, które ogarnia człowieka po pierwszej spowiedzi? Jaki wpływ na limfocyt T4 może mieć miłość? W "Intymnej teorii względności" Janusz...

W "Intymnej teorii względności" Janusz L. Wiśniewski wyjaśnia te i inne zależności, łącząc w sposób nieco postmodernistyczny język literacki z kodem naukowym.
"Intymna teoria względności" to także opowieść o różnych rodzajach miłości i śmierci, nadziei i rozpaczy zainspirowana autentycznymi ludzkimi losami. Ukazuje portrety niespełnionych kochanków, bezradnych rodziców, niekochanych dzieci, samotnych ojców. Postęp technologiczny i naukowy w niczym nie zmienia ich dramatów.

Zawartość zbioru:

- Epilog

[Wydawnictwo Literackie, 2005]

Magdalena | 2014-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Wiśniewskiego polubiłam, ale bardziej podobała mi się książka ,,Moja bliskość największa". Jest napisana na podobnej zasadzie jak ta, ale wg mnie zawiera ciekawe opowieści. Porusza niebanalne tematy i to jest główna zaleta jego utworów. Nie boi się opisywać trudne losy ludzi, ukazuje życie takie jakim jest. Szczególnie zachęcające jest to, iż te opowieści są zaczerpnięte z życia, wydarzyły się w rzeczywistości i nie są fikcją literacką.

Ag2S | 2012-12-08
Na półkach: ❄️ пдф, Przeczytane
Przeczytana: 07 grudnia 2012

Nie potrafię dokładnie powiedzieć dlaczego, aż tak bardzo spodobała mi się ta książka.
Może po prostu ma to "coś", a może to przez gorączkę, którą właśnie mam.
Opowiadania te urzekły mnie swym oszczędnym językiem, prostym, z niedomówieniami oraz chwilą refleksji, którą mi dały.
"Czasami prawdziwa miłość ujawnia się dopiero wtedy, gdy nie wszystko do końca się rozumie..."

Dużym minusem, jak dla mnie, był zbyt pouczający ton tej książki. Autor jakby się mądrzył i przechwalał, że wie wszystko z dziedziny chemii i fizyki.
Cóż, nie wszyscy potrafią być skromni...

Mavericus | 2011-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2011

Książka ma u mnie tak wysoką ocenę, bo choć są to krótkie mini opowieści, wnoszą one do przemyśleń bardzo wiele spostrzeżenie "z życia wzięte". Wielokrotnie nie zastanawiamy się nad tym co dzieje się spoglądając innym w oczy, bo rzadko to robimy, ale gdy tylko przekonujemy się jaki z oczu napotkanych ludzi spoziera smutek czy nie intryguje nas co się dzieje? Skąd tylko przygnębienia? Książka dla ludzi, którzy uważają się za szczęśliwych, by przekonali się jak wiele mają możliwości. Także dla tych "sfrustrowanych", którzy myślą, że urodzili się pod ciemną gwiazda by ujrzeli, że przykrość nie musi być są uzależniona od nas samych. Wiele zależy od tego jak oceniamy to co staje się z nami wobec tego co nam się przydarza. Ile w tym "pozorów", a ile faktycznych emocji.

keys | 2012-12-14

Lubię Wiśniewskiego i tym razem nie zawiodłam się na tych opowiadaniach.
Samo życie...

Kuroneko | 2010-11-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2007 rok

„Intymna teoria względności” to zbiór 17 krótkich opowiadań. (16 z nich drukowanych było na łamach miesięcznika PANI) Epilog wyjaśnia, że historie te są oparte na wydarzeniach autentycznych.
Osobiście, nie żałuję czasu poświęconego na tę lekturę, która zmusza do zatrzymania się, zastanowienia, analizowania i spojrzenia na znane nam prawdy z innej perspektywy. W języku literackim Janusza L. Wiśniewskiego terminologia naukowa przeplata się z żywymi emocjami, wzbudzając w czytelniku gamę uczuć - od wzruszenia przez melancholię po bunt. Niektórzy zarzucają tej książce zbyt dużą ilość smutku, brak happy endu, a przecież życie to nie film, w którym możemy kilkukrotnie powtórzyć jedną scenę, zmienić dialogi i scenografię. W tym nieustannym pędzie codzienności zbiór ten zmusza do refleksji i uświadamia, że teoria dobra i zła zawsze pozostanie względna. "Czasem wydaje się nam, że wiemy wszystko o napotkanym człowieku. Że wystarczy uważnie się przyjrzeć, by odkryć jego tajemnice, lęki,...

Tetiisheri | 2012-01-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam ♥
Przeczytana: 2010 rok

Kolejny zbiór opowiadań Janusza Leona Wiśniewskiego, który wpadł mi w ręce. Nie ukrywam, że ucieszyłam się z zakupu tej pozycji. Jak dotąd każdy zbiór opowiadań Wiśniewskiego czyta mi się znakomicie i podobnie jest w przypadku „Intymnej teorii względności”.

W książce zamieszczono 17 prawdziwych historii zaczerpniętych z życia. Zebrane teksty – oprócz dwóch opowieści „O zachwycie nad słowem” i „Epilogu” – pojawiły się na łamach miesięcznika „Pani” w latach 2004-2005. W tomiku znajdziemy charakterystyczne dla twórczości Wiśniewskiego tematy: miłość, rozpacz, śmierć, dramat, rozterki.

To świetna lektura na wieczór. Polecam miłośnikom twórczości tego autora i nie tylko!

Tajemnica | 2010-09-12

Wszystkie pozycje Wiśniewskiego trafiają do mnie i pozostawiają po sobie głęboki ślad. Nie wiem czy to za sprawą dla mnie doskonałej "Samotności w sieci", czy po prostu lubię to co pisze wspomniany Pan Wiśniewski.

tsantsara | 2014-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Opowiadania "z życia" - gdybym je czytał w piśmie, pewnie wybijałyby się ponad jego poziom, w książce, mam wrażenie, już tak nie poruszają, choć są tematycznie powiązane a nawet poprzedzone wstępem (i zakończone epilogiem) zbierającym je, mimo wszystko, w całość. Czytane w periodyku z pewnością zwracałyby uwagę umiejętnością, charakterystyczną dla tego autora, wyciągania z codziennych sytuacji życiowych uogólnień, głównie nt. miłości. W ten własnie sposób opisane sytuacje potoczne - wypreparowane z rzeczywistości poza codzienność, zyskują siłę uogólnienia.
Miłość - cóż to jest? Autor od początku zmaga się z tym uczuciem na kartach swych powieści, pozostając rozdartym pomiędzy naukowym, "laboranckim" - fizykalno-chemicznym podejściem, a z naukowych pozycji absurdalną nadzieją, że cała prawda o niej, mimo wszystko, da się uchwycić tylko w poezji...Ot, Polak w Niemczech - środowisko naukowe ("szkiełko i oko") w dodatku wśród Niemców, a to oznacza rozsądek ponad miarę, ale jednak...

violabu Toczytam | 2013-01-15
Przeczytana: 2005 rok

W "Intymnej teorii względności" Janusz Leon Wiśniewski łączy swoje obie pasje-zawody: naukowca-ścisłowca i pisarza. Udaje mu się to! Nietypowy pomysł na opowiadania bardzo mi się spodobał. Prawdopodobnie dlatego, że sama łączę w sobie pewne przeciwności: jako inżynier jestem równocześnie pasjonatem dobrej literatury. Lubię takie połączenie różnorodności. Dlatego też cenię tę cechę (pewną niejednoznaczność) w twórczości pana Wiśniewskiego. Opowiadania zawarte w "Intymnej teorii względności" nie pozwalają na zapomnienie. Każde wymaga, aby się zastanowić - i nad treścią, i nad sobą.
W większości były one wcześniej drukowane w miesięczniku "Pani" jako felietony.
Bardzo lubię patrzeć na tę książeczkę na półce, a od czasu do czasu przekartkować, ponieważ wydanie w twardej oprawie jest bardzo estetyczne.
Polecam!

ilowena | 2010-10-17
Przeczytana: 17 października 2010

Czasami to co najważniejsze ukrywa się pomiędzy słowami.