Niewinny

1 386
The Innocent
powieść, śledztwo, zabójstwo

Inne wydania

Dziewięć lat po wyjściu z więzienia Matt Hunter nadal wraca myślami do owego strasznego wieczoru, kiedy w przypadkowej, niesprowokowanej przez siebie bójce zabił człowieka. Wydarzenie to kładzie się cieniem na jego życiu i relacjach rodzinnych... ale w końcu wszystko ponownie zmierza ku szczęśliwej, ustabilizowanej przyszłości. Świeżo poślubiona, piękna, kochająca go żona Olivia spodziewa się dziecka, kariera prawnicza Matta nabiera rozpędu. Wydaje się, że nic nie zakłóci ich idylli - do czasu, kiedy decydują się kupić telefony komórkowe wyposażone w funkcję przekazu wideo. Kilka godzin po służbowym wyjeździe Olivii do innego miasta, na komórce Matta pojawia się wiadomość wysłana z telefonu żony: na krótkim filmiku widać Olivię i nieznanego mężczyznę w pokoju hotelowym... To dopiero początek serii zagadkowych wydarzeń następujących w lawinowych tempie: ktoś śledzi samochód Matta, policja typuje go na głównego podejrzanego w sprawie zabójstwa zakonnicy ze śladami operacji powiększenia biustu, padają kolejne ofiary. Przeszłość powraca w najbardziej nieoczekiwany sposób...

gwiazdka | 2015-01-24
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Książka należy do tych, które raz zaczęte nie pozwalają się odłożyć na potem. Akcja bardzo zagmatwana, wiele wątków nawet nieźle połączyło się na końcu w całość. Przyznam, że wielokrotnie Coben mnie wyprowadził w pole, wyskakując z nowym, zupełnie niespodziewanym faktem, który sprawił, że nie wiedziałam czego spodziewać się na kolejnej stronie. Zakończenie całkiem wiarygodne, jednej rzeczy tylko w całości udało mi się domyśleć, reszta była dla mnie zaskoczeniem. Fakt, że pod drodze wystąpiły jakieś drobne sprzeczności w zasadzie nie przeszkadzał mi. Ogólnie więc Coben w bardzo dobrej odsłonie, czyta się więc lekko i łatwo, narracja bardzo „przyjazna czytelnikowi”, któremu nic nie pozostało tylko połykać kolejne strony.

mariusz | 2014-09-14
Przeczytana: 13 września 2014

Bardzo ale to bardzo dobra książka, to jest to czego oczekiwałem od Harlana Cobena. Rzec by można, że wszystkie kryteria dobrego kryminału zostały spełnione w 100 procentach.

Główny bohater Matt Hunter przez przypadek wpada w straszne kłopoty, zostaje skazany, odbywa wyrok czterech lat więzienia.
Dziewięć lat później życie zaczyna mu się układać, piękna żona, dziecko w drodze, praca, plany zakupu domu i jak to w życiu bywa okrutny los ponownie wystawia go na ciężką próbę.
Jego świat nagle się wali, małżeństwo zachwiane, żona jakby stała się obca a on jako były skazaniec staje się się głównym podejrzanym o morderstwo.
Matt główny bohater podejmuje walkę o ocalenie rodzinny i udowodnienie swojej niewinności.

Akcja powieści bardzo szybka, świetna narracja, jak zwykle u Cobena sporo dialogów co sprawia, że książkę czyta się szybko.
Wisienką na torcie jest natomiast zakończenie które zadowoli najwybredniejszych czytelników, po prostu majstersztyk!

Sylwia | 2013-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2013

To moja pierwsza, i na pewno nie ostatnia, książka p. H. Cobena.
Doskonale skrojona intryga (wprost na miarę każdego czytelnika, który najlepiej czuje się w kolorach zagadki, niewyjaśnionych zdarzeń, niesłusznie podejrzanych), wspaniałe, wyraziste postaci (zwykli, normalni obywatele, którzy nie są idealni, niektórzy wywodzą się ze świata, w którym wyje zło i już dawno wyprowadziła miłość, inni z jawną, jeszcze inni ze skrytą niechlubną przeszłością, posiadający własne problemy, tajemnice, niewyjaśnione sprawy), z którymi przeżywa się niezapomnianą przygodę, a do tego są przedstawieni w taki sposób, aby ich odbiór nie był nacechowany oceną (przynajmniej ja tak to odczułam), tylko chęcią dobrnięcia z nimi do szczęśliwego rozwiązania ich problemów.
Polecam, zdecydowanie!

Paco | 2015-03-13
Na półkach: COBEN, Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

Coben porusza delikatną materię,jaką jest powrót do społeczeństwa po konflikcie z prawem. Na swój sposób wplata w to zagmatwaną intrygę i swoje ulubione,,zaszłości z dawnych lat,,. Robi to na tyle sprawnie ,że zatrzymuje czytelnika siłą by nie poszedł spać :) Nie zanudzi Was . Zapewniam:)

Natalia | 2013-05-01
Przeczytana: 01 maja 2013

Czego się spodziewać po Cobenie? Oczywiście kolejnej świetnej książki. Już wielokrotnie zachwycałam się twórczością pana Harlana, ale kto by się spodziewał, że po przeczytaniu kolejnej pozycji ta była już 14, dalej będę zachwycała się jego twórczością. Jego książki chyba nigdy mi się nie znudzą.

Była to też miła odskocznia od Myrona i Wina. Bo "głównym bohaterem" był Matt Hunter. Lubię czasami poczytać o kimś innym. Gdyby we wszystkich historiach spotykalibyśmy tylko tą dwójkę. Książki by się szybko znudziły, a tak można wybierać, miedzy Myronem i Winem, a kimś innym.

Jeśli chodzi o zakończenie, to jak zwykle zwaliło mnie z nóg, zaskoczyło mnie tak, ze prawie spadłam z krzesła. No cóż i tym razem Coben spisał się na 5+.
Polecam wszystkim, którzy jeszcze nie mieli okazji jej przeczytać!

zosia_bm | 2017-03-21
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 21 marca 2017

Następna, bardzo dobra książka Harlana Cobena. Moim zdaniem spełniająca kryteria wymagane od kryminału: wartka akcja, dobre dialogi, niecodzienne okoliczności i trzymający
do końca w niepewności „kto winien”, a rozwiązanie i tak zaskakujące.
Interesująca jest postać głównego bohatera Matta Huntera, który przez przypadek (brzmi
to dziwne, ale jest prawdziwe), u progu wkraczania w dorosłość, prawidłowo funkcjonujący
w środowisku, staje się sprawcą morderstwa. Zdarzenie to ma wpływ na jego życie, na życie jego rodziny. Po odbyciu kary próbuje wrócić do swojego życia. Nie jest to łatwe. Ale kiedy układa sobie życie; ma pracę, kupuje dom, ma ukochaną żonę z którą oczekują dziecka; zostaje wystawione na ciężką próbę.
Znajdują się osoby w otoczeniu, które nie wierzą, że osoby będące w wiezieniu mogą być bezpieczne dla otoczenia. Jest pierwszym podejrzanym o morderstwo. Jego determinacja pomaga mu w walce o swoje dobre imię i rodzinę.
Polecam każdemu kto lubi kryminały i tym, którzy...

AshiNa | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Matt Hunter to główny bohater, który ożenił się z wspaniałą kobietą Olivią. Jest szczęśliwy. Jednak nie zawsze tak było. Często wraca do tego tragicznego wieczoru, w który zabił człowieka. Posadzono go po tym w więzienia o zaostrzonym rygorze i spędził tam 4 lata. Po wyjściu z więzienia jego brat Bernie pomógł mu wyjsc na prostą i m.in. załatwił mu pracę w swojej firmie. Od tego czasu Matt nigdy więcej nie został o nic oskarżony.

Olivia zachodzi w ciąże. Pewnego dnia musi wyjechac w sprawach służbowych. Nie było to nic dziwnego, bo od czasu do czasu to się zdarzało. Jednak po wyjeździe żony, Matt dostaje smsa ze zdjęciem pewnego człowieka, którego nawet nie zna, wysłanego z telefonu Olivii, a po krótkim czasie film z jej udziałem. Od razu pomyślał to, co pewnie każdy by sobie pomyślał, że ukochana go zdradza. Jednak szczegóły do siebie nie pasują. Matt postanawia rozpocząc swoje małe śledztwo. Jednak prowadzi to do dużo poważniejszych spraw niż by się spodziewał.

Książka...

Sakeena | 2016-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Powróciłam do Cobena. Wybrałam tytuł na chybił-trafił. Tego autora zawsze czytało mi się bardzo dobrze, nie inaczej było i tym razem.
Harlan stworzył świetny kryminał, pełny zagadek i zwrotów akcji. Zawsze próbuję coś przewidzieć, lecz on w niezwykle zwinny sposób wyprowadza mnie z błędu. Jak już miałam pomysł na to co będzie dalej szybko zostawałam sprowadzona na ziemię.
Główny bohater to Matt Hunter, któremu w przeszłości niechcący zabiło się człowieka (tak źle to brzmi...). Po wyjściu z więzienia stara się zacząć budować swoje życie na nowo. I już, gdy wydaje się że zaczyna się mu pomału układać sytuacja zaczyna się psuć. Żona okazuje się być inną osobą, niż myślał oraz zbyt dużo niedobrych sytuacji zaczyna być powiązanych z jego osobą. I chociaż autor stara się jak może, to wcale nie Matt sprawił, że czytało się dobrze. Dużo bardziej interesującą postacią jest jego żona Olivia. Fabuła jest bardziej zagmatwana, niż to napisałam, ale w trakcie czytania zaczyna się układać w...

Monika | 2012-02-23
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 23 lutego 2012

Wśród kilku przeczytanych przeze mnie książek pana Harlan'a ta plasuje się gdzieś pośrodku.
Historia dość ciekawa, nie związana ze sportem (te opowiadania Coben'a lubię chyba najmniej), z ciekawym zakończeniem.
Polecam, ale bez euforii.

Przeczytana: 18 grudnia 2010

Książka pokazuje przede wszystkim, jak w nieoczekiwany sposób los może odmienić nasze życie.
Może to być wypadek samochodowy, idiotyczny żart w postaci telefonu od przyjaciela, lub inny niefortunny zbieg okoliczności.
Jak bardzo zmienia się wówczas wykreowana przez nas i otoczenie wizja świata oraz pryzmat przez który postrzegamy innych ludzi.
Polecam :)