Zabójstwo Buziaczka

Tłumaczenie: Anna Polat
Cykl: Hop-Cziki-Yaya (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Buse Cinayeti

Zamordowany Buziaczek – albo inaczej Panienka Fevzi – był kiedyś uwikłany w niezwykły romans. Kto i w jakim celu popełnił zbrodnię? W kręgu podejrzanych jest gospodyni domowa, dziwna dziennikarka, hipnotyzer amator i członek pewnej bardzo konserwatywnej partii... Mehmet Murat Somer prowadzi nas za swoim bohaterem, jedynym w historii literatury kryminalnej detektywem-transwestytą w sam środek...

Mehmet Murat Somer prowadzi nas za swoim bohaterem, jedynym w historii literatury kryminalnej detektywem-transwestytą w sam środek ciemnych stambulskich nocy, tam, gdzie wydarzyła się zbrodnia. Pozwalając nam obserwować niezwykły światek transwestytów i innych barwnych postaci, pokazuje, jak wiele łączy ludzi „porządnych” z tymi, którzy powszechnie uznawani są za „zboczeńców” (i którzy zazwyczaj stają się ofiarami tych pierwszych).

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2008

źródło okładki: Wydawnictwo Prószyński i S-ka

ciociasamozloeluta | 2013-10-05

Tytulowy Buziaczek, Panienka Fevzi to transwestyta, ktory padl ofiara zbrodni niebywalej. Srodowisko gejow, transow, przestepstwa oraz zwyczajnego zycia mieszkancow Istambulu. Doprawdy ciekawa pozycja nie tylko ze wzgledu na smaczki towarzyskie w rodzaju uwodzenia czy scen gejowskich ale tematu odmiennosci i seksualnosci w tak religijnej Turcji. Swietny kryminal, ktory goraco polecam.

Dar | 2016-08-03
Na półkach: Świat, LGBT, Kryminalne, Przeczytane
Przeczytana: 09 maja 2016

Inne spojrzenie na Turcję, ale postaciom i fabule co nieco brakuję - mimo wszystko dosyć sztampowe. Postacie drugoplanowe etc. są mocno niedopieszczone. Ale te wszystkie nawiązania do muzyki i filmów, są dodatkowym smaczkiem.

mati91 | 2016-02-24
emesz | 2014-10-09