Zabójcza podróż

Cykl: Temperance Brennan (tom 4) | Seria: Kości
Wydawnictwo: Red Horse
Fatal Voyage
antropolog, kości, Tempe, szczątki

Ona miłuje prawdę… lecz tym razem prawda jest szokująca. Katastrofa samolotu komercyjnych linii lotniczych przywiodła Tempe Brennan, członkinię agencji śledczej DMORT, w góry Karoliny Północnej. Gdy pojawiają się przypuszczenia, że w samolocie dokonano ataku bombowego, Tempe odkrywa niepokojący dowód, który budzi nowe, niebezpieczne pytania i sprawia, że zostaje odsunięta od sprawy. Szukając...

Ona miłuje prawdę… lecz tym razem prawda jest szokująca.
Katastrofa samolotu komercyjnych linii lotniczych przywiodła Tempe Brennan, członkinię agencji śledczej DMORT, w góry Karoliny Północnej. Gdy pojawiają się przypuszczenia, że w samolocie dokonano ataku bombowego, Tempe odkrywa niepokojący dowód, który budzi nowe, niebezpieczne pytania i sprawia, że zostaje odsunięta od sprawy. Szukając odpowiedzi, pani antropolog natrafia na szokującą, wielowątkową opowieść o oszustwie i zepsuciu. Podążając jej tropem, wkracza na przerażające terytorium, gdzie ktoś czyha na jej życie.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Po przeczytaniu tomu numer cztery stwierdzam, że świadome czytanie dalszych wiąże się z zaakceptowaniem schematu. Temperance Brennan nie jest postacią idealną, momentami irytująca, wiecznie obrywająca w toku śledztwa - taka już jest jej rola i taki pomysł na nią miała Kathy Reichs. Zgadzam się z osobami, które wolą postać Tempe wykreowaną w serialu "Kości", mimo swojego skomplikowanego charakteru postać grana przez Emily Deschanel wydaje mi się jednak sympatyczniejsza niż ta z książki.

Jeżeli chodzi o kwestie antropologiczne i sądowo-medyczne - nie ma się czego czepiać i postać głównej bohaterki nie ma negatywnego wpływu na ten aspekt książki. Dużo kości, trupów, badań - to co tygryski lubią najbardziej. To dla mnie największa zaleta tej serii, pragniesz czytać o śledztwach z perspektywy antropologa badającego ofiary - świetnie trafiłeś.

Zaczynam się przyzwyczajać do Temperance, może nawet trochę ją lubić. Za kolejny tom zabrałam się bez oporów.

dilbi | 2018-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2018

Jest katastrofa lotnicza i jest stopa. Niczyja.
Niby wszystko pięknie, ładnie, ale na końcu dojeżdzamy do tajnego stowarzyszenia kanibali, których nikt nie odkrył przez wiele lat. I ta wiara ich członków, że mądrość życiową nabywa się poprzez zjedzenie mózgu.
Smacznego. I trochę obawiam się zestarzeć ;) ;)

Lucy | 2011-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2011

Temperance Brenan,antropolog sądowa od Quebeku po Karolinę Północną zostaje poproszona o przyjazd na miejsce katastrofy samolotu Fokker-100 linii lotniczych Trans South 228,lecącego z Atlanty do Waszyngtonu,który wybuchł w powietrzu.Jego szczątki oraz szczątki 82 pasażerów i 6 członków załogi spadły na tereny Gór Smoky - ma pomóc w poszukiwaniu i identyfikacji ludzkich szczątków.Przypadkowo znaleziona stopa ,która szarpią kojoty ,a którą Brenan nie identyfikuje "jako od osoby katastrofy"- pociąga same kłopoty.Zostaje odsunięta od sprawy,oskarżona jest o utrudnianie śledztwa oraz wpływają różne skargi...i to przez osoby ,które zna i które zajmują wysokie stanowiska.Ponadto martwi się o losy córki Katy,studiującej w Virginii,która często odwiedza swoją przyjaciółkę w Athens i mogła być w rozbitym samolocie.
Tempe nie poddaje się "odgórnym naciskom" i próbuje sama rozwiązać mroczną tajemnicę znalezionej stopy.Może tutaj liczyć na pomoc m.in.Primrose Hobbs,która przypłaca to życiem...

Arkalion | 2018-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2018

Dość długo nie zabierałem się sięgnięcie po cykl Kości Kathy Reichs.Ten tom 4 ty to moje 1 spotkanie z bohaterką Temperance Brennan-antropologiem sądowym,która prócz badań kości zmarłych, wciela się także w rolę detektywa. Książkę odebrałem bardzo pozytywnie. Bardzo lubie powieści pisane w pierwszej osobie,gdyż dzięki temu czytelnik może wcielić się ,tak blisko jak to możliwe,w osobę głównej bohaterki i wraz z nią uczestniczyć w odkrywaniu kolejnych tropów. Obdarzona 6 tym zmysłem, zawsze wyczuwając gdy dzieje się coś złego, Temperance Brennan jest osobą z krwi i kości,w separacji z mężem, rozdartą pomiędzy troską o niesforną córkę a miłością do gliniarza z Montrealu. To nadaje książką Kathy Reichs coś życiowego i autentycznego.Autorka opisuje drobiazgi z życia swojej bohaterki typu co jadła na śniadanie,co kupiła w sklepie ,jakich kosmetyków używa, jak rano się czuje po ciężkiej nocy. W tym tomie bohaterka zostaje zaangażowana jako ekspert po katastrofie lotniczej w górzystym...

Dawid_Kucfir | 2018-08-09

To kolejna świetna część przygód Tempie. Mógłbym opisywać książkę w samych superlatywach ale tutaj wejdzie pewien pstryczek - od tej części niektóre z opisów zaczyna robić się irytujących i czasem nużących. Fabuła zdecydowanie na plus chociaż jej rozwiązanie okazało się być stosunkowo łatwe do wywnioskowania. Po raz kolejny polecam książkę Kathy z wszystkimi jej plusami i minusami za nią idącymi :)

red_diva | 2015-10-08
Przeczytana: 08 października 2015

Po przeczytaniu pierwszych 3 tomów stanęłam na czwartym :/ Niestety pierwsze 35% książki było okropne. Ta część przygód Tempie trochę mnie rozczarowała.Opisy są strasznie rozwlekłe i tak naprawdę najlepszej akcji jest tylko trochę pod koniec książki. Ledwo doczytałam :) Teraz daję sobie trochę wytchnienia od następnych tomów, ale na pewno powrócę do dalszego czytania za jakiś czas :)

Małgosia | 2015-05-20
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 20 maja 2015

Uwielbiam ten styl, a intryga przemyślana z najdrobniejszymi szczegółami. Nad wyraz realistyczny opis katastrofy samolotowej, a właściwie tego, co znajdują na miejscu służby ratownicze. A do tego wpleciona historia z klubem kanibali... Nie mam słów, po prostu majstersztyk! Polecam

majek | 2014-04-05
Przeczytana: kwiecień 2014

W sumie to nie spodziewałam się, że trafię na kolejną książkę Kathy Reichs tak szybko. Ale nie żałuje.
Zabójcza podróż okazała się niesamowitą opowieścią - groźną, trzymającą w napięciu, z szokującym rozwiązaniem tajemnicy. Owszem, kilka razy zrobiło mi się słabo (ewentualnie musiałam odłożyć kanapkę), acz... no co innego można znaleźć w książce o antropologu, jak nie zwłoki w makabrycznym stanie?
Na plus trzeba również zaliczyć wartką akcję, która wciąga niczym nurt wzburzonej rzeki. Bo niby książka ma z 500 stron, to jednak pochłania się ją w mgnienie oka.
Dodatkowo sama Temperance - bardziej ludzka niż jej serialowy odpowiednik, a przez to jakaś taka lepsza, sympatyczniejsza.
Grąco polecam "Zabójczą podróż". Naprawdę warto!

Danieeeel | 2012-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2012

Książka wciąga od pierwszych stron. Autorka zadziwiająco dobrze przysłania zbrodnie pod 'płaszczem' katastrofy lotniczej. Bardzo ciekawe jest też rozwiązanie sprawy, to cichy i zapomniany mężczyzna okazuje się chcieć śmierci bohaterki. Mimo iż książka ma prawie 600 stron, czyta się ją szybko i w zaciekawieniu aż do ostatniej strony. Choć książka różni się od telewizyjnego serialu 'Kości', szczerze polecam ją fanom serialu. Chociaż moim zdaniem przytłacza ilość rozterek Brenan...może to przez to, że jestem fanem serialu. Książka jednym słowem: rewelacyjna.

Karolkaaa | 2011-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2011

"Fabuła rozgrywa się w zaskakującym tempie...Makabryczna i zniewalająca lektura".

"Kolejna, przerażająca podróż przez pełną zła przeszłość i teraźniejszość.Przeczytajcie i zadrżyjcie."

Interesujące opisy badania zwłok, wyjaśnione w sposób naukowy,ale zrozumiały dla czytelnika, zagadka z przeszłości, której rozwiązanie poznajemy dopiero na samym końcu, dzięki czemu dreszczyk emocji nie opuszcza nas ani na chwilę. Pozornie niepowiązane ze sobą nazwiska odkrywają przerażającą prawdę o ludzkich chorych ideologiach. Mimo,iż sam motyw zagadkowej katastrofy lotniczej momentami mnie nudził,a jej przyczyna okazała się banalna, warto było poświęcić kilka wieczorów na tą ponad 500 stronicową lekturę.