Seniorzy w przestrzeni publicznej. Kapitał społeczny uczestników wspólnot, ruchów i stowarzyszeń katolickich

Wydawnictwo: Nomos
LubimyCzytać

O książceKsiążka porusza bardzo istotny, a przy tym mało zbadany, problem obecności seniorów w przestrzeni publicznej. Punktem wyjścia analiz są obserwowane we współczesnym zachodnim świecie dwie tendencje – powrót religii do sfery publicznej oraz starzenie się społeczeństwa. Tendencje te wpływają na procesy społeczne, a przez to na przyszłość nas wszystkich. Przedmiotem badań są zbiorowe działania prowadzone przez polskich seniorów we wspólnotach, ruchach i stowarzyszeniach, zarówno kościelnych, jak i wyznaniowych usytuowanych na pograniczu Kościoła katolickiego i trzeciego sektora. W pracy przeprowadzono analizę zaangażowania ludzi starszych w życie społeczne z wykorzystaniem danych jakościowych zgromadzonych z zastosowaniem takich technik, jak: obserwacja, wywiady pogłębione oraz wywiady grupowe. W ich opracowaniu posłużono się teorią ugruntowaną w wersji konstruktywistycznej.O autorzeStella Grotowska, doktor nauk humanistycznych, pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się problematyką socjologii kultury, socjologii religii, mikrosocjologią oraz zastosowaniem metod jakościowych w socjologii. Opublikowała wiele artykułów naukowych. Jest autorką książki Religijność subiektywna (1999), redaktorką prac zbiorowych: Doświadczenia zmian społecznych (2010), Religijność i duchowość – dawne i nowe formy (2010) – współredakcja z Marią Libiszowską-Żółtkowską.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!