Pasja życia (CD MP3)

Okładka książki Pasja życia (CD MP3) Jacek Pałkiewicz
Okładka książki Pasja życia (CD MP3)
Jacek Pałkiewicz Wydawnictwo: literatura podróżnicza
literatura podróżnicza

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Zbiór niezbyt długich opisów różnych wypraw Pałkiewicza – każdy rozdział to osobny reportaż pisany w stylu artykułów do gazet i magazynów (Pałkiewicz jest autorem wielu takich artykułów do prasy z całego świata i ten styl prasowy jest tu zachowany). W związku z tym opisy często są dość ogólnikowe ze skupieniem sie tylko na jakimś niewielkim fragmencie podróży, w niektórych rozdziałach zbyt duże jest skakanie z tematu na temat. Dużą wadą jest brak w dużej części tekstów odniesienia czasowego – nie wiadomo kiedy autor był w danym miejscu (choć czasami mamy informację, że coś wyglądało inaczej 20 lat temu, to nie wiemy kiedy jest zarówno to „obecnie”, jak i to „20 lat temu”). Natomiast dużym plusem książki są liczne zdjęcia. Całość czyta się dobrze – jednak pod ręką warto mieć mapy, by zobaczyć, gdzie autor nas w danym momencie prowadzi (małe mapy lokalizacyjne zamieszczone w książce do zdecydowanie za mało). Można tylko pozazdrości realizacji paski do podróżowania i tego, że z tej pasji można całkiem dobrze wyżyć.

Dla podróżnikow pozycja niemalże obowiązkowa.

Dla podróżnikow pozycja niemalże obowiązkowa.

Reportaże z jednej strony za krótkie i trochę powierzchowne. Autor niewątpliwie jest wielkim podróżnikiem ale sposób pisania mi bardzo nie leży. Raczej wyłowiłem kilka fajnych miejsc na świecie niż rzeczywiście emocjonowałem się jego przygodami. Chociaż zdjęcie gdy łapie ryby z Wałęsą genialne!!

To pierwsza książka Pałkiewicza jaką niegdyś wypożyczyłem w bibliotece zachęcony bardzo bo poleceniach tu i tam w środowisku podróżniczym, bushcraftowyn i survivalowym i jak się okazało nie zawiodłem się. Jest świetna - ciekawa i stoi na dobrym poziomie merytorycznym, wciągnie z pewnością ale nie przeczyta się jej szybko, będzie potrzeba na nią trochę czasu. Niektórzy dostrzegają tutaj swego rodzaju "kult jednostki" czy przechwalanie się czy inne samozachwyty - ja tego w tej książce nie uświadczyłem a jeśli ktoś serio doszukuje się w tej książce takiego czegoś to chyba nigdy nie czytał książek amerykańskich żołnierzy - u nich ego jest wywindowane w kosmos do potęgi nnnnnnnnnnnnn :D

Czy polecam? Zdecydowanie. Ale z pewnością nie trafi do każdego czytelnika. Na pewno nie trafi do towarzystwa hajlującego na stadionach, nacjonalistów bijących i krzyczących coś tam tu i tam oraz do podobnego towarzystwa. Odbiorca musi wykazać się przynajmniej odrobiną dojrzałości i ogłady. Zainteresowanie tematyką podróży, ekspedycji, bushcraftu i survivalu będzie z kolei bardzo ważnym plusem, który pozowli wyciągnąć z tej pozycji możliwie jak najwięcej ;)

Na półkach: , , , , , ,

Pierwsza książka, którą wybrałam sugerując się okładką. Ciekawa byłam, co jest w środku czegoś, co reklamują prezydenci, aktorzy, biskupi i świat cały. Co to za człowiek, który od ręki załatwiał sobie audiencję u papieża, bywał w domu polskich prezydentów, włoskich i południowoamerykańskich polityków, przyjaźnił się z gwiazdami show biznesu, był znajomym Jelcyna, poznał Putina i sama nie wiem kogo jeszcze. Nazwiska firmujące publikację wskazywałyby na arcydzieło, ale czy ono nim w istocie jest? Otóż wydaje mi się, że jakkolwiek autor jest osobą arcyciekawą i towarzyską, a przy tym umiejącą odnaleźć się w świecie, to jednak sama książka nie doprowadziła mnie do obłędnego zachwytu. Owszem różnorodność i ilość opisanych przygód jest imponująca, podobnie jak wartość osiągnięć. Nie byle komu udaje się odkryć źródło Amazonki! Wiele wyczynów autora zasługuje na podziw. I bez znaczenia jest dla mnie cała ta polska zawiść i zazdrość, która próbuje pewne osiągnięcia Pałkiewicza umniejszyć. Jednak porównując "Pasję życia" do "Okrążmy świat raz jeszcze", czy do pisarstwa Anny Czerwińskiej okazuje się, że J. Pałkiewicz ma do opisania bajecznie różnorodne przygody, jednak brakuje mu trochę zdolności literackich. W ww. książkach autorzy nie tylko opisali zdarzenie (byłem, przeszedłem, wytrzymałem, osiągnąłem),ale stworzyli pasjonującą fabułę podróży, która wzruszała i trzymała w napięciu, a ponadto przyciągała ciekawymi przygodami. Tu mamy ubogie opisy wypraw, oddane w ogromnym skrócie. "Pasja życia" składa się z kilkudziesięciu, niezwykle krótkich, złożonych z suchych faktów, osiągnięć, które w żaden sposób się nie zazębiają.
Reasumując wydaje mi się, że J. Pałkiewicz jest podróżnikiem, którego warto poznać i polecić do czytania. Uważam jednak, że zachwyty na okładce wynikają nie tyle z tego, że mamy do czynienia z największym podróżnikiem i literatem, ale z tego, że gość był bardzo towarzyski i znał mnóstwo znanych osób, które chętnie go zareklamowały. Tak czy owak polecam ale mniej niż np. "Okrążmy świat raz jeszcze".

Ta książka pozwoliła mi się przenieść, w wiele ciekawych miejsc.

Ta książka pozwoliła mi się przenieść, w wiele ciekawych miejsc.

Niezwykle inspirująca.

Niezwykle inspirująca.

To nie są opowieści o Indochinach, Amazonii czy Syberii, to są teksty pałkiewiczochwalne z tymi miejscami w tle. Megalomania Jacka Pałkiewicza czyni tę książkę ciężkostrawną. Wstęp i epilog są tak napuszone, że aż śmieszne.

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu książki. Chyba jednak wolę pozycje Pałkiewicza poświęcone jednemu miejscu na Ziemi jak Syberia czy Amazonia. Dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy, jednak w moim odczuciu reportaże są zbyt krótkie i nie można z autorem "przenieść się" w miejsce akcji, bo to już koniec historii. Podziwiam autora, że tak wiele przeżył w swoim życiu, jego historie mogą być inspiracją dla podróżników-eksploratorów.
Książka posiada jak dla mnie za dużo nieścisłości w pisowni nazewnictwa geograficznego. Pałkiewicz powinien używać polskich nazw lub ewentualnie lokalnych, a nie polsko-anglosasko-latynoskich tworów językowych.

Aż trudno uwierzyć, że jeden człowiek przeżył tyle przygód, był w tylu miejscach, zobaczył i doświadczył tak wiele. Człowiek czytając "Pasję życia" poznaje świat i jego najodleglejsze miejsca. Fascynująca książka dla ludzi, interesujących się przygodami, geografią, przygodą. Każdy ma w sobie pasję podróżowania, a dzięki tej książce, jesteśmy już jedną nogą za progiem. Polecam !!

• Podróżnicze
  • Podróże
  • Literatura podróżnicza
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Pasja życia (CD MP3)