Tango z samym sobą

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
literatura piękna

Czym jest ta książkaa Najprościej: antologią wybranych dzieł wybitnego pisarza. Nie tylko dramatów i opowiadań, z których Sławomir Mrożek przede wszystkim słynie, ale też esejów, felietonów czy listów. zatem Super Mrożeka Mrożek the besta Można i tak... Ale jest przecież czymś więcej albo inaczej. Układa się mianowicie w wielogatunkową i wielowątkową opowieść mającą swojego bohatera i swoją historię. Tym bohaterem jest trochę sam Mrożek, a trochę każdy, kto urodził się w Polsce w XX wieku i zaznał wielu przygód człowieka myślącego, jakich ten wiek nikomu nie szczędził.

Renegi Grene | 2016-04-24

Sławomir Mrożek "Tango z samym sobą. Utwory dobrane"

Jako dziecko kojarzyłam Mrożka głównie ze śmiesznymi rysunkami z czasopism, które przewalały się u nas po domu. Sporo z tych obrazków do dziś zresztą kołacze mi się w pamięci, choć trudno je znaleźć nawet w erze internetów. W szkole podstawowej z kolei Mrożek kojarzył mi się z opowiadaniami, głównie ze "Słoniem". W liceum odkryłam "Tango", z którym mocno się identyfikowałam jako nastoletnie zbuntowane dziewczę. Wszystko to jednak było bardzo pobieżne i dopiero sięgnięcie po tę opasłą knigę (688 stron!) dało mi lepszy pogląd na twórczość Mrożka, którą jakoś w czasie studiów "przegapiłam" (pan od współczesnej chyba go nie lubił). Nadal cenię Mrożka za jego ironiczny styl, za niewiarygodne poczucie humoru i całkiem cenne obserwacje odnośnie ludzkich relacji. Sporo z tego odkrycia jednak mi nie podchodzi, w wielu kwestiach się nie zgadzamy i nie jestem w stanie pojąć momentów, gdy ironiczne żarty przekształcają się w bardzo złośliwą...

Ostatnio "Tango" nie ma dobrej prasy. Zarzuca się mu brak pląsów (patrz afera z hihi-haha-funpagem "Recenzje z LC"). A ja przeczytałam i dementuję. (Uwaga!!! SPOILER). Na końcu Edek tańczy z Eugeniuszem.

"EDEK: Panie Geniu, zatańczymy sobie?
EUGENIUSZ: Z panem?... A wie pan, że nawet i zatańczę."

Emma | 2015-06-27

Pięknie wydane, dużo fotografii i rysunków. Wstęp Nyczka naprawdę znakomity. Twórczości autora nie reklamuję, bo broni się sama. Książka w sam raz na pierwsze spotkanie z Mrożkiem.

Dobry | 2011-03-15

czytam permanentnie!