Mężczyzna, który się uśmiechał

Wydawnictwo: W.A.B.
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Mannen som log

Inne wydania

Na bezdrożach Skanii ma miejsca tragiczny wypadek samochodowy, w którym ginie znany prawnik. Jego syn, Sten Torstensson, jest przekonany, że doszło do morderstwa, i opowiada o swoich przypuszczeniach komisarzowi Wallanderowi. Ten jednak nie chce mu pomóc, pogrążony w depresji po tym, jak na służbie zabił człowieka. Kiedy Torstensson zostaje zastrzelony, Wallander decyduje się poprowadzić śledztwo. Wkrótce wychodzi na jaw, że ze sprawą wiążą się inne zagadkowe zabójstwa, a każdy krok komisarza śledzi tajemniczy potentat finansowy. Podobnie jak w swoich wcześniejszych powieściach, szwedzki mistrz kryminału stopniowo buduje napięcie, perfekcyjnie kreśląc narodziny zła.

Paco | 2017-09-17
Na półkach: Przeczytane, Mankell H
Przeczytana: 17 września 2017

W końcu koniec.
Wiele by gadać o Kurcie, gdybym nie tkwił w nurcie.
Jednakoż tkwię. I wiele gadania, to byłaby ściema.
Bo gadać, za bardzo o czym nie ma.
Postaci, erudycja, szkic, dialektyka, co najwyżej akceptowalnymi uznać można. Wallander naftaliną zalatuje, a jego uśmiechnięty antagonista, w krezusa bez charyzmy celuje. Na 100% Mankell zaraził się kryminalnymi bakteriami koczującymi na smoczku z mlekiem. Ale od zainfekowania do eskalacji martwota się wdała. I monotonna szablonowość prozaiczna.
Specyfika kryminału wymaga dozowania. Od skupienia, przez wstrząs, na szoku skończywszy. Tu mamy do czynienia z ciszą przed burzą, która bokiem przechodzi.
Zoczę, co się w epizodzie kolejnym urodzi.

wiejskifilozof | 2016-04-09

Wreszcie jestem z siebie dumny.Wszystkie książki o Wallanderze przeczytane.
Ta była ostatnia,no może to troszkę tak głupie czytać nie w kolejności.
Ale,tak wyszło.A co tu mamy ? Ano,kolejną dobrą porcję kryminału.
Dwa zabójstwa.I to,ludzi ze sobą pokrewnych.
I tu komisarz wpada na pewniej trop,bo zaczyna kogoś podejrzewać.
I jak okaże się,te kroki prowadzą do pewnych bardzo złych ludzi.
Kryminał,był bardzo dobry i czytanie sprawiło mi dużo radości.

| 2016-04-14

Będąc z góry uprzedzoną do skandynawskiej literatury kryminalnej, jako krwawej i zaludnionej przez psychopatycznych bohaterów, z obawą sięgnęłam po Mankella. Przyznam, że na początek miło się rozczarowałam, dostając do rąk powieść ze zwyczajnym komisarzem, który doskonale radzi sobie przy rozwikłaniu zagadki przy pomocy własnego intelektu, w dodatku bez super technologicznych wspomagaczy. "Mężczyzna..." nie serwuje nam przerażających brutalnych morderstw, nie jest krótką ściągą z nowoczesnych metod śledczych ani mini poradnikiem dla przestępcy, jak zacierać za sobą ślady. W zasadzie o metodach szweckiej policji cicho sza, od szukania sprawców, łączenia wątków i poszukiwania motywów jest rozum, przeczucie i własne doświadczenie. Ciekawy jest sam Kurt Wallander - policjant z długim stażem, o którego zdolnościach krążą legendy, a mimo to praca nie pozbawiła go empatii i słabości. Bez heroicznych czynów jest jednak w stanie pokonać stres, zwątpienie i postawić na pierwszym miejscu...

macias | 2014-05-10
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 10 maja 2014

Kurt Wallander wraca do służby po dłuższej przerwie spowodowanej traumatycznymi przeżyciami z poprzedniego odcinka. Bardzo dobrze sporządzony portret psychologiczny człowieka targanego wątpliwościami egzystencjonalnymi. Wątek kryminalny też jest przyzwoicie skonstruowany. Polecam

Renax | 2016-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2016

Tę cześć 'Wallandera' czytał mój ulubiony aktor - pan Adam Ferency, bo ma wielki talent i już w głosie słychać to napięcie pomiędzy dobrem i złem. Zresztą, jako lektor sprawdza się znakomicie.
Ta książka odpowiadała mi nawet bardziej niż poprzednia, 'Biała lwica', gdyż cechuje ją jednolitość miejsca i czasu. Były zbrodnie w Szwecji, które poruszyły policyjną strunę osobowości Kurta na tyle, że że wylazł on ze swej samotni i zaczął węszyć zabójcę. Konstrukcyjne jest to część słabsza niż poprzednia, bo zakończenie przyszło dosyć niespodziewanie i nawet powiedziałabym zaskakująco łatwo, ale i tak lubię tę książkę. Miło mi się ją czytało. Cieszyłam się, że tyle było w niej o ojcu Wallandera, że pojawiła się nowa policjantka.
Cóż powiedzieć jeszcze? Chyba to, że już przymierzam się, do 'Ślepego trafu'.

emindflow | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

Kolejny przyzwoity kryminał Mankella potwierdzający pewną prawidłowość.
Autor ma pomysł na fabułę, w interesujący sposób prowadzi akcję, jego bohaterowie są wyraziści i przekonujący i wszystko jest OK, ale tylko do momentu kiedy trzeba jakoś zgrabnie zakończyć całość. W zasadzie od początku można było przewidzieć, kto stoi za tajemniczym i zabójstwami, ale byłem ciekaw motywów zbrodni i sposobu, w jaki policja ustali i schwyta sprawcę.
I tu pan Mankell nie daje rady - kolejny raz każe uwierzyć czytelnikowi, że safanduła Wallander gołymi rękami unieszkodliwia dwóch uzbrojonych zawodowych zabójców.
Sorry, ale ja tego nie kupuję. A zanosiło się na sporo lepiej.

Hana | 2017-05-20
Przeczytana: 20 maja 2017

Rok 1993. Wallander w przewlekłej depresji, na urlopie. Nie pije, dużo przebywa na świeżym powietrzu, rozważa porzucenie zawodu. Ginie ojciec znajomego adwokata. Śledztwo w tej sprawie umorzono. Niedługo potem ginie w wypadku tenże znajomy adwokat. Ta śmierć jest powodem powrotu Wallandera do pracy. Śledztwo trwa i jest mało porywające. Dużo gadających głów. Bardzo elokwentnych. Rozmawiają o księgowości, sprzeniewierzaniu funduszy samorządowych, o oszustwach giełdowych, przekrętach w przedsiębiorstwach i ich córkach. Zawile dość. Nudy, ale ważne dla intrygi. Jeszcze wolniejszy kryminał niż zwykle a myślałam, że wolniej się po prostu nie da. Da Da Da.

gwiazdka | 2013-01-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 08 stycznia 2013

Wallander to jeden z bardziej realnych bohaterów powieści kryminalnych, dlatego książki z nim tak dobrze mi się czyta. Śledztwo tu opisywane nie jest udziwnione, autor nie zmuszał policjantów do wyczynów czasem wprost nierealnych, czego bardzo w książkach nie lubię. Że książka mi się spodobała świadczy przede wszystkim to, w jakim tempie ją przeczytałam, szkoda mi było każdej chwili, którą mogłam poświęcić na lekturę. Może tylko zakończenie wymagałoby dopracowania, było jakieś nagłe, jakby autorowi zabrakło pomysłu, a nie miał ochoty dalej pisać.

Magdalena | 2013-08-03
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

Świetna książka. Po raz pierwszy mam styczność z twórczością Henninga Mankella i legendarną postacią Kurta Wallandera i muszę przyznać, że cieszę się że natknęłam się na tę książkę. Z pewnością zamierzam przy następnej wizycie w bibliotece sięgnąć po kolejną książkę tego autora. Trochę denerwowało mnie to, że Kurt dużo robi po swojemu i pare spraw zataja przed swoimi kolegami w dochodzeniu, ale i tak go uwielbiam ♥

Polaa | 2016-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2016

To moje drugie spotkanie z komisarzem Wallanderem. Sprawa zabójstwa dwóch adwokatów. Czy ktoś, kto działa charytatywnie może być zamieszany w handel ludzkimi organami? Tytułowy "uśmiechnięty mężczyzna", to bardzo bezwzględny człowiek.