Żurawki

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
hobby
LubimyCzytać

Gabriela Sąkol uprawą żurawek zajmuje się od 12 lat. Obecnie ma niemal dwieście różnych odmian ogrodowych, kilka gatunków botanicznych, sporo ciekawych siewek, a także kilkadziesiąt tiarelli, odmianowych i własnych siewek oraz żuraweczki, które są mieszańcami międzygatunkowymi Heuchera i Tiarella. Kolekcja liczy łącznie około sześciuset egzemplarzy dorosłych i sadzonek, co pozwala na prowadzenie obserwacji i porównanie różnych faz rozwoju roślin.Żurawki są wprowadzane do ogrodów jako element dynamiczny, zmienny w sezonie. Tak jak inne zimozielone rozpoczynają wegetację z końcem marca. Kwiecień, maj, czerwiec to czas, gdy ich najpełniej wybarwione liście oraz kwiaty mają największą wartość ozdobną. Zachwycają kolorystyką i fakturą liści, delikatnymi luźnymi lub kłosowatymi kwiatostanami na sztywnych pędach, a także subtelnym zapachem. Jesienne ochłodzenie i przymrozki wydobywają z liści tony purpurowe, czekoladowe, dodają srebrnej patyny. W takiej formie rośliny przeżywają zimę. Ostatnie lata w przeszło stuletniej historii uprawy ogrodowej żurawek, wywodzących się z Ameryki Północnej, to ekspansja nowych odmian.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

ikatka | 2018-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2018

Przeczytałam "przy herbacie" mając nadzieję na przedsezonowe poszerzenie wiedzy ogrodniczej o jednej z ulubionych grup roślin, ale nie wiem wiele więcej niż przed lekturą. Zdecydowanie za mały przegląd odmian, za dużo przegadania o sprawach dla choćby przeciętnego ogrodnika oczywistych. Bardziej dla kogoś kto dopiero ma zamiar wzbogacić swój ogród o te piękne rośliny. Plus za ładne zdjęcia.