Uczniowie czarnoksiężnika. Zło potężne naszymi słabościami

Wydawnictwo: Difin
LubimyCzytać

Tytuł odnosi się do różnych zjawisk i postaci, które uważając, że spełniają wymogi „nowoczesności” przyczyniają się do niszczenia cywilizacji. Książka jest zbiorem kilkudziesięciu esejów o różnych wydarzeniach i zjawiskach kultury w Polsce i na świecie napisanych z literacką swadą i całkowitym brakiem politycznej poprawności, choć bez intencji obrażania nikogo. Inspiracją niektórych esejów są doświadczenia Autora z posłowania do Parlamentu Europejskiego.prof. Zbigniew Stawrowski – filozof polityki, profesor w Instytucie Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Instytucie Studiów Politycznych PAN, dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie:Uczeń czarnoksiężnika to – wedle poematu Goethego – ktoś, kto uwierzywszy w swoją wszechmoc, rozpoczął sekwencję wydarzeń, nad którymi utracił kontrolę. Życie i działanie współczesnego człowieka wydaje się coraz bardziej odpowiadać temu obrazowi, nic więc dziwnego, że tak właśnie zatytułował swoją najnowszą książkę prof. Wojciech Roszkowski. Książka ta stanowi zbiór krótkich esejów, w których wybitny historyk, ale i osoba publiczna – były europoseł – nie tylko opisuje zjawiska cywilizacyjne mogące słusznie budzić nasz niepokój, ale również stara się je ukazać na bardziej jasnym tle. W kolejnych tekstach powraca prosta myśl: wbrew pomysłom przebudowy świata, głoszonym w różnych dziedzinach życia przez niezliczonych „proroków” postępu i pełnej swobody od wszystkiego, istnieją w naszym świecie trwałe punkty odniesienia. Dzięki nim, czarnoksiężnikom i ich uczniom, skłonnym do magicznego, manipulacyjnego stosunku do świata, możemy przeciwstawić zdrowy rozsądek, odpowiedzialność oraz szacunek wobec sensu słów i samej rzeczywistości. Autor, choć nie boi się ostrych polemik i często odwołuje się w nich do ironii, ma naturalne wyczucie oczywistych granic, których wobec drugiego człowieka – kogoś o najbardziej nawet szalonych i szkodliwych poglądach – nigdy nie wolno przekroczyć.Bronisław Wildstein – publicysta, dziennikarz i pisarz:Uczniowie czarnoksiężnika igrają z mocami, których natury nie znają i nie potrafią ich kontrolować. Ich beztroska naznaczyła nasz świat. Jeśli chcemy rozpoznać efekty ich działań, jeśli chcemy zrozumieć, dlaczego nieograniczona wolność czy równość stają się swoimi zaprzeczeniami, w miejsce odrzuconego Boga pojawia się zwykły przesąd, a zakwestionowanie tradycyjnych zasad zmusza do przyjmowania naiwnych dogmatów – czytajmy Wojciecha Roszkowskiego.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!