Kolekcjoner kości

Tłumaczenie: Konrad Krajewski
Cykl: Lincoln Rhyme (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Bone Collector
Konrad Krajewski

Lincoln Rhyme to jeden z najwybitniejszych kryminalistyków na świecie. Od czasu tragicznego wypadku jest sparaliżowany od szyi w dół. Przykuty do łóżka planuje samobójstwo, gdy od swojego dawnego partnera z policji otrzymuje propozycję, której nie może odrzucić... Kolekcjoner Kości - morderca i porywacz mający obsesję na punkcie starego Nowego Jorku - zostawia wskazówki, które tylko Lincoln...

Kolekcjoner Kości - morderca i porywacz mający obsesję na punkcie starego Nowego Jorku - zostawia wskazówki, które tylko Lincoln Rhyme może odszyfrować. W wyznaczonym czasie, dzielącym od śmierci kolejne ofiary, Lincoln Rhyme i Amelia Sachs - policjantka, która jest jego rękami i nogami - starają się znaleźć miejsca ukrycia porwanych, korzystając ze wskazówek podrzuconych przez Kolekcjonera Kości.

Powoli kryminalistyk zawęża krąg poszukiwań wokół porywacza. Jednak okazuje się, że Kolekcjoner Kości ma swoje plany i zaciska pętlę wokół Lincolna Rhyme'a...

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Aneta Wiola | 2017-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

INTERESUJĄ GO ŚLADY, NIE MOTYW
Lincoln Rhyme był legendą w nowojorskiej policji - najlepszy badacz śladów na miejscach zbrodni. Kilka lat temu uległ poważnemu wypadkowi, dziś sparaliżowany myśli o samobójstwie. Musi jednak odłożyć swoje zamiary, gdyż w mieście pojawił się kolejny seryjny morderca, który żywcem ściąga skórę, grzebie w ziemi i kolekcjonuje ich kości. Lincoln z pomocą najlepszych techników kryminalnych rozpocznie wyścig z czasem, w którym stawką jest ludzie życie.

"(...) Kości- są istotą człowieka. One nie zmieniają się, nie oszukują, nie poddają się. Gdy usuniemy skórę i mięso - nieważne, czy z kogoś pochodzącego z upośledzonej rasy, czy kobiety - pozostają szlachetne kości. Kości nie kłamią. Są nieśmiertelne."

Już dawno miałam chrapkę na "Kolekcjonera kości", długo nie mogłam znaleźć tej książki, aż w końcu na nią trafiłam. Jest to niezwykła historia seryjnego mordercy, który podrzucając wskazówki "daje szansę" policji, odnaleźć kolejne ofiary.
Na...

veinylover | 2018-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

Książka mi się podobała, chociaż mniej, niż „Panika”, bo tam autor pociągnął kilka sensacyjnych wątków naraz. Gdy cała książka poświęcona jest polowaniu na jednego człowieka, bywa to nieco nużące, bo ileż to razy sprawca może się wymykać i jak bardzo miałby być sprytny, skoro w rzeczywistości degeneraci raczej zbyt sprytni nie są, zwłaszcza gdy poluje na takiego cały sztab agentów i policjantów. Żeby takie polowanie trwało przez całą książkę, nieudaczność organów ścigania musi się przejawiać tu czy tam.
Bardzo pozytywnym i pouczającym elementem książki jest omawianie szczegółów technik laboratoryjnych, choć z drugiej strony nie wiem, czy to etyczne informować o takich szczegółach czytelników, wśród których może się pojawić kandydat na czarny charakter.
Załatwienie głównego bandziorka było cacy, choć moja robaczywa wyobraźnia widziała w ostatniej akcji o tak wyjątkowym charakterze niepokorną policjantkę, z drugiej strony rozwiązanie użyte w książce było konsekwentne i logiczne.
Nie...

Po przeczytaniu kilku innych książek Deavera z parą L. Rhyme i A. Sachs postanowiłem sięgnąć po bestsellerowy thriller psychologiczny.
Plusy:
- groza i napięcie od pierwszych stron książki;
- akcja ciągle pędzi do przodu z niewiarygodna prędkością;
- gra psychologiczna pomiędzy mordercą, a parą Rhymae - Sachs przedstawiona świetnie i z pełnym wyrachowaniem;
- wykreowani bohaterowie wyraziści i od razu się z nimi utożsamiamy;
- pomimo, że opisy zbrodni czasami są wręcz makabryczne i obrzydliwe, dodatkowo pokazują bezwzględność psychopatycznego mordercy;
- pokazanie nowoczesnych metod detektywistycznych – na podstawie drobiazgów i wydawałoby się nieistotnych szczegółów wyciągnąć ciekawe wnioski;
- proces składania kolejnych elementów łamigłówki przez bohaterów jest wręcz fascynujący.
Minus, nie dla autora, ale dla mnie:
- kilka lat wcześniej obejrzałem film, w związku z tym moja wyobraźnia przywoływała sceny z filmu które zapamiętałem, a nie próbowałem sam je wykreować w moich...

Marzena | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

Lincoln Rhyme.
Kryminalistyk.
Specjalista sądowy.
Ekspert do spraw analizy śladów przestępstw.
Genialny w swoim fachu.
Po wypadku, kilka lat wstecz, który spowodował, że jest sparaliżowany od szyi w dół i napisaniu książki, kolejnym projektem jaki przed sobą postawił jest popełnienie samobójstwa.
I tu wkraczamy my. Czytelnicy.
Stary Nowy Jork, okrutne zbrodnie, bezradna policja, młoda funkcjonariuszka, i on, Lincoln Rhyme.
Akcja pędzi, czas ucieka, a my wraz z Lincolnem analizujemy fakty, tworzymy charakterystykę sprawcy, razem z Amelią Sachs badamy miejsca przestępstw, jesteśmy uszami oczami i nosem Lincolna, który jest naprawdę dobrym i cierpliwym nauczycielem i chętnie dzieli się swoją wiedzą. Cały czas liczymy, że stanie się coś, za sprawą czego Rhyme porzuci samobójcze myśli. Ja po prostu sprawdziłam czy są kolejne części...
Są. Więc liczę, po pierwsze, że autor utrzyma wysoki poziom kolejnych tomów. Po drugie, że wątek Sachs-Rhyme się rozwinie.
I po trzecie, że za kilka...

VenusInFur | 2015-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2015

„Zbrodniarz z przeszłości”

Thriller można łatwo zepsuć. Przydługie, nużące opisy pracy śledczych, upchnięte na siłę wątki miłosne, przegadanie lub nadmierna skrótowość to najczęstsze błędy popełniane przez twórców literatury tego typu. „Kolekcjoner kości” reprezentuje sobą wszystko to, czego czytelnik spodziewa się po naprawdę dobrze napisanej powieści z tego gatunku. Trudno doszukać się większych mankamentów, dominują tu bowiem same zalety – zawrotne tempo akcji, bardzo dobrze skrojony psychologizm postaci, tajemniczy i budzący grozę morderca, niesztampowi bohaterowie wzbudzający sympatię, rozbudowane tło. Czego chcieć więcej?

Deaver po mistrzowsku rozegrał dość skomplikowaną grę psychologiczną pomiędzy bezlitosnym katem a parą dowodzących śledztwem. Lincoln Rhyme i Amelia Sasch to jeden z najbardziej udanych duetów w historii gatunku. Złączyła ich nie tylko sprawa brutalnych morderstw, w którą Amelia została wciągnięta wbrew sobie, ale przede wszystkim podobna przeszłość i...

Tathagatha | 2011-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2011

Bardzo dobra pozycja. Godna polecenia. Trzymająca w napięciu historia nietypowego duetu. Świetne postacie, świetna opowieść. Deaver jest genialny - mnóstwo szczegółów, które rewelacyjnie połączył w całość. Wydawać by się mogło, że nie było tam zbędnego zdania. Sam autor zostawiał nam wskazówki, dzięki którym można było rozszyfrować zakończenie. Cwana bestia:) Polecam z czystym sercem. Może i było kilka scen, nazwijmy to, drastycznych, ale mimo to mamy tu porządną dawkę pracy kryminalistyka, badania dowodów rzeczowych i nieco humoru.

Roman Dłużniewski | 2017-01-18

Najpierw oczywiście byli Denzel i Angelina. Zastanawiałem się czy sięgnąć po książkę. Sięgnąłem i nie żałuję. Świetnie skonstruowany thriller oparty na znanych schematach ale przedstawionych w doskonały sposób. Jest zagadka, są tropy, jest morderca i wszystko krok po kroku jest właściwie ustawione. Warto!!

Chyba większość moli książkowych zgodzi się ze stwierdzeniem, że książki zazwyczaj są ciekawsze niż filmy, które powstały na ich podstawie.
Ekranizacja tego tytułu przez długi czasu była moim ulubionym filmem. Myślę, że to właśnie dlatego tak długo zwlekałam z przeczytaniem książki - bałam się rozczarowania.
Na szczęście obawy okazały się bezpodstawne - "Kolekcjoner kości" to bardzo dobry thriller, a dodatkowo trochę pozwala na zapoznanie się "od kuchni" z kryminalistyką - zbieraniem dowodów i ich analizą.
Para głównych bohaterów jest bardzo wyrazista, a ich relacje są skomplikowane - śledziłam je z przejęciem :)
Na pewno jest to książka godna polecenia wszystkim fanom thrillerów!

Roland | 2013-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2013

Pełna grozy i napięcia bestsellerowa powieść Jeffery’ego Deavera. Jeden z lepszych thrillerów psychologicznych ostatnich lat. Autor pokazał, że potrafi pisać bardzo wciągające książki z tejże tematyki. Na podstawie książki oparto scenariusz znakomitego thrillera pod tym samym tytułem.
W Nowym Jorku giną brutalnie ludzie. Sparaliżowany detektyw Lincoln Rhyme wraz z funkcjonariuszką Amelia Sachs podejmują śledztwo. Zabójca prowadzi z policją swoistą grę, podrzucając kolejne informacje, które mają doprowadzić do kolejnej ofiary. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym stawką jest ludzkie życie. Zabójca nasila swoją działalność. Jest o krok przed policją. Czy dwójce naszych bohaterów uda się rozszyfrować tożsamość seryjnego mordercy, zanim zwróci swe mordercze żądze przeciwko nim?
Książka napisana w sposób spektakularny. Kreacje bohaterów są bardzo wyraziste. Akcja książki pędzi z zawrotną szybkością. Na pierwszy plan chyba wybija się proces rozwiązywania zagadek. Oczywiście są...

Izabela Pycio | 2018-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2018

"Każda dusza ludzka w końcu cię oszuka. Możesz wierzyć nienawiści. Możesz wierzyć kościom. Wszystko inne jest zdradą."

Odmiana kryminału, która bardzo mi odpowiada. Detektywistyczna zagadka opleciona elementami thrillera. Dynamiczne i pełne energii rytmy. Wnikając w fabułę wkraczamy w ciemny i mroczny świat ludzkiego umysłu, psychicznych wypaczeń doprowadzających do obsesji i morderstw. Jak zatrzymać strumień obłędu, nienawiści i okrucieństwa? Jak odkryć motywy zbrodni, dotrzeć do źródła zła, przewidzieć posunięcia oprawcy? Lecz przede wszystkim jak zinterpretować pozostawione przez mordercę ślady?

Od razu widać, że to złożona gra psychologiczna prowadzona na wysokim poziomie, z wyjątkowo inteligentnym i przebiegłym mordercą, a stawić jej czoło może jedynie nieprzeciętnie uzdolniony detektyw. Ale co jeśli jest on sparaliżowany od ramion w dół, niegdyś bardzo aktywny w policji, teraz za sprawą nieszczęśliwego wypadku, zamknięty w czterech ścianach domu i popadający w depresję?...