Kolekcjoner kości

Tłumaczenie: Konrad Krajewski
Cykl: Lincoln Rhyme (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Bone Collector
Konrad Krajewski

Inne wydania

Lincoln Rhyme to jeden z najwybitniejszych kryminalistyków na świecie. Od czasu tragicznego wypadku jest sparaliżowany od szyi w dół. Przykuty do łóżka planuje samobójstwo, gdy od swojego dawnego partnera z policji otrzymuje propozycję, której nie może odrzucić... Kolekcjoner Kości - morderca i porywacz mający obsesję na punkcie starego Nowego Jorku - zostawia wskazówki, które tylko Lincoln...

Kolekcjoner Kości - morderca i porywacz mający obsesję na punkcie starego Nowego Jorku - zostawia wskazówki, które tylko Lincoln Rhyme może odszyfrować. W wyznaczonym czasie, dzielącym od śmierci kolejne ofiary, Lincoln Rhyme i Amelia Sachs - policjantka, która jest jego rękami i nogami - starają się znaleźć miejsca ukrycia porwanych, korzystając ze wskazówek podrzuconych przez Kolekcjonera Kości.

Powoli kryminalistyk zawęża krąg poszukiwań wokół porywacza. Jednak okazuje się, że Kolekcjoner Kości ma swoje plany i zaciska pętlę wokół Lincolna Rhyme'a...

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

VenusInFur | 2015-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2015

„Zbrodniarz z przeszłości”

Thriller można łatwo zepsuć. Przydługie, nużące opisy pracy śledczych, upchnięte na siłę wątki miłosne, przegadanie lub nadmierna skrótowość to najczęstsze błędy popełniane przez twórców literatury tego typu. „Kolekcjoner kości” reprezentuje sobą wszystko to, czego czytelnik spodziewa się po naprawdę dobrze napisanej powieści z tego gatunku. Trudno doszukać się większych mankamentów, dominują tu bowiem same zalety – zawrotne tempo akcji, bardzo dobrze skrojony psychologizm postaci, tajemniczy i budzący grozę morderca, niesztampowi bohaterowie wzbudzający sympatię, rozbudowane tło. Czego chcieć więcej?

Deaver po mistrzowsku rozegrał dość skomplikowaną grę psychologiczną pomiędzy bezlitosnym katem a parą dowodzących śledztwem. Lincoln Rhyme i Amelia Sasch to jeden z najbardziej udanych duetów w historii gatunku. Złączyła ich nie tylko sprawa brutalnych morderstw, w którą Amelia została wciągnięta wbrew sobie, ale przede wszystkim podobna przeszłość i...

Tathagatha | 2011-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2011

Bardzo dobra pozycja. Godna polecenia. Trzymająca w napięciu historia nietypowego duetu. Świetne postacie, świetna opowieść. Deaver jest genialny - mnóstwo szczegółów, które rewelacyjnie połączył w całość. Wydawać by się mogło, że nie było tam zbędnego zdania. Sam autor zostawiał nam wskazówki, dzięki którym można było rozszyfrować zakończenie. Cwana bestia:) Polecam z czystym sercem. Może i było kilka scen, nazwijmy to, drastycznych, ale mimo to mamy tu porządną dawkę pracy kryminalistyka, badania dowodów rzeczowych i nieco humoru.

Marzena | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

Lincoln Rhyme.
Kryminalistyk.
Specjalista sądowy.
Ekspert do spraw analizy śladów przestępstw.
Genialny w swoim fachu.
Po wypadku, kilka lat wstecz, który spowodował, że jest sparaliżowany od szyi w dół i napisaniu książki, kolejnym projektem jaki przed sobą postawił jest popełnienie samobójstwa.
I tu wkraczamy my. Czytelnicy.
Stary Nowy Jork, okrutne zbrodnie, bezradna policja, młoda funkcjonariuszka, i on, Lincoln Rhyme.
Akcja pędzi, czas ucieka, a my wraz z Lincolnem analizujemy fakty, tworzymy charakterystykę sprawcy, razem z Amelią Sachs badamy miejsca przestępstw, jesteśmy uszami oczami i nosem Lincolna, który jest naprawdę dobrym i cierpliwym nauczycielem i chętnie dzieli się swoją wiedzą. Cały czas liczymy, że stanie się coś, za sprawą czego Rhyme porzuci samobójcze myśli. Ja po prostu sprawdziłam czy są kolejne części...
Są. Więc liczę, po pierwsze, że autor utrzyma wysoki poziom kolejnych tomów. Po drugie, że wątek Sachs-Rhyme się rozwinie.
I po trzecie, że za kilka...

Chyba większość moli książkowych zgodzi się ze stwierdzeniem, że książki zazwyczaj są ciekawsze niż filmy, które powstały na ich podstawie.
Ekranizacja tego tytułu przez długi czasu była moim ulubionym filmem. Myślę, że to właśnie dlatego tak długo zwlekałam z przeczytaniem książki - bałam się rozczarowania.
Na szczęście obawy okazały się bezpodstawne - "Kolekcjoner kości" to bardzo dobry thriller, a dodatkowo trochę pozwala na zapoznanie się "od kuchni" z kryminalistyką - zbieraniem dowodów i ich analizą.
Para głównych bohaterów jest bardzo wyrazista, a ich relacje są skomplikowane - śledziłam je z przejęciem :)
Na pewno jest to książka godna polecenia wszystkim fanom thrillerów!

Roland | 2013-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2013

Pełna grozy i napięcia bestsellerowa powieść Jeffery’ego Deavera. Jeden z lepszych thrillerów psychologicznych ostatnich lat. Autor pokazał, że potrafi pisać bardzo wciągające książki z tejże tematyki. Na podstawie książki oparto scenariusz znakomitego thrillera pod tym samym tytułem.
W Nowym Jorku giną brutalnie ludzie. Sparaliżowany detektyw Lincoln Rhyme wraz z funkcjonariuszką Amelia Sachs podejmują śledztwo. Zabójca prowadzi z policją swoistą grę, podrzucając kolejne informacje, które mają doprowadzić do kolejnej ofiary. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym stawką jest ludzkie życie. Zabójca nasila swoją działalność. Jest o krok przed policją. Czy dwójce naszych bohaterów uda się rozszyfrować tożsamość seryjnego mordercy, zanim zwróci swe mordercze żądze przeciwko nim?
Książka napisana w sposób spektakularny. Kreacje bohaterów są bardzo wyraziste. Akcja książki pędzi z zawrotną szybkością. Na pierwszy plan chyba wybija się proces rozwiązywania zagadek. Oczywiście są...

Nina | 2016-05-19
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 19 maja 2016

Najpierw podziękuję Darkowi, który zarekomendował mi tę pozycję :) Bardzo dobra pozycja. Na pewno większość z Was oglądała film, ja też, nawet kilka razy. Na szczęście było to dobrych kilka lat temu więc szczegóły z lekka zatarły się w mojej pamięci. Ale oczywiście książka jest o niebo lepsza, bogatsza w szczegóły. Przyznam szczerze, że na początku trochę mnie nużyły encyklopedyczne opisy i objaśnienia ale potem... cóż, nie mogłam przestać czytać. Skończyłam dziś w samochodzie, jadąc na szkolenie, nie odzywając się do męża, nie słysząc ani słowa z tego, co próbował mi powiedzieć :) Koniecznie muszę kupić kolejne części. Polecam z czystym sumieniem

Grażyna | 2013-02-04
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 28 stycznia 2013

W swojej klasie to wybitna książka. Klimatem przypomina mi Hannibala. Myślę już o przeczytaniu kolejnych tego autora.

deskath | 2015-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Ciekawy kryminał. Główny bohater to Lincoln Rhyme były ekspert od zbierania śladów na miejscach zbrodni. Jego błyskotliwą karierę przerwał wypadek po którym jest sparaliżowany od szyi w dół. Zostaje on poproszony o pomoc przy analizie śladów zakopanego żywcem mężczyzny. Do pomocy dobiera sobie młodą policjantkę Amelię Sachs, która pierwsza odkryła miejsce zbrodni. Będzie ona odtąd jego "oczami i kończynami" przy zbieraniu dowodów. Książkę czyta się bardzo dobrze. Bohaterowie są ciekawi, a zagadka kryminalna jest na tyle zagmatwana, że końcówka była dla mnie zaskoczeniem. Podobała mi się rywalizacja między bohaterami, a przestępcą, który za każdym razem zostawia jakiś ślad mający naprowadzić policję na trop kolejnej zbrodni. Nadawało to akcji dużego tempa. Mnie się spodobała ta pozycja więc, sięgnę po kolejne tomy przygód Lincolna i Amelii.

magda | 2013-12-27

Jeffery Deaver - amerykański pisarz, autor thrillerów psychologicznych. Światową sławę przyniósł mu wydany w 1997 roku Kolekcjoner kości. Powieść doczekała się ekranizacji, a w rolę głównych bohaterów wcielili się Denzel Washington i Angelina Jolie.

Nowojorska policjantka, Amelia Sachs, podczas codziennego patrolu dokonuje makabrycznego odkrycia - znajduje zwłoki pogrzebanego żywcem mężczyzny. Szybko okazuje się, że jest to pierwsza, ale bynajmniej nie ostatnia ofiara mordercy, który na miejscu swoich makabrycznych zbrodni świadomie zostawia pewne ślady. Są to wskazówki, które powinny naprowadzić policję na trop następnej ofiary. Jeśli jednak detektywom w porę nie uda się zrozumieć, co oznaczają kolejne ślady, ktoś zginie.

Policja, chcąc jak najszybciej schwytać seryjnego mordercę, postanawia skorzystać z pomocy Lincolna Rhyme’a, jednego z najwybitniejszych kryminalistyków na świcie. Mężczyzna od czasu tragicznego wypadku jest sparaliżowany od szyi w dół, nie stracił jednak nic...

emindflow | 2015-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

To jest książka otwierająca cykl o genialnym detektywie Lincolnie Rhyme, a dla mnie pierwszy kontakt z Jeffery Deaverem.
Moje oczekiwania chyba były zbyt duże, dlatego nie jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Od samego początku nie pasował mi przyjęty sposób narracji - jakiś taki chaotyczny, powierzchowny, nie pozwalający wciągnąć się w akcję. Szczegółowy opis badania śladów i technik śledczych bardziej mnie rozpraszał i irytował niż wciągał.
Na szczęście w drugiej części wszystko zaczęło się jakoś wygładzać, zazębiać, no a sam finał był już naprawdę imponujący i dający nadzieję, że kolejne części mogą być jeszcze lepsze. Duże wrażenie robi pomysłowość i kreatywność autora oraz jego umiejętność wprowadzania mylnych tropów wywodzących w pole czytelnika.
W sumie było całkiem dobrze, choć jednak poniżej moich oczekiwań.