Oddziały i akcje Kedywu Okręgu Warszawskiego poza Warszawą. Dokumenty z lat 1943-1944

Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
LubimyCzytać

Tom Oddziały i akcje Kedywu Okręgu Warszawskiego poza Warszawą zamyka cykl edycji dokumentów pochodzących z archiwum komendanta Kedywu Okręgu AK Warszawa, Józefa Rybickiego. Dotychczas ukazało się dwanaście źródłowych pozycji opracowanych przez Hannę Rybicką. Historycy dziejów najnowszych i wszyscy, którzy interesują się historią Armii Krajowej otrzymali niezwykle cenną serię, która obnażając nasz stan niewiedzy o historii Kedywu, pokazuje, jak wielkie znaczenie dla badań naukowych ma publikacja źródeł. Oddziały i akcje Kedywu Okręgu Warszawskiego poza Warszawą to historia działań oddziałów warszawskich w terenie podmiejskim oraz oddziałów Kedywu z terenów podwarszawskich, pokazana przez pryzmat oryginalnych dokumentów, które w dużej części publikowane są po raz pierwszy. Ten niewielki tom źródeł dowodzi, jak wiele działań Kedywu Okręgu Warszawa zostało pominiętych w dotychczasowej historiografii i jak obraz walki żołnierzy AK jest ciągle niepełny. Historia Kedywu, ujęta w ramy suchego języka sprawozdań i rozkazów, jest lekturą niezwykłą. Ukazuje, bez wielkich słów, bezmiar bohaterstwa i ofiar żołnierzy dywersji Armii Krajowej. Ujawnia nieznane lub zapomniane fakty, które muszą budzić podziw dla siły wewnętrznej żołnierzy podziemia, z których słusznie jesteśmy dumni, a których nazwiska jakże często zostały zapomniane.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!