Ostatnie lato

Tłumaczenie: Anna Reszka
Wydawnictwo: Nowa Proza
The Last Summer (of You and Me)
837534012X
młodzież, wakacje, wyspa

Opowieść o siostrzanych uczuciach, przyjaźni, miłości, stracie i dojrzewaniu. Rozgrywające się na Fire Island przy Long Island "Ostatnie lato" jest uroczą, wzruszającą i wciągającą opowieścią o siostrzanych uczuciach, przyjaźni, miłości, stracie i dojrzewaniu. Historia trójki wakacyjnych przyjaciół - Riley i Alice, dwudziestokilkuletnich sióstr, i ich rówieśnika Paula, z którym dorastały - mówi o wydarzeniach pewnego lata, kiedy rodząca się miłość, seksualna ciekawość, nagła poważna choroba i głęboki sekret gwałtownie przenoszą troje młodych ludzi w świat dorosłych, w którym wakacyjna oaza już nie będzie ich chroniła.

Basiek | 2014-10-28
Przeczytana: 28 października 2014

Na początku myślałam, że będzie to nudna książka. Ale czytając ją dalej byłam zaskoczona historią, która czytałam i od której się nie mogła oderwać. Skończyłam ją czytać przed piątą rano. ;) Polecam tą książkę.

Mandarynka | 2015-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2015

Poruszająca powieść. Autorka świetnie wciąga nasze uczucia i emocje w stworzoną przez siebie historię, dzięki czemu czytelnik przeżywa razem z bohaterami chwile szczęścia i rozterki. Fabuła dotyczy okresu wchodzenia w dorosłość i porusza temat przyjaźni, miłości i wyboru własnej przyszłości.
Może nie jest to komedia, ale książka warta przeczytania.

Pysia1496 | 2014-02-19

Podczas każdych wakacji już od lat dziecięcych Annie, Paul i Ricku spotykają się w letniskowej miejscowości nad morzem.Lato spędzają razem, dopiero w ostatni dzień sierpnia rozstają się. Annie i Ricky są rodzeństwem, które mieszkają w Nowym Yorku. Annie młodsza siostra jest spokojna i cicha. Lubi zamykać się w świecie książek. Natomiast Ricky to postać pełna temperamentu i energii. Uwielbia wszystkie dyscypliny sportowe. Nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu dłużej, niż pięć sekund. Nie zależy jej na studiowaniu. Nigdy, w przeciwieństwie do swojej siostry nie osiągała dobrych wyników w nauce. Ricky to typowa chłopczyca. To dzięki temu jest tak blisko z Paulem. Oboje są rówieśnikami. Annie zawsze była trochę odsunięta przez nich. razem dorastają, dojrzewają. Obiecują sobie, że nigdy się nie zmienią i nie pozwolą na rozpad ich przyjaźni. Gdy już są dorośli Annie i Paula zaczyna coś łączyć. Chcą być razem, ale boją się jednocześnie, że odrzucą Ricky. Czytając, miałam wrażenie, że...

Inna1niezwykła | 2016-07-10

"Jak można przestać kogoś kochać? Oto jedna z tajemnic życia. Im bardziej człowiek się stara, tym słabsze są efekty."

Zaczyna się lato, Paul wraca na wyspę, a to dla Alice i Rayle oznacza powrót do przeszłości. Trójka przyjaciół znowu może być razem, znowu mogą przeżywać wspólnie przygody, spędzać ze sobą czas, dzielić się sekretami czy przezywać na powrót swoją pierwszą miłość. Co prawda życie na Fire Island przy Long Island nie jest już takie samo jak byli małymi dziećmi to nadal jest cudowne. Doszło kilka problemów, które mają dorośli, ale to nie oznacza, że przyjaciele nie są wciąż w głębi duszy tymi samymi osobami.
"Ostatnie lato" to kolejna książka Ann Brashares, ale tym razem nie jest kierowana głównie do młodzieży. Jest to pozycja, która do gustu na pewno przypadnie również osobą nieco starszym.
Autorka postanawiała opowiedzieć historię młodych ludzi, która opowiada o przyjaźni, rodzinie, miłości i zaufaniu. Książka ma jedynie 286 stron, ale to wale nie przeszkodziło...

Marta Kilian | 2015-06-16
Przeczytana: 11 lutego 2015

Wzruszająca opowieść o dziwnym trójkącie, opisująca magiczną miłość jaka może rozegrać się pomiędzy kobietą i mężczyzną i dwiema siostrami. Miejsce najpiękniejszych wspomnień dziecięcych, staje się miejscem tragedii i smutku. To historia o wartościach o których nie opowiadają seriale telewizyjne.

Lenka | 2016-07-28
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 lipca 2016

Znacie "Stowarzyszenie wędrujących jeansów"? Albo "Tu i teraz" (recenzja) które pojawiło się w na polskim rynku ostatniej zimy? A czy znacie "Ostatnie lato"? Pierwszą powieść popularnej, amerykańskiej autorki skierowaną do dorosłych czytelników? Książka czekała od marca na swoje pięć minut grzecznie leżąc na biurku. Zdecydowałam sięgnąć się po nią właśnie teraz - gdy lato jest w pełni i słońce przypieka nos.

Opowieść o dwóch nierozłącznych siostrach - nieustraszonej Riley oraz nieśmiałej Alice - i ich wspólnym przyjacielu. Paul towarzyszy siostrom od wczesnych lat dziecięcych. Każde lato spędzają wspólnie na Fire Island. Poznajemy troje przyjaciół u progu lata. Dwudziestokilkuletni bohaterowie przeczuwają, że nie będzie to takie samo lato jak zawsze jednak jeszcze nie wiedzą dlaczego. To z pewnością inna opowieść, niż te które Ann Brashers tworzyła dotychczas. Słodko-gorzka opowieść o dorastaniu wbrew marzeniu i bolesnym wkraczaniu w dorosłość.

Dalszy ciąg recenzji:...

Ela | 2014-02-18
Przeczytana: 05 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Podobno to pierwsza książka Ann Brasheres dla dorosłych. Jednak jak dla mnie to wciąż książka dla nastolatków. Opowiada o dorastaniu, pierwszej miłości i stracie, jednak bohaterom nie spieszy się do dorastania i przez większość powieści zachowują się po prostu jak dzieciaki, które nie wiedzą czego chcą i co chcą zrobić ze swoim życiem. Być może książka spodobałaby mi się 5 lat letmu kiedy czytałam Stowarzyszenie, jednak nie jestem już nastolatką a to nie jest powieść dla dorosłych.

inteligentna52 | 2014-08-22

Książka rewelacyjna, bardzo mnie poruszyła. Serdecznie polecam tą wzruszającą historie osobą które lubią romanse.

Perfekcjonistka | 2014-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2014

Nie wiem, czy 'pierwsza powieść dla dorosłych' to dobre określenie na tę książkę, sugeruje ono coś równie dobrego jak książki 'nie dla dorosłych', a jednocześnie innego, jakiś inny, lepszy standard, tymczasem jedyne, co odróżnia "Ostatnie lato" od cyklu o wędrujących dżinsach to sceny seksu, dość łagodne jak na 'powieść dla dorosłych', trzeba przy tym dodać.
Książka jest o dojrzewaniu, o bliżej nieokreślonym momencie w życiu człowieka, kiedy przestaje być dzieckiem, a staje się dorosłym. Sam pomysł na ukazanie tego 'przejścia' z jednego świata drugiego jest w sumie dość ciekawy, oparty w dużej mierze na kontraście beztroskiej wyspy i szarego, codziennego świata dorosłych. Wyspa i Riley uosabiają dzieciństwo, oazę, odciętą od reszty świata- poważnej codzienności dorosłości.
Autorka chyba musiała być bardzo dumna z tego pomysłu zobrazowania wydoroślenia, bo zadbała o to, by nawet małpa w zoo była w stanie wyłapać ten kontrast. Starczyłoby gdyby poprzestała na opisaniu cech wyspy...

Rywicz | 2013-08-02
Przeczytana: 28 lipca 2013

Polecam. Opowieść o tym za czym sie czeka latami. A kiedy już jest, czasem zabraknie odwagi by w porę powiedzieć o rzeczywistości. A z małej iskierki rozpali sie ogień, przez który cieżko przejść i utrzymać nić. A czas zmienia wszystko. Trzeba wiele szczęścia by coś się powtórzyło... I tylko straconego czasu żal. "Nie zapomina się wszystkiego tak od razu. Czasami trzeba się obejrzeć i zastanowić."