Zakopane: Luftkurort 1940

Wydawnictwo: superNOWA

Jacek Rębacz poświęcił zakopanemu już dwie książki: Sezon na samobójców i Pokój z widokiem na cmentarz, obie kontrowersyjne, ukazujące inne, mroczne oblicze zimowej stolicy Polski. Tym razem cofnął się w przeszłość a do zakopanego z lat wojny, które hitlerowcy uczynili strefą zamkniętą, stacją klimatyczną dla swoich żołnierzy. I obiektem eksperymentu mającego zamienić górali w Goralenvolk, kolaborantów i mięso armatnie III Rzeszy.Jest zima 1940 roku. Kończy się pewna epoka w historii miasta pod Giewontem. Przedwojenne, wieloetniczne zakopane, gdzie żyli obok siebie Polacy, Górale, Żydzi, Niemcy i Ukraińcy, przeobraża się w kurort dla niemieckich lotników. Powstaje Goralenvolk. Okupanci rozpoczynają przebudowę miasta. zakopane ma wkrótce wizytować Heinrich Himmler, a zaciszny kurort pod Tatrami zostaje wybrany jako miejsce spotkania tajnych delegacji. W takim czasie do miasteczka przybywa pewien młody uciekinier, który nie wie jeszcze, że odnajdzie tutaj wielkie uczucie a jego samego dopadną nie mniejsze kłopoty. Zakopane: Luftkurort 1940, to brawurowo opowiedziana przygodowo-szpiegowska historia rozgrywająca się w starannie odtworzonej scenerii zakopanego z początkowych miesięcy wojny. Co kryje się za tajemniczym zniknięciem pewnego rotmistrza. Jaką misję ma do spełnienia cichociemny Drawińskia Co się stało z zaginionym transportem polskiego złota. Co o wspomnianych sprawach wiedzą sowieccy szpiedzy i pracownicy Abwehry.

Nodi | 2016-07-03
Olena | 2016-03-05