Antropologia strukturalna

religia
LubimyCzytać

''''Levi-Strauss nie jest na pewno ani pierwszym, ani jedynym uczonym, który podkreśla strukturalnycharakter zjawisk społecznych, jego oryginalność polega na tym, iż bierze to na serio i nieustępliwie wywodzi stąd wszystkie konsekwencje''''. Byłbym całkowicie zadowolony, gdyby ta książka zdołała skłonić innych czytelników do uznania tego sądu za własny. - fragment przedmowy.Gdy w 1958 ukazała się Antropologia strukturalna, Claude Lévi-Strauss (ur. 1908) miał za sobą kilka ważnych publikacji, w tym bestsellerowy Smutek tropików. Zapewne dzięki Antropologii został rok później powołany do College de France. Książka ta już samym tytułem ukształtowała pewną perspektywę poznawczą w tej dziedzinie. Wzorem amerykańskim Lévi-Strauss mówi raczej o antropologii kulturowej niż o etnologii, tę zaś jako teoretyczną naukę porównawczą odróżnia od etnografii.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!