Kacper Ryx i król przeklęty

Cykl: Kacper Ryx (tom 2)
Wydawnictwo: Otwarte
Darmowe dodatki Edytuj książkę

Kraków bywa naprawdę niebezpieczny... Ginie doktor Akademii Krakowskiej, z bibliotek znikają cenne woluminy. W mieście grasuje seryjny morderca. Nocami ukazuje się upiorny jeździec bez głowy. Kacper Ryx podejmuje śledztwo. Tropy prowadzą go w najmroczniejsze zakamarki miasta. Do tego musi zatroszczyć się o bezpieczeństwo króla przeklętego Henryka Walezego i stawić czoła najgroźniejszemu ze swych przeciwników a Samuelowi Zborowskiemu. A przede wszystkim odzyskać miłość ukochanej Janki. Mariusz Wollny to człowiek kochający historię i umiejący o niej porywająco opowiadać. Autor książek popularnonaukowych i powieści. Pierwsza część przygód królewskiego inwestygatora zatytułowana Kacper Ryx uczyniła zeń jednego z wyróżniających się przedstawicieli polskiego kryminału historycznego.

wiejskifilozof | 2017-08-29

Drugi tom,przygód Kacpra.Już troszkę,go poznałem wiem,co to za gość.Fajne,ma przygody.
Dowiedziałem,się o fechtunku.Chociaż,ta wiedza raczej,mi się nie przyda.
A dawnych budynkach Krakowa.
Bardzo fajne,czytanko.

ishara | 2017-03-31
Przeczytana: 30 marca 2017

Drugi tom przygód Kacpra Ryxa, inwestygatora królewskiego, żaka i początkującego lekarza. Akcja toczy się trzy lata po zakończeniu tomu pierwszego. Kacper dalej mieszka u ciotki Balcerowej i studiuje medycynę, a także uczy innych żaków i oczywiście rozwiązuje kolejne zagadki kryminalne. W międzyczasie umiera król Zygmunt August a szlachta zbiera się aby zapełnić wakat na pozycji władcy. Z tej okazji do Krakowa zjeżdżają się wszyscy bohaterowie znani z tomu pierwszego oprócz poety i wiernego druha głównego bohatera - Sępa-Szarzyńskiego. Kacprowi za to przybył nowy towarzysz w postaci młodego Stanisława Żółkiewskiego. Książka kręci się wokół nierozwiązanych zagadek z tomu pierwszego a także nowych, do których przyczyniło się przybycie do miasta Henryka Walezego i licznej grupy Francuzów. Język i styl powieści uległy wygładzeniu, rzadko widać współczesny młodzieżowy slang, powieść czyta się dużo lepiej niż tom pierwszy. Sam Kacper wydoroślał i z powieści młodzieżowej zrobiła się...

Paweł | 2015-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2015

Kolejna część przygód Kacpra Ryxa przynosi niesamowitą frajdę obcowania z historią, wyglądem i zachowaniem ludzi XVI wieku oraz wszelkimi możliwymi wydarzeniami, które uczą, doświadczają i zachwycają mnie bardzo mocno; Ciebie też zachwycą (mogę poświadczyć!).

Kacper Ryx wplątuje się jak zwykle w różne historie: czasem komiczne, a czasem niebezpieczne. Jako inwestygator królewski interesuje się wszelkimi kryminalnymi zagadkami, które rozgrywają się w jego otoczeniu. Stara się na swój sposób odgadnąć mordy, zniknięcia, włamania czy też zrozumieć zatargi z możnymi Panami, którzy stoją ponad prawem moralnym i karnym. Ryx staje przed obliczem własnych możliwości i stara się odgrywać swoją rolę jak najlepiej. Spotka go wiele złego, wiele niebezpiecznego, ale i wiele dobrego.

Autor znowu dał poznać się jako osoba kochająca historię. Pisze świetnie, łączy fakty i wydarzenia okraszając to wszystko typowymi wyrażeniami tamtych czasów. Książka niesmowicie dobrze napisana, miło się czyta i...

Koronczarka | 2014-10-01
Przeczytana: 01 października 2014

Największymi zaletami książek Mariusza Wollnego jest to, że dobrze osadzone są w historii i autor doskonale wykorzystuje historyczne anegdotki i ciekawostki wplatając je w akcję. Drugi tom przygód Kacpra Ryxa ocieka krwią. Zagadka goni zagadkę. Trochę ten natłok zagadek, przestępców i trupów mnie przytłaczał. Nic dziwnego, że Kacper nie zmógł takiej masy problemów do rozwiązania i postanowił pod koniec książki umrzeć. Z tego, że powstały następne tomy o Kacprze Ryxie wnioskuję, że mu się nie udało.

dasio72 | 2013-08-13
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Drugi tom przygód XVI w. królewskiego śledczego Kacpra Ryxa, absolutnie dorównuje doskonałej części pierwszej. Autor raczy nas jeszcze większą ilością zagadek, które nasz bystry bohater będzie próbował rozwiązać, a także stawia na jego drodze zarówno nowych przyjaciół, jak i potężnych wrogów.

Mamy rok 1572, umiera król Zygmunt August nie pozostawiając po sobie potomka, trwa bezkrólewie i walka stronnictw szlacheckich o to kto zasiadać będzie na polskim tronie, natomiast we Francji Katarzyna Medycejska urządza rzeż hugenotów i postanawia że jej młodszy syn Henryk, czekając na śmierć swojego brata Karola, może starać się o koronę króla Polski, plan udaje się zrealizować.
W takich realiach historycznych nasz niezrównany inwestygator będzie prowadził swoje śledztwa, zacznie od wyjaśnienia przyczyny śmierci uniwersyteckiego bibliotekarza, oraz związanym z tym wydarzeniem, znikaniem zakazanych heretyckich ksiąg.
Na samym początku nadeptnie na odcisk i stanie się obiektem niezdrowego i...

Świetna powieść , tak samo doskonała jak pierwsza część , a może nawet lepsza :). Tym razem Kacer Ryx ma do rozwiązania znacznie więcej zagadek dotyczących szeregu morderstw do jakich dochodzi w XVI-wiecznym Krakowie.Oprócz tego dowiadujemy się sporo ciekawych rzeczy na temat króla Henryka Walezego i jego dworu. Polecam :)).

BasiaK | 2018-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2018

Druga książka z cyklu okazała się równie ciekawa co pierwsza. Troszkę późniejsze czasy: nie żyje Zygmunt August, czasy bezkrólewia, pierwszej elekcji, zetknięcie Polaków z obcymi cywilizacyjnie Francuzami Walezego, przepychanki między katolikami i innowiercami - na takim tle snują się opowieści o seryjnych morderstwach i innych bezeceństwach. Naprawdę czyta się z ogromną przyjemnością!

Aha, warto cykl jednak czytać w kolejności chronologicznej, trzeba mieć nieco orientacji w przeszłych wydarzeniach.

Marciuchna | 2017-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Proszę przeczytać moją opinię z poprzedniego tomu - nadal jest aktualna:):)

PonuryDziadyga | 2012-12-08
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 08 grudnia 2012

Kolejny tom przygód mości Ryxa.
Kacper jest starszy o kilka lat, sprawy uczelni już go tak nie zajmują, ale osobliwych kłopotów wciąż ma pod dostatkiem.
Od razu zauważyłem, że w drugiej części Wollny zawarł więcej.. wszystkiego. Więcej zbrodni, więcej zagadek, więcej miłowania i zdecydowanie za dużo intryg dworskich. Kraków zalewany jest co rusz wiadrami posoki, potyczka goni potyczkę, a końca nie widać.
Autor chyba doszedł do wniosku, że pierwsza część była za mało skomplikowana, więc teraz oprócz intryg snutych przez rodzimą szlachtę, mamy również wątpliwą przyjemność obserwować francuskie przepychanki dynastyczne, a to wszystko gęsto polane sosem z walk dziesiątkujących się nawzajem frakcji religijnych.
Ryx z racji wieku jest tu dużo dojrzalszy, nadal (w większości) sprawnie lawiruje między Polską krwiożerczą magnaterią, a zgrają zniewieściałych sodomitów w osobach "króla" i jego pieszczochów, co, jak łatwo zgadnąć, turbacji mu przysparza w tempie lawinowym.
Minimalnie gorszy...

Ksawery Szaniawski | 2014-04-03
Przeczytana: kwiecień 2014

Przyjemna zabawa, bo mamy w tej książce odniesienia do bardziej znanych dzieł z literatury. Jako tło historyczne książki mamy tu historię przedstawioną w „Królowa Margot” A. Dumasa, następnie pierwszy wątek kryminalny jednoznacznie kojarzy się z „Imieniem Róży” gdzie zagdaka obraca się wokół ksiąg i inkunabułów. W drugiej części mamy do czynienia z historia przywodząca na myśl dokonania Kuby Rozpruwacza. Jak dla mnie trochę za mało „smaczków” historycznych dotyczących samego Krakowa, ale odnosząc się do przykładu Marka Krajewskiego to chyba łatwiej opisać realia przedwojennego Wrocławia niż XVI wiecznego Krakowa.