Kacper Ryx i król przeklęty

Cykl: Kacper Ryx (tom 2)
Wydawnictwo: Otwarte

Kraków bywa naprawdę niebezpieczny... Ginie doktor Akademii Krakowskiej, z bibliotek znikają cenne woluminy. W mieście grasuje seryjny morderca. Nocami ukazuje się upiorny jeździec bez głowy. Kacper Ryx podejmuje śledztwo. Tropy prowadzą go w najmroczniejsze zakamarki miasta. Do tego musi zatroszczyć się o bezpieczeństwo króla przeklętego Henryka Walezego i stawić czoła najgroźniejszemu ze swych przeciwników a Samuelowi Zborowskiemu. A przede wszystkim odzyskać miłość ukochanej Janki. Mariusz Wollny to człowiek kochający historię i umiejący o niej porywająco opowiadać. Autor książek popularnonaukowych i powieści. Pierwsza część przygód królewskiego inwestygatora zatytułowana Kacper Ryx uczyniła zeń jednego z wyróżniających się przedstawicieli polskiego kryminału historycznego.

Paweł | 2015-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2015

Kolejna część przygód Kacpra Ryxa przynosi niesamowitą frajdę obcowania z historią, wyglądem i zachowaniem ludzi XVI wieku oraz wszelkimi możliwymi wydarzeniami, które uczą, doświadczają i zachwycają mnie bardzo mocno; Ciebie też zachwycą (mogę poświadczyć!).

Kacper Ryx wplątuje się jak zwykle w różne historie: czasem komiczne, a czasem niebezpieczne. Jako inwestygator królewski interesuje się wszelkimi kryminalnymi zagadkami, które rozgrywają się w jego otoczeniu. Stara się na swój sposób odgadnąć mordy, zniknięcia, włamania czy też zrozumieć zatargi z możnymi Panami, którzy stoją ponad prawem moralnym i karnym. Ryx staje przed obliczem własnych możliwości i stara się odgrywać swoją rolę jak najlepiej. Spotka go wiele złego, wiele niebezpiecznego, ale i wiele dobrego.

Autor znowu dał poznać się jako osoba kochająca historię. Pisze świetnie, łączy fakty i wydarzenia okraszając to wszystko typowymi wyrażeniami tamtych czasów. Książka niesmowicie dobrze napisana, miło się czyta i...

Koronczarka | 2014-10-01
Przeczytana: 01 października 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Największymi zaletami książek Mariusza Wollnego jest to, że dobrze osadzone są w historii i autor doskonale wykorzystuje historyczne anegdotki i ciekawostki wplatając je w akcję. Drugi tom przygód Kacpra Ryxa ocieka krwią. Zagadka goni zagadkę. Trochę ten natłok zagadek, przestępców i trupów mnie przytłaczał. Nic dziwnego, że Kacper nie zmógł takiej masy problemów do rozwiązania i postanowił pod koniec książki umrzeć. Z tego, że powstały następne tomy o Kacprze Ryxie wnioskuję, że mu się nie udało.

dasio72 | 2013-08-13
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Drugi tom przygód XVI w. królewskiego śledczego Kacpra Ryxa, absolutnie dorównuje doskonałej części pierwszej. Autor raczy nas jeszcze większą ilością zagadek, które nasz bystry bohater będzie próbował rozwiązać, a także stawia na jego drodze zarówno nowych przyjaciół, jak i potężnych wrogów.

Mamy rok 1572, umiera król Zygmunt August nie pozostawiając po sobie potomka, trwa bezkrólewie i walka stronnictw szlacheckich o to kto zasiadać będzie na polskim tronie, natomiast we Francji Katarzyna Medycejska urządza rzeż hugenotów i postanawia że jej młodszy syn Henryk, czekając na śmierć swojego brata Karola, może starać się o koronę króla Polski, plan udaje się zrealizować.
W takich realiach historycznych nasz niezrównany inwestygator będzie prowadził swoje śledztwa, zacznie od wyjaśnienia przyczyny śmierci uniwersyteckiego bibliotekarza, oraz związanym z tym wydarzeniem, znikaniem zakazanych heretyckich ksiąg.
Na samym początku nadeptnie na odcisk i stanie się obiektem niezdrowego i...

Świetna powieść , tak samo doskonała jak pierwsza część , a może nawet lepsza :). Tym razem Kacer Ryx ma do rozwiązania znacznie więcej zagadek dotyczących szeregu morderstw do jakich dochodzi w XVI-wiecznym Krakowie.Oprócz tego dowiadujemy się sporo ciekawych rzeczy na temat króla Henryka Walezego i jego dworu. Polecam :)).

Klakier | 2012-12-08
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 08 grudnia 2012

Kolejny tom przygód mości Ryxa.
Kacper jest starszy o kilka lat, sprawy uczelni już go tak nie zajmują, ale osobliwych kłopotów wciąż ma pod dostatkiem.
Od razu zauważyłem, że w drugiej części Wollny zawarł więcej.. wszystkiego. Więcej zbrodni, więcej zagadek, więcej miłowania i zdecydowanie za dużo intryg dworskich. Kraków zalewany jest co rusz wiadrami posoki, potyczka goni potyczkę, a końca nie widać.
Autor chyba doszedł do wniosku, że pierwsza część była za mało skomplikowana, więc teraz oprócz intryg snutych przez rodzimą szlachtę, mamy również wątpliwą przyjemność obserwować francuskie przepychanki dynastyczne, a to wszystko gęsto polane sosem z walk dziesiątkujących się nawzajem frakcji religijnych.
Ryx z racji wieku jest tu dużo dojrzalszy, nadal (w większości) sprawnie lawiruje między Polską krwiożerczą magnaterią, a zgrają zniewieściałych sodomitów w osobach "króla" i jego pieszczochów, co, jak łatwo zgadnąć, turbacji mu przysparza w tempie lawinowym.
Minimalnie gorszy...

Ksawery Szaniawski | 2014-04-03
Przeczytana: kwiecień 2014

Przyjemna zabawa, bo mamy w tej książce odniesienia do bardziej znanych dzieł z literatury. Jako tło historyczne książki mamy tu historię przedstawioną w „Królowa Margot” A. Dumasa, następnie pierwszy wątek kryminalny jednoznacznie kojarzy się z „Imieniem Róży” gdzie zagdaka obraca się wokół ksiąg i inkunabułów. W drugiej części mamy do czynienia z historia przywodząca na myśl dokonania Kuby Rozpruwacza. Jak dla mnie trochę za mało „smaczków” historycznych dotyczących samego Krakowa, ale odnosząc się do przykładu Marka Krajewskiego to chyba łatwiej opisać realia przedwojennego Wrocławia niż XVI wiecznego Krakowa.

książek: 1981
Jowi | 2016-06-10
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Książka więcej niż rewelacyjna i 10 to za mało za tak świetną pozycję. Od siebie daję 11! Kolejne przygody królewskiego inwestygatora są nie mniej wciągające od poprzedniczki, Kacper znów wplątuje się w niezgorsze kłopoty i ponownie narobi sobie zaciekłych wrogów, tym razem wśród rodu Zborowskich i nie tylko. Ten XVI wieczny detektyw ma do rozwikłania niebywale zawiłą zagadkę,w którą wmieszani są Zborowscy, znany już nam Czeczotka, środowisko uniwersyteckie a nawet świeżo wybrany król Henryk Walezy. Po ulicach Krakowa zaczyna grasować upiór - Jeździec bez głowy, a każde pojawienie się go zwiastuje kolejny mord i nieszczęście. Co łączy wszystkie te postacie i jak Kacper sobie poradzi tym razem, przeczytajcie koniecznie! Mnie osobiście wciągnęło jak wspaniały film, fantastyczne postaci zarówno te fikcyjne jak i historyczne, no i te cudowne opisy XVI wiecznego Krakowa! Jako Krakuska - ogromne brawa dla pana Wollnego i od razu rzucam się na tom trzeci! :)

smolny | 2013-07-17
Przeczytana: 01 października 2012

Od tego 2. tomu cyklu zacząłem przygodę z twórczością M.Wollnego. I narastający szok: czemu tak doskonałe powieści są tak mało znane? czemu o nich nie słychać? W tych książkach wszystko mi pasuje, nic nie irytuje, czytając zanurzam się w książce, niemal tracąc kontakt z rzeczywistością. I to mimo (zaszczepionej w szkole) niechęci do historii (a właściwie sposobu jej nauczania). Liczne ciekawostki opisane w książce są tak intrygujące, że zmobilizowały mnie do, choćby pobieżnej, weryfikacji. I wychodzi, że - zgodnie ze słowami Autora - większość informacji jest prawdziwa (przynajmniej na poziomie Wikipedii).
Szczerze polecam wszystkim, oczywiście najbardziej osobom lubiącym gatunek (dla mnie to powieść przygodowa, choć b. mocno osadzona w historii). Według mnie jedna z książek, która mogłaby być pozytywnie przyjęta przez wszystkich (i nauczycieli, i uczniów starszych klas) na liście lektur szkolnych.

Shahrivar | 2016-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Całkiem sympatyczna lektura i naprawdę pozytywne zaskoczenie, wchłonęłam ją niemal błyskawicznie, zwłaszcza, że lubię prozę osadzoną w realiach historycznych, a tym bardziej w moim ukochanym Krakowie. <3 Poza tym, ostatnio interesuję się panowaniem Henryka Walezego. Dowiedziałam się też parę smaczków historyczno-legendarnych, o których pojęcia nie miałam.
Autorowi należy się duże uznanie za zgrabne poprowadzenie kilku intryg kryminalno-politycznych i umiejętne ich wplecenie w otoczkę historyczną.

Gdy tylko zerknęłam na tytuł powieści - skojarzył mi się z cyklem "Królów Przeklętych" Maurice'a Druona. Przeczucie mnie nie omyliło. Istotnie książka rozpoczyna się od procesu Wielkiego Mistrza Templariuszy, żeby potem przejść do Katarzyny Medycejskiej i przepowiedni Nostradamusa, a następnie do renesansowego Krakowa.
Dostrzegam tutaj następujące nawiązania autora: 1. Druon i jego cykl "Królów Przeklętych", 2. Dumas - "Królowa Margot", 3. Wspomnienia Piotra de L'Estoile 4. Eco -...

Yvonne | 2014-05-05

Powieści historyczne lubię i czytam od dawna. Łączą się w nich bowiem dwie rzeczy, które należą do moich największych zainteresowań i które najbardziej pobudzają moją wyobraźnię, czyli właśnie literatura i historia.
Podziwiam autorów tychże powieści, którzy niemało czasu, poszukiwań, badań i wysiłku muszą włożyć w swe dzieło, aby nie tylko przedstawić fascynującą historię i jej bohaterów, ale przede wszystkim, aby oddać ducha przedstawianych przez siebie czasów, a więc ówczesny język, obyczaje, życie codzienne, ciekawostki i wszystko to, co razem składa się na tak zwane tło historyczne.
Wielokrotnie z wypiekami na twarzy czytałam Trylogię Sienkiewicza, która nieodmiennie mnie zachwyca, bawi i przenosi w burzliwy i krwawy wiek XVII - wiek powstań kozackich i najazdu Szwedów.
Zagłoba to dla mnie jedna z najbarwniejszych postaci w polskiej literaturze, a jego język jest tak zabawny, specyficzny i charakterystyczny, że właśnie jego wybrałam kiedyś na bohatera mojej pracy...