Niedoszły sojusznik czy trzeci agresor? Wojskowo-polityczne aspekty trudnego sąsiedztwa Polski i Słowacji 1918-1939

historia
LubimyCzytać

Trudne sąsiedztwo Polski i Słowacji, „wybuchło” na przełomie 1918 i 1919 roku. Dla wielu Polaków sporym zaskoczeniem był fakt, iż za południową granicą mają odtąd za sąsiadów Słowaków. Wszak od tysiąclecia za Karpatami były zawsze Węgry i Węgrzy! O istnieniu narodu Słowaków wiedzieli więcej jedynie mieszkańcy historycznego, polsko-węgierskiego pogranicza. Niniejsza publikacja próbuje odpowiedzieć na szereg fundamentalnych pytań: Jak obie strony przyjęły wspólne sąsiedztwo w nowych realiach politycznych Europy Środkowej po 1918 roku? Co sprzyjało, a co przeszkadzało polsko-słowackim kontaktom? Jaka była droga Słowaków do autonomii w ramach Republiki Czechosłowackiej, a następnie do pełnej niepodległości? Co ten fakt oznaczał dla obu nacji i jak układały się stosunki między Warszawą a Bratysławą? Oraz najważniejsze – jak doszło do udziału Państwa Słowackiego w niemieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku i jaką rolę odegrały w niej słowackie siły zbrojne? Dla znalezienia odpowiedzi na te pytania Autor podjął benedyktyński trud przewertowania setek stron materiałów archiwalnych i prasy, dziesiątków tomów dzienników, wspomnień, relacji i opracowań.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras