Sanktuaria w Polsce

religia
LubimyCzytać

Pośród ogółu kościołów sanktuarium wyróżnia się rozbudowanym kultem patrona, niekiedy pozostającym w związku z objawieniem, które nastąpiło w danym miejscu; nadaniem szczególnego wyrazu jego wizerunkowi; specyficznym ceremoniałem; a także opowieściami o uzdrowieniach i cudach.Od początków kultury ludzie wyróżniali miejsca, w których objawiało się sacrum. Wyznaczano je na podstawie mitów opowiadających o legendarnych kolebkach rodów, plemion, narodów, bądź znaków - niezliczonych legend o objawieniu się woli Bożej w danym miejscu, szczególnie związanych z widzeniami i cudownymi obrazami. Z biegiem czasu niektóre z nich stały się miejscami szczególnego kultu Chrystusa, a także Matki Boskiej lub świętych patronów. Takie świątynie szczególnie powiązane z konkretnym kultem przyjęto nazywać sanktuariami. Prezentowany album ma na celu pokazanie właśnie takich miejsc w Polsce, ich piękna oraz historii.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!