Pociąg Kasztnera

Kasztner's Train
978-83-60279-36-6
holokaust. ocalenie, Węgry
historyczna

RRezső (Rudolf) Kasztner to bohater tej samej miary co Oskar Schindler i Raoul Wallenberg. Podczas okupacji próbował ratować resztki żydowskiej ludności na Węgrzech przed transportem do Auschwitz. Udało mu się ocalić 1684 Żydów i specjalnym pociągiem wysłać do Szwajcarii. Po wojnie zaczęto go w Izraelu oskarżać o kolaborację z hitlerowcami. W czasie trwania procesu o zniesławienie w 1957 roku został zamordowany przez szukającego zemsty zabójcę.

Rzetelnie udokumentowana książka Anny Porter przedstawia historię człowieka, który w dramatycznych okolicznościach zawarł pakt z architektem Holokaustu, Adolfem Eichmannem. Ta historyczna relacja, ukazująca kulisy "targów z diabłem", łączy w sobie cechy politycznego thrillera i dramatu prawniczego.

W 2008 roku "Pociąg Kasztnera" zdobył prestiżową kanadyjską nagrodę Nereus Writers' Trust Non-Fiction Prize.

Konrad | 2016-09-03
vooyo82 | 2013-04-04