Wojna, pamięć, tożsamość. O bitwach i mitach bitewnych

Wydawnictwo: Bellona
LubimyCzytać

Pierwociny Europy wykuto na kowadle wojny (R.A.Brown). W średniowiecznych i nowożytnych kuźniach, korzystając ze starożytnych wzorców greckich i rzymskich, odlewano państwa, narody i społeczeństwa, wykuwano polityczną i religijna mapę Europy. Historycy brytyjscy, fińscy, francuscy, hiszpańscy, litewscy, niemieccy, polscy, serbscy, szwedzcy i węgierscy opisują jeden z najbardziej fundamentalnych problemów historii Europy: miejsca bitew i wojen w kształtowaniu tożsamości narodów naszego kontynentu. Przyglądają się samym bitwom, jak i ich późniejszym mitom, aż po dzień dzisiejszy. Polska bez Grunwaldu, a nawet Grecja i Europa bez Termopil mogłyby zapewne istnieć. Jednak nie sposób ich sobie wyobrazić bez mitu wojen grecko-perskich. Książka wciąga dosłownie od pierwszych zdań, zarazem zmusza do zastanowienia nad wartością pokoju i ceną wojny.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!