Dzieje arrasów króla Zygmunta Augusta

Wydawnictwo: Zamek Królewski na Wawelu
LubimyCzytać

Książka Marii Hennel-Bernasikowej to pierwsza tak obszerna praca naukowa z zakresu historii królewskich arrasów, a zarazem pierwszy z zamierzonych trzech tomów kompleksowego opracowania kolekcji. Kolejne tomy obejmą właściwy katalog kolekcji oraz eseje problemowe.Kolekcja arrasów sprowadzonych z Belgii powstała w przybliżeniu w latach 1550-1560.Zbiór ten, liczący pierwotnie około 170 tkanin, a obecnie 138, w swej zasadniczej części przetrwał do naszych czasów, mimo licznych zagrożeń. Jego 450-letnia historia to splot niezwykłych wydarzeń związanych z dziejami Polski, omówiona w jedenastu rozdziałach - poczynając od powstania kolekcji w latach pięćdziesiątych XVI wieku - do chwili obecnej.Opierając się na dotychczasowej literaturze przedmiotu autorka ustosunkowała się do niej krytycznie, uzupełniając braki, weryfikując hipotezy, usuwając wielokrotnie powtarzane błędne czy bezpodstawne stwierdzenia. Starała się zgromadzić jak najwięcej tekstów i wzmianek dotyczących arrasów występujących w opracowaniach, opisach i źródłach. Dzięki wieloletnim poszukiwaniom udało się jej zgromadzić nie znany dotychczas materiał archiwalny. Rzuca on nowe światło na szereg ważnych wydarzeń i poszerza wiedzę o losach zbioru.Książka zawiera streszczenie w języku angielskim.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras