Atlas ptaków. Poradnik obserwatora

Okładka książki Atlas ptaków. Poradnik obserwatora Frank Hecker, Katrin Hecker
Okładka książki Atlas ptaków. Poradnik obserwatora
Frank HeckerKatrin Hecker Wydawnictwo: Wydawnictwo RM nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Wydawnictwo RM
2012-01-01
2009-01-01

Okładka książki Przewodnik przyrodniczy na wycieczkę Frank Hecker, Katrin Hecker
Przewodnik prz... Frank Hecker, Katri...

Jest to bogato ilustrowana książka skierowana do miłośników ptaków – amatorów w dziedzinie ornitologii. Znajdziemy w niej ponad 200 fotografii ptaków, a także wiele ciekawych i praktycznych wskazówek na ich temat. Atlas podzielony jest na kilka rozdziałów odpowiadających poszczególnym ptasim siedliskom: Lasy; Łąki, pola, polne zagajniki; Zbiorniki wodne; Obszary nadmorskie; Góry; Obok nas. Taki przewodnik idealnie sprawdzi się więc zarówno w mieście, lesie, górach czy nad morzem, czyli wszędzie tam gdzie można spotkać żyjące na wolności ptaki. Charakteryzuje natomiast gatunki zamieszkujące Środkową Europę.

Publikacja ma ciekawy układ. Otwierając dowolną rozkładówkę na jednej stronie mamy opis ptaków, a na drugiej ich duże i wyraźne zdjęcia. Każdy ptak opisany jest w takim samym schemacie. Otóż podano tu polską nazwę danego gatunku a także jego nazwę łacińską. Dalej opisano cechy szczegółowe pomocne przede wszystkim w identyfikacji, sposób życia czyli gdzie dokładnie możemy go zobaczyć, czym się żywi, jakie są jego rozmiary, a także inne ciekawostki na jego temat, a co szczególnie ważne, czy występuje również w Polsce oraz w których miesiącach najlepiej rozpocząć obserwację. Przewodnik krok po kroku przeprowadzi nas przez niełatwą lekcję identyfikacji poszczególnych gatunków. Autorzy przystępnie scharakteryzowali w nim bowiem ogromną liczbę ptaków wskazując każdorazowo na miejsca występowania i siedliska.

Książka jest skarbnicą wiedzy, którą z pewnością wykorzystam i do której regularnie będę też powracać. Atlas napisany jest zrozumiałym językiem a indeks na jego końcu znacznie ułatwia odnalezienie w nim interesującego nas gatunku. Przepiękne zdjęcia niewątpliwie uprzyjemniają czytanie i pomagają rozróżnić gatunki oraz utrwalić charakterystyczne cechy każdego ptaka. Lektura jest mała więc bez problemu możemy zabrać ją na wycieczkę i na pewno nie będzie dla nas ciężarem. Jej posiadanie może natomiast sprawić, że zwykły spacer przerodzi się w fascynującą przygodę.

Przydała się kilkanaście razy przy identyfikacji ptaków. Obowiązkowa podczas wycieczek bird-watchingowych.

Kiedy ma się działkę, albo wyrusza się na pieszą wędrówkę po łąkach, polach czy lasach, warto mieć przy sobie lornetkę i tę książkę. Wydaje nam się, że rozpoznanie jakiegoś tam ptaszka to normalka, że nic nas nie zaskoczy. A jednak ...
Nawet nie zdajemy sobie sprawy z różnorodności ptasich gatunków; niektóre są bardzo podobne do siebie, dlatego typowy "mieszczuch" tak łatwo nie odróżni sikorki bogatki od sikorki sosnówki, o ile w ogóle wie jak one wyglądają.
Ta książka to prawdziwa skarbnica wiedzy o ptasim życiu, ptasich zwyczajach, lęgach, wychowywaniu młodych, gniazdowaniu. To też wiele technicznych porad, jak zrobić domek dla ptaków, budkę lęgową, jak je rozmieścić, aby nie były konkurencją dla innych ptasich rodzin, czy nie stanowiły pokusy dla drapieżników, takich jak kuny czy łasice, a nawet zwykłe domowe koty.

Atlas ten to przede wszystkim piękne zdjęcia ptaków w ich naturalnym środowisku: urokliwych czajek, trznadli, czyżyków czy sójek, ale też bocianów, żurawi, gęsi i czapli. Warto do niego zajrzeć i zainteresować się ptasim światem wokół nas.

Dziś przedstawiam recenzję niestandardową, bo dotyczy atlasu ptaków, który kupiłam sobie na wiosnę. Nie chciałam mieć żadnych zaległości na koniec roku i obiecałam sobie, że jeszcze przed świętami napiszę Wam o tym nietypowym zakupie. Potrzebowałam czasu, aby zweryfikować część informacji znalezionych w tym poradniku, z tymi, które widziałam gołym okiem lub przeczytałam w innym miejscu.

Ale zaraz... Dlaczego zainteresowałam się ptakami? Nie jestem bowiem ornitologiem, nie mam też obsesji na punkcie ptaków jak "Ptasiek" Williama Whartona, a moją chęć przybliżenia się tym zwierzętom spowodowały... bażanty.

Od kiedy przeprowadziłam się z moim partnerem do wspólnego mieszkania, a przyznam, że za oknem mamy mały lasek, prawie codziennie odwiedzała nas para bażantów. Podchodziły pod samo ogrodzenie naszego osiedla, dosłownie pod sam balkon i wydawały charakterystyczne dla siebie odgłosy. Zaczęliśmy więc trochę o nich czytać, a potem przyglądaliśmy się też innym ptakom. Niektóre z nich są naprawdę piękne :) Aby wzmocnić naszą wiedzę poczyniłam zakupy i kupiłam mały "Atlas ptaków. Poradnik obserwatora" autorstwa Katrin i Franka Hecker. Jak mogę ocenić książeczkę?

Całą recenzję znajdziecie na blogu: http://mozaika-literacka.blogspot.com/

Typowy przewodnik dla obserwatora ptaków. Dużym plusem tutaj jest fakt podzielenia książeczki na działy, będące odpowiednikiem srodowiska, w jakim żyją dane gatunki- ma to na celu ułatwienie identyfikacji ptaków.
Minusem książki jest sposób jej wykonania- po kilkukrotnym otworzeniu na jednej stronie kartka zaczyna wypadać (książka jest klejona, nie szyta),co sprawia, że książka po jakimś czasie zaczyna się rozsypywać. Gdyby nie uwagi dot. wykonania, pozycja byłaby bardzo przydatna. Z uwagi na wielkość książki mogłaby ona doskonale służyć w plenerze- niestety, sposób wykonania i wypadające kartki sprawiają, że chyba więcej nerwów byłoby z latającymi na wietrze kartkami niż pożytku z wiadomosci w książce. Z tego też powodu musiałam obniżyć swoją ocenę z 6 do 5 gwiazdek (po wypróbowaniu w terenie).

Jeśli macie w domu małego przyrodnika i obserwatora tak jak ja to zapewne zainteresuje Was książka o której dzisiaj Wam opowiem.
Jest to atlas w którym znajdziemy opisy oraz zdjęcia aż 233 gatunków ptaków.

Wszystkie wymienione w tej książce gatunki podzielone są według swoich siedlisk:

- Lasy
- Łąki, pola, polne zagajniki
- Zbiorniki wodne, rzeki
- Obszary nadmorskie
- Góry
- Obok nas

Na każdej stronie znajdziemy po trzy dokładne opisy ptaków + cechy szczególne, sposób życia, ciekawostki oraz wskazówki gdzie można go znaleźć. obok każdej charakterystyki znajduje się bardzo ładne zdjęcie, idealnie prezentujące nam dany gatunek. Na końcu zamieszczone są dwa indeksy nazw ptaków - po polsku oraz po łacińsku...

Szczerze powiedziawszy nie wiedziałam, ze u nas można spotkać, aż tak wiele ptaków. O większości z nich nawet nie słyszałam nie mówiąc już o tym, ze nie widziałam ich w życiu na oczy.
Ogromnie cieszy mnie fakt posiadania tej książki :) Można dowiedzieć się z niej naprawdę wielu interesujących rzeczy na temat życia poszczególnych ptaków. Tak naprawdę to jest ona niezwykle pouczająca. Dzięki niej zobaczyłam różnicę między niektórymi ptakami. Teraz widząc różne odmiany gołębi będę potrafiła je nazwać, a patrząc na wróbla zastanowię się dokładnie czy to czasem nie jest mazurek (dotychczas nie zauważyłabym między nimi różnicy :)

Moje dziecko bardzo lubi obserwować przyrodę, szczególnie zwierzęta, więc ptaki również z przyjemnością oglądamy. Już nie raz zdarzyło mi się, że Mały zapytał się mnie "co to jest za ptaszek?" A ja nie wiedziałam lub nie byłam pewna.
Teraz kiedy zdarzy nam się okazja i zobaczymy jakiegoś nieznanego nam ptaka, w każdej chwili będziemy mogli sięgnąć do tej książki i odszukać odpowiedniego, dowiedzieć się jak żyje, oraz przyglądnąć mu się dokładnie na fotografii :)

Jest to atlas w którym znajdziemy opisy oraz zdjęcia aż 233 gatunków ptaków.

- Lasy
- Łąki, pola, polne zagajniki
- Zbiorniki wodne, rzeki
- Obszary nadmorskie
-...

książka the best polecam wszystkim mam taką dowiedziałem się że te ptaki co opsiadają drzewa jarzębiny to kwiczoły

Miłośnicy naszych lotnych przyjaciół mają swoją ucztę:piękne kolory, kieszonkowy format, dokładny choć krótki opis. Ale są i wady słabe szycie w 4 wydaniu powoduje, że po pierwszym zaglądnięciu książka się rozpada.

Troszkę za mało informacji o odgłosach poszczególnych ptaków, a także za mało zdjęć w przypadku dymorfizmu płciowego czy po prostu lepszych ujęć.

• Fauna- świat zwierząt 🐼 🐦🐺
  • Ornitologia 🐦