Mikroekonometria. Modele i metody analizy danych indywidualnych

biznes, finanse
LubimyCzytać

Książka Mikroekonometria jest pierwszym w Polsce podręcznikiem analizy mikrodanych dotyczących zagadnień ekonomicznych, finansowych i społecznych. Mikroekonometria to ta cześć ekonometrii, która bezpośrednio korzysta z indywidualnych informacji o uczestnikach życia ekonomicznego, to znaczy z danych o osobach, o gospodarstwach domowych, o firmach itd. Rosnąca dostępność mikrodanych stwarza potrzebę sięgania po nowoczesne narzędzia ich analizy, jakich dostarcza mikroekonometria.Coraz większy popyt na analizy mikrodanych odnotowuje się w marketingu, w finansach, w zarządzaniu, w badaniach mikro- i makroekonomicznych, a także w innych naukach społecznych. Przykładowe zastosowania omawianych tutaj modeli obejmują: badanie zdolności kredytowej, prognozowanie odejść klientów i bankructw firm, wybór grup docelowych do kampanii bezpośrednich, badanie preferencji klientów względem marek, czy modelowanie szkód i wypłat ubezpieczeniowych.Książka stanowi wprowadzenie do analizy mikrodanych, koncentrując się przy tym na ekonometrycznych metodach modelowania zmiennych jakościowych lub ograniczonych. Obok przeglądu modeli i metod książka zawiera liczne przykłady i ćwiczenia. Jest przeznaczona do studiowania mikroekonometrii przez studentów uczelni ekonomicznych oraz praktyków analityków interesujących się analizą mikrodanych.Autorzy książki to pracownicy i doktoranci Zakładu Ekonometrii Stosowanej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, kierowanego przez redaktora naukowego książki profesora Marka Gruszczyńskiego.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

_B_ | 2015-11-28
Przeczytana: październik 2015

Cóż, nie jest to książka, jakie często się recenzuje na łamach lubimyczytac wśród obfitych zapisków z lektury literatury pięknej czy popularnonaukowej. Myślę, że jednak warto.

"Mikroekonometria" to książka szczególna – pierwsza na polskim rynku wydawniczym tak obszerna pozycja poświęcona budowie modeli ekonometrycznych tam, gdzie duch nauk społecznych jest wyjątkowo silny. Łączy akademicką precyzję i fachowość z dużą przystępnością. Mamy tu cały przebogaty rezerwuar analityczny ludzkich decyzji: co preferujemy, z jakim prawdopodobieństwem, kiedy firma bankrutuje, jaka może być decyzja banku w sprawie twojego kredytu, w jakich warunkach rodziny deklarują zadowolenie z osiągniętego statusu, a kiedy są nim rozczarowane itp. Słowem cała otoczka naszych przyziemnych spraw, która stanowi o duchu ekonomii z dala od ideologicznego zacietrzewienia makroekonomii uwikłanej w sprzeczności i kryzysy.

Ten łańcuch wzajemnych powiązań, dopasowań i oddziaływań jest bardzo dobrze objaśniony...