Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy. Tom 6. Generalne Gubernatorstwo. Relacje i dokumenty + CD

Wydawnictwo: Żydowski Instytut Historyczny
historia
LubimyCzytać

Tom 6 Archiwum Ringelbluma zawiera różnorodne materiały dotyczące losu Żydów w Generalnym Gubernatorstwie - poza Warszawą - w latach 1939-1942. Czytelnik znajdzie w nim relacje i dzienniki, dokumenty urzędowe i osobiste, listy prywatne i oficjalne zarządzenia. Ich treścią jest życie codzienne w gettach prowincjonalnych, walka o byt, skomplikowane stosunki z miejscowymi władzami niemieckimi i polskimi, koszmar przesiedleń. Pokazują one mało znany obraz prowincji: jest w nich miejsce na opis cierpień, ale również na opis, jak próbowano radzić sobie z nową skrajnie trudną sytuacją wojny. Te dokumenty dają nam możliwość zajrzenia w świadomość ludzi tamtego czasu, poddanych różnym prześladowaniom, niewiedzących jeszcze, że nastąpi Zagłada, a ich notatki i kartki do rodzin to jedyne, co po nich zostanie. Do książki dołączona jest płyta zawierająca zeskanowane oryginały opublikowanych dokumentów.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!