Czarny kot

Wydawnictwo: Aleksandria

Inne wydania

1CD, 53 minuty, czyta Grzegorz Przybył. Psychodeliczne stany umysłu i objawienia najskrytszych zakamarków potępionej duszy to chleb powszedni w prozie EA Poe...

chrispu | 2015-07-07

Makabreska.
Dobrze, że krótka. Po w miarę normalnym początku, czytając dalszą część z każdym akapitem ma się ochotę własnoręcznie "pozbyć się" głównego bohatera. Bezmyślne okrucieństwo nie ma usprawiedliwienia (chociaż autor poprzez narrację pierwszoosobową powoduje pewien mętlik w odczuciach - współczuć czy znienawidzić).
Poe stosuje tu pewien chwyt - częściowo na początku opowieści wiemy jaki będzie finał a potem stopniowo odkrywamy jak do niego doszło. Można sobie pospekulować, zabawić może nie tyle w detektywa co we wróżbitę (czy bohater zostanie zdemaskowany w ten czy inny sposób).
A podsumowując horror nie dla miłośników zwierząt.

SeVIIen | 2016-09-24
Przeczytana: 24 września 2016

"...pomimo żądzy zabicia go na miejscu, hamowałem się po części na skutek wspomnienia mojej pierwszej zbrodni, lecz głównie — muszę to wyznać co prędzej — z powodu rzetelnego przed zwierzęciem strachu." -Edgar Alan Poe

To chyba moja najkrótsza pozycja recenzowana i oceniona na lc. I słusznie.
Autor nakreślił nam doskonały portret psychologiczny mordercy. Skrupulatnie opisał jego myśli i uczucia towarzyszące mu przy tym haniebnym czynie. Ani go nie upiększał, ani nie demonizował. Dodatkowo główny (anty)bohater nie miał imienia. Wrażenie anonimowości pomogło przejąć mi jego punkt widzenia i go lepiej zrozumieć, przynajmniej próbować to zrobić. Oczywiście nieocenionym pomocnikiem w tym była także sama narracja pierwszoosobowa.

Po lekturze zastanawia mnie czy Edgar Alan Poe był szaleńcem czy geniuszem. A może jedno i drugie? Cóż będę dalej zgłębiał jego pióro. Zaintrygował mnie zarówno jego kunszt, jak i jego skromna, owiana tajemnicą sylwetka.

Wojciech Gołębiewski | 2015-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Edgar Allan POE - "Black cat. Czarny kot"

Umyślnie nie otwieram nowej strony na to dwujęzyczne wydanie, bo chcę podzielić się pochwałą wydawnictwa, z jak największym gronem czytelników.
Kupiłem za 2,5 $, na Publio to opowiadanie i czytałem w przeciwnej kolejności tzn najpierw w języku polskim, a póżniej -- angielskim. Uważam, to za świetny pomysł, który warto propagować. Ale wolałbym, aby można było czytać równolegle, tzn na lewych stronach oryginał, a na prawych tłumaczenie. Tak został wydany np pierwszy tomik poezji T.S. Eliota na przełomie lat 50-60-tych. Wtedy tym się fascynowaliśmy, ale i dzisiaj z przyjemnością konfrontuję swoje zrozumienie z profesjonalnym tłumaczeniem, mimo 25 lat pobytu w Kanadzie. To jest bardzo cenny sposób doskonalenia obu języków. Czas podać szczegóły: wydawnictwo nazywa się 44.pl, a tłumacz - Rafał Śmietana.
Techniczną stronę ...

Jacob Scott | 2014-02-15

"Czarny kot" to moje pierwsze spotkanie z E.A. Poe – i z radością w sercu (oraz grozą w umyśle) muszę przyznać, że było to spotkanie znakomite i przerażające. Zbiór ten jest horrorem samym w sobie, który połknąłem w jeden wieczór, oraz który przez kolejne kilka godzin nie pozwolił mi usnąć. Czy aby nie to jest wyznacznikiem dobrego opowiadania grozy? Sam "Czarny kot" przywiódł z moich wspomnień sen z dzieciństwa o moim kocie siedzącym na parapecie w wejściu do klatki schodowej, gdy cały świat okryty został nieprzeniknionym mrokiem i złowieszczym, piekielnym ogniem. Ten kot miał wydłubane oczy. Obudziłem się niemal natychmiast gdy go zobaczyłem. Serce łomotało mi w piersi. Zapewne domyślacie się jak bardzo wspomnienie koszmaru związało się z przerażającymi słowami Poego. A "Beczka Amontillado"? Boże, przez całą noc słyszałem to cholerne słowo: Amontillado, Amontillado, Amontillado! Ostatni tekst był chyba najbardziej schizowy, tak bardzo wczułem się w paranoiczne myśli bohatera, że...

Woocash | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Krótka, lecz przepełniona ponurym, mrocznym klimatem nowela pióra mistrza grozy. Choć początek nie wydawał się zapowiadać czegoś niezwykłego, to z każdą kolejną stroną przecierałem oczy ze zdumienia. Nie tylko z powodu niewiarygodnych wydarzeń, ale także emocji, jakie towarzyszyły lekturze i rewelacyjnie zbudowanej gęstej atmosferze lęku. W stylu literackim Poe'a zdążyłem się już zakochać, a to dopiero początki mojej przygody z jego twórczością.

anitus | 2015-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2015

To moje pierwsze spotkanie z Panem Poe. Szkoda, że takie krótkie. Jestem jednak pod ogromnym wrażeniem i na pewno sięgnę po inne opowiadania, bo bardzo lubię się bać...

Mateush | 2013-02-15
Na półkach: Przeczytane, Horror, Ulubione

Pierwsze zetknięcie się z mistrzem grozy wiedząc wtedy jeszcze o nim niewiele, zrobiło na mnie piorunujące wrażenie. Wszystkim fanom horrorów serdecznie polecam szczególnie opowiadania "czarny kot" i "serce oskarżycielem".

Kuba | 2013-12-18
Na półkach: Przeczytane, 2013, Klasyki
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Mój debiut z tym autorem.
Ciekawa mroczna historia zachęcająca, aby sięgnąć po inne dzieła tego autora, co z pewnością uczynię.

Agro | 2015-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2015

Już wiem dlaczego Edgar Allan Poe to mistrz gatunku grozy. Wystarczy sięgnąć po krótką nowele jak „Czarny kot” by się o tym przekonać. Krótko ale treściwie. Ponury klimat i groza w dobrym wydaniu, aż zaskakuje że na paru stronach można zmieścić tyle emocji.
Dla mnie to dobry początek do zapoznania się z resztą twórczości legendarnego już pisarza.

Edyta Zawiła | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

"...Zdecydowałem się zamurować je w piwnicy na wzór mnichów średniowiecznych, którzy podobno zamurowywali swe ofiary.
Piwnica bardzo odpowiadała wykonaniu podobnego zamiaru. Mury były zbudowane niedbale i świeżo powleczone grubym pokostem tynku, któremu wilgoć atmosfery nie dała stwardnieć..."

Poe i czarny kot, często kojarzymy to zwierze z jakimiś przesądami i zabobonami...może coś w tym jest, przynajmniej z tej opowieści wynika, że zło wraca do sprawcy. Ważną kwestią jest stan psychiczny bohatera/narratora opowieści
Pluton, piękny czarny kot, który jest uwielbiany przez pana i panią, wszystko do czasu, gdy pan domu zaczyna popijać i tym samym zwierzę, małżonką przestają go tolerować.
Narastające napięcie, które Poe buduje barwnymi opisami i omamami, które dopełniają grozy.

Poe wg Cormana. "Opowieści niesamowite" z roku 1962 zawiera trzy historie "Morella", "Czarny kot", "Prawdziwy opis wypadku z panem Waldemarem" , wszystkie trzy łączy doskonały Vincent Price , wciela się w...

Jak Edgar Allan Poe uśmiercał bohaterów?

Przyjrzyjmy się bliżej bujnej wyobraźni Edgara Allana Poego. Wiadomo, że nie był łaskawy dla swoich bohaterów – lubował się w przedstawianiu zbrodni i nie był w tym bynajmniej monotonny.