Czarny kot

Wydawnictwo: Aleksandria
Darmowe dodatki Edytuj książkę

1CD, 53 minuty, czyta Grzegorz Przybył. Psychodeliczne stany umysłu i objawienia najskrytszych zakamarków potępionej duszy to chleb powszedni w prozie EA Poe...

chrispu | 2015-07-07

Makabreska.
Dobrze, że krótka. Po w miarę normalnym początku, czytając dalszą część z każdym akapitem ma się ochotę własnoręcznie "pozbyć się" głównego bohatera. Bezmyślne okrucieństwo nie ma usprawiedliwienia (chociaż autor poprzez narrację pierwszoosobową powoduje pewien mętlik w odczuciach - współczuć czy znienawidzić).
Poe stosuje tu pewien chwyt - częściowo na początku opowieści wiemy jaki będzie finał a potem stopniowo odkrywamy jak do niego doszło. Można sobie pospekulować, zabawić może nie tyle w detektywa co we wróżbitę (czy bohater zostanie zdemaskowany w ten czy inny sposób).
A podsumowując horror nie dla miłośników zwierząt.

Paweł | 2017-05-13
Przeczytana: 13 maja 2017

Pewnego wieczoru zasnąłem przy włączonym laptopie, na którym miałem uruchomionego youtube’a. Kolejno odtwarzał on przypadkowe nagrania, gdy nagle w głuchej i nieprzeniknionej nocy przebudziłem się i jeszcze w stanie półświadomości usłyszałem głoś lektora z audiobooka „Czarny Kot” Edgara Alana Poego. Zaintrygowany i zaskoczony zacząłem się chciwie wsłuchiwać w niezwykle mroczną ale i nieco komiczną makabreskę. Mój autentyczny przestrach potęgowało uczucie pewnego snu na jawie (nagłe przebudzenie w środku nocy) oraz pewien niewinny fakt, że akurat jestem właścicielem dwóch „czarnych jak zło” kotów, które w nocy potrafią przybrać demoniczny wygląd, a dodatkowo mają zwyczaju spać na zagłówków mojego łózka i obserwować mój sen, badając czy czasem nie wstanę i ich ekstra nie nakarmię ;)
Po zapoznaniu się z życiorysem Poego, jestem przeświadczony, że treść opowiadania, jak i sama sylwetka głównego bohatera, jest oparta na życiu autora. Wiadomo powszechnie, że latami nadużywał on alkoholu,...

itysiek_reads | 2017-06-15
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017, MyNOOK ♥
Przeczytana: 15 czerwca 2017

Króciutka, ale niesamowicie treściwa pozycja. Szokujące jest podejście głównego bohatera, który o zbrodniach opowiada prawie bez emocji, jest spokojny, pewny siebie, nie czuje nawet żalu. W historii przewija się trochę straszna postać czarnego kota, który wydaje się być wcieleniem czegoś więcej niż tylko zwierzęcia. Pozycja pełna okrucieństwa, znęcania się fizycznego i psychicznego, zgubnych nałogów i pomieszania umysłu. Treściwa i ciekawa miniatura.

SeVIIen | 2016-09-24
Przeczytana: 24 września 2016

"...pomimo żądzy zabicia go na miejscu, hamowałem się po części na skutek wspomnienia mojej pierwszej zbrodni, lecz głównie — muszę to wyznać co prędzej — z powodu rzetelnego przed zwierzęciem strachu." -Edgar Alan Poe

To chyba moja najkrótsza pozycja recenzowana i oceniona na lc. I słusznie.
Autor nakreślił nam doskonały portret psychologiczny mordercy. Skrupulatnie opisał jego myśli i uczucia towarzyszące mu przy tym haniebnym czynie. Ani go nie upiększał, ani nie demonizował. Dodatkowo główny (anty)bohater nie miał imienia. Wrażenie anonimowości pomogło przejąć mi jego punkt widzenia i go lepiej zrozumieć, przynajmniej próbować to zrobić. Oczywiście nieocenionym pomocnikiem w tym była także sama narracja pierwszoosobowa.

Po lekturze zastanawia mnie czy Edgar Alan Poe był szaleńcem czy geniuszem. A może jedno i drugie? Cóż będę dalej zgłębiał jego pióro. Zaintrygował mnie zarówno jego kunszt, jak i jego skromna, owiana tajemnicą sylwetka.

książek: 2079
Wojciech Gołębiewski | 2015-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Edgar Allan POE - "Black cat. Czarny kot"

Umyślnie nie otwieram nowej strony na to dwujęzyczne wydanie, bo chcę podzielić się pochwałą wydawnictwa, z jak największym gronem czytelników.
Kupiłem za 2,5 $, na Publio to opowiadanie i czytałem w przeciwnej kolejności tzn najpierw w języku polskim, a póżniej -- angielskim. Uważam, to za świetny pomysł, który warto propagować. Ale wolałbym, aby można było czytać równolegle, tzn na lewych stronach oryginał, a na prawych tłumaczenie. Tak został wydany np pierwszy tomik poezji T.S. Eliota na przełomie lat 50-60-tych. Wtedy tym się fascynowaliśmy, ale i dzisiaj z przyjemnością konfrontuję swoje zrozumienie z profesjonalnym tłumaczeniem, mimo 25 lat pobytu w Kanadzie. To jest bardzo cenny sposób doskonalenia obu języków. Czas podać szczegóły: wydawnictwo nazywa się 44.pl, a tłumacz - Rafał Śmietana.
Techniczną stronę ...

Woocash | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Krótka, lecz przepełniona ponurym, mrocznym klimatem nowela pióra mistrza grozy. Choć początek nie wydawał się zapowiadać czegoś niezwykłego, to z każdą kolejną stroną przecierałem oczy ze zdumienia. Nie tylko z powodu niewiarygodnych wydarzeń, ale także emocji, jakie towarzyszyły lekturze i rewelacyjnie zbudowanej gęstej atmosferze lęku. W stylu literackim Poe'a zdążyłem się już zakochać, a to dopiero początki mojej przygody z jego twórczością.

Jacob Scott | 2014-02-15

"Czarny kot" to moje pierwsze spotkanie z E.A. Poe – i z radością w sercu (oraz grozą w umyśle) muszę przyznać, że było to spotkanie znakomite i przerażające. Zbiór ten jest horrorem samym w sobie, który połknąłem w jeden wieczór, oraz który przez kolejne kilka godzin nie pozwolił mi usnąć. Czy aby nie to jest wyznacznikiem dobrego opowiadania grozy? Sam "Czarny kot" przywiódł z moich wspomnień sen z dzieciństwa o moim kocie siedzącym na parapecie w wejściu do klatki schodowej, gdy cały świat okryty został nieprzeniknionym mrokiem i złowieszczym, piekielnym ogniem. Ten kot miał wydłubane oczy. Obudziłem się niemal natychmiast gdy go zobaczyłem. Serce łomotało mi w piersi. Zapewne domyślacie się jak bardzo wspomnienie koszmaru związało się z przerażającymi słowami Poego. A "Beczka Amontillado"? Boże, przez całą noc słyszałem to cholerne słowo: Amontillado, Amontillado, Amontillado! Ostatni tekst był chyba najbardziej schizowy, tak bardzo wczułem się w paranoiczne myśli bohatera, że...

anitus | 2015-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2015

To moje pierwsze spotkanie z Panem Poe. Szkoda, że takie krótkie. Jestem jednak pod ogromnym wrażeniem i na pewno sięgnę po inne opowiadania, bo bardzo lubię się bać...

Mateush | 2013-02-15
Na półkach: Przeczytane, Horror, Ulubione

Pierwsze zetknięcie się z mistrzem grozy wiedząc wtedy jeszcze o nim niewiele, zrobiło na mnie piorunujące wrażenie. Wszystkim fanom horrorów serdecznie polecam szczególnie opowiadania "czarny kot" i "serce oskarżycielem".

Magdalena | 2018-10-16
Przeczytana: 16 października 2018

Krótka, acz treściwa opowieść o okrucieństwie, którego tytułowy kot miał być przyczynkiem. Na uwagę zasługuje piękny język tej opowieści (tłumaczenie Bolesław Leśmian).
Cytat:
"Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełnić?"