Dylematy kulturowe międzynarodowej roli Rosji

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788322721957
biznes, finanse

Z recenzji prof. Cz. Mojsiewicza: Książkę oceniam bardzo wysoko. Została kompetentnie napisana na trudny temat. Czyta się ją z przyjemnością. Jest bardzo dobrze udokumentowana, oparta na bogatej literaturze wielojęzycznej. [...] Praca porusza najważniejsze problemy międzynarodowej roli Federacji Rosyjskiej, która po upadku ZSRR nie jest ustabilizowana i ulega zmianom.

andziorek | 2011-11-10
Przeczytana: kwiecień 2010

Oceniam tą książkę bardzo pozytywnie z tego względu, że autorka bardzo wnikliwie przeanalizowała problem rosyjskiej tożsamości (z czego on wynika oraz co go warunkuje).
Autorka,przedstawiła dość szczegółowo tytułowe dylematy kulturowe państwa rosyjskiego. stara się ocenić, w którą stronę zmierza Federacja Rosyjska (czy jest jej bliżej do kultury Wschodu czy też dryfuje w kierunku euroatlantyckim). Szeroko omówiona została również kwestia jej mocarstwowości, a nawet aspiracje imperialne.
Problemy społeczno - polityczne, przedstawione na łamach poszczególnych rozdziałów, zostały poparte rozbudowaną bibliografią. Generalnie jest to bardzo solidna książka naukowa, bogata w zakresie teoretycznym, ale nie stroniąca również od przykładów, wysuwanych na poparcie jakiejś tezy.
Co ciekawe, w ostatnim rozdziale zawarto wątek prognostyczny - mianowicie - "Scenariusze dylematów kulturowych międzynarodowej roli Rosji". Polecam nie tylko POLITOLOGOM;D

| 2014-11-21