Córki Lota

2004-01-01
2004-01-01

Okładka: 6/10
Treść: 6/10

Jak sam tytuł wskazuje – jest to opowieść o córkach Lota. A konkretnie o dwóch córkach – Lei oraz Mei. Przedstawione na kartach powieści burzliwe losy powyższych skupiają się w dużej mierze na relacjach damsko-męskich. Poznajemy ówczesny świat z perspektywy żyjących wtedy kobiet – zdecydowanie nie jest to wesoła perspektywa, gdyż kobieta w tym świecie jest tylko kobietą: najpierw córką, która musi podporządkować się ojcu, następnie żoną, która musi podporządkować się mężowi. W świecie rządzonym przez mężczyzn Lea i Mea muszą walczyć o swoje szczęście.

Obydwie dziewczęta poznajemy tuż przed zagładą miasta Sodomy. Ich rodzina, ostrzeżona przez dwóch aniołów, ucieka z miasta, jednak i tak nie można powiedzieć, iż została ocalona. Już na tym etapie mamy bowiem za sobą zdradę, śmierć i gwałt. Drogi Lei i Mei, skłóconych ze sobą sióstr, rozchodzą się na wiele miesięcy, by ponownie skrzyżować pewnym zbiegiem okoliczności. Zostają znów rodziną, ale czy na długo…?

Za tło wydarzeń służy nam świat powstały na bazie biblijnego miszmaszu. Swobodnie przemieszane postaci, przypowieści, biblijne wydarzenia – nie warto się moim zdaniem zrażać, warto tę radosną twórczość potraktować z dystansem, bo niektóre z pomysłów autora są dość ciekawe i oryginalne. Tak samo jak w Biblii, również w tej książce nie brakuje miejscami brutalności. Oprócz tego powieść przesycona jest seksem i wszystkim, co z nim związane. Mamy więc na każdym kroku związki kazirodcze, gwałty, zdrady i sodomię. No ale cóż się dziwić – główne bohaterki przecież właśnie z Sodomy się wywodzą.

Książka zła nie jest, czytało się ją szybko i bez nudy. Mam jednak wrażenie, że mimo wszystko trochę za mało w niej treści…

Okładka: 6/10
Treść: 6/10

Lubię takie opowieści, a właściwie przypowieści. Co by było gdyby Biblia opowiadała historie z punktu widzenia kobiet? Gdyba Hiob był kobietą? Gdyby Bóg miał kobiecą 'twarz'? Nie, to nie nowa wersja Seksmisji! Wszystko zaczyna się w Sodomie od córek Lota, potem ich losy krzyżują się z całymi zastępami postaci biblijnych. To historia o szukaniu własnego miejsca, ucieczce przed przeżytymi traumami i patriarchalnym światem. A najlepsze jest to, że autor nie przynudza. Całość jest okraszona ogromną dawką specyficznego, chwilami rubasznego humoru. Polecam tym, którzy czytając tradycyjne historie starotestamentowe łapią się za głowę:)

praszyńskiemu udało się przebrać historię patologicznej biblijnej rodziny we wciągającą fabułę. chciałbym, aby opisał jeszcze inne patologiczne rodziny z biblii, może taką, w której kobieta sypia z duchem, pozostaje dziewicą i rodzi syna, który jest jednocześnie swoim ojcem.

Oryginalne spojrzenie na biblijne postacie i ich losy, utrzymane w konwencji żonglowania stylem, formą, a przede wszystkim treścią.

Oprócz licznych odniesień do Starego Testamentu znajdujemy tu motywy zaczerpnięte z Tory, Koranu, a nawet mitologii greckiej i "Odysei" Homera. Nad tym wszystkim unosi się duch współczesności, gdyż bohaterowie posługują się pikantnym, a nawet wulgarnym językiem, anioły i biblijni patriarchowie przeklinają i bez ogródek dyskutują o seksie, tytułowe córki Lota zachowują się nieraz jak tirówki, ich synowie przypominają dresiarzy...

Ciekawe są nowe i przekształcone treści. R. Praszyński nadaje żonie Lota imię Adit, chociaż w Biblii go nie ma; losy Hioba przypisuje kobiecej postaci - poddanej próbie królowej.

Niestety, w pewnym momencie ta żonglerka zamienia się w cyrkową błazenadę, zwłaszcza, gdy autor zaczyna łączyć postacie starotestamentowe i nowotestamentowymi (np. pisząc o ślubie Sary z Jezusem) oraz pokazuje w jednym miejscu i czasie bohaterów, którzy nigdy się nie spotkali.
Nie jest to obrazoburcze, ale po prostu trąci przesytem. A co za dużo, to niezdrowo.

Plusem jest zróżnicowana forma - oprócz narracji trzecioosobowej mamy tu listy wnuków Lota oraz prozę szkatułkową.

Dzięki temu całość czyta się przyjemnie i szybko.

Książka - mimo lekkiego charakteru - nie jest pozbawiona refleksji. Pojawiają się one m.in. w rozmyślaniach Mei, która nie może pojąć, jak dobry Bóg-Ojciec mógł ukarać swoje dzieci, zsyłając na nie morze ognia i jak mógł poddać trudnej próbie Abrahama.
Jest też kilka drastycznych fragmentów (np. kazirodczy gwałt na córce Lota).

• Powieści / lit.piękna
  • Realizm magiczny