Walka o uznanie. Moralna gramatyka konfliktów społecznych

Wydawnictwo: Nomos
LubimyCzytać

Teorie socjologiczne interpretują i wyjaśniają ogólne procesy społeczne w oparciu o różne modele świata ludzkiego. W serii Współczesne Teorie Socjologiczne publikujemy najważniejsze dzieła reprezentujące te wizje rzeczywistości społecznej, które okazały się szczególnie znaczące po II wojnie światowej, i które uważamy za istotne do dzisiaj. Interesują nas również koncepcje socjologiczne będące przedmiotem debaty na przełomie XX i XXI wieku. To właśnie współczesna klasyka socjologiczna pozwala nam lepiej zrozumieć dzisiejszy i przyszły świat.Janusz MuchaPrzez „uznanie” powinniśmy rozumieć postawę stanowiącą nasz racjonalny sposób reagowania na własności aksjologiczne, które nauczyliśmy się dostrzegać w podmiotach ludzkich dzięki integracji z drugą naturą naszego Świata życia. […] Postawę uznającą trzeba opisywać jako działanie moralne, ponieważ określa ją wartość innych osób – jest ona zorientowana nie na własne zamiary, lecz na ewaluatywne własności innych osób. Skoro tak jest, to trzeba odróżnić tyle samo form działania moralnego, ile wartości uznaje się w podmiotach ludzkich.(fragment książki, s. 194-195)

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!