Podręcznik przetrwania dla sił specjalnych

Okładka książki Podręcznik przetrwania dla sił specjalnych Chris McNab
Okładka książki Podręcznik przetrwania dla sił specjalnych
Chris McNab Wydawnictwo: Bellona poradniki
poradniki
Bellona

Podręcznik lisiołowania dla sił specjalnych

Kontynuując zainteresowanie doskonaleniem swoich umiejętności, Lisioł rozpoczął poważny trening swoich umiejętności przetrwania – naturalnie w myślach. Uznał, że „Podręcznik przetrwania dla sił specjalnych” autorstwa Chrisa McNaba powinien mu pomóc na tej trudnej drodze do mistrzostwa.
Książeczka o której mowa jest dość poręcznych rozmiarów, byśmy powiedzieli kieszonkowych. Wypełniona jest przy tym po brzegi obrazkami, jedne są niesamowicie przydatne np. sposoby wiązania pętli, inne mniej demonstrując np. panią w wygodnej odzieży czy sposób chodzenia pod górę – nie każdy to potrafi!
Jeśli chodzi o treść, znajdziecie tutaj dosłownie wszystko. Jak rozpalić ogień, zbudować schronienie, upolować sobie obiad, obrabować dodatkowo wcześniej posiłek z krwi (przydatne dla wampirów),czy też opatrzyć obrażenia. Skondensowana porcja wiedzy w jednym miejscu, która może uderzyć do głowy, gdy czyta się ją ciągiem. Zwłaszcza że to wiedza bardziej praktyczna, którą powinno się przećwiczyć – przynajmniej w pewnej części. Lisioł nie poleca budowania pułapki na ryby w kanale ściekowym, czy też gonienia z dzidą sąsiadów, chociaż to drugie może być zabawne.
Czy Lisioł sporo się nauczył? Zapewne tak, jednak dopóki nie spotka go jakaś historia wyjęta prosto z horroru lub inna katastrofa pod postacią pustej lodówki, nie widzi powodu dla użytkowania tej wiedzy. Survival brzmi jak fajne wyzwanie, ale jeden błąd może zamienić zabawę w wielkie bagno. Dlatego fajnie taką wiedzę posiadać – lecz lepiej jej nie wystawiać na próbę celowo. Zresztą w Polsce trudno o miejsca, gdzie możemy wyruszyć z plecakiem i zniknąć w dziczy na tydzień albo sto dwanaście miesięcy.
Podsumowując, podręcznik survivalu – o ile nie mieszkacie na Alasce albo w Australii – fajnie jest przeczytać, gorzej ze stosowaniem. Forma obrazkowa może pomóc wzrokowcom, jednak niektórych może irytować. Jeśli byście jednak chcieli spróbować survivalu z podręcznikiem w ręce, to najlepiej z daleka od Lisiej nory, inaczej futrzak pokaże Wam, czego sam się w książce nauczył.

Podręcznik lisiołowania dla sił specjalnych

Książeczka o której mowa jest dość...

„Przewodnik przetrwania dla sił specjalnych” Chris'a McNab'a to podręcznik zachowania się w sytuacjach niecodziennych i niebezpiecznych, to publikacja, która zawiera praktyczne wskazówki, jak przeżyć w ekstremalnych warunkach. W miejscach dalekich od naszej strefy komfortu. Czy to w dżungli, czy na pustyni lub za kołem polarnym, autor za pomocą szczegółowych opisów i rysunków, uczy nabywania umiejętności, które pozwolą podróżnikowi przetrwać i wrócić cało do cywilizacji.
Rozpalanie ognia, budowanie schronienia, szukanie jedzenia i wody, pierwsza pomoc to tylko niektóre z zagadnień, które możecie znaleźć w tym przewodniku.
Książka nie tylko napisana jest w przestępny, lekki i zrozumiały sposób, ale jej mały, kieszonkowy wręcz format sprawia, że można ją ze sobą zabrać w podróż, bo zajmuje niewiele miejsca w plecaku czy kieszeni.
Przyznaję, że sama jestem kanapowym leniwcem, a survival i ekstremalna turystyka pasują do mnie, jak kożuch do kwiatka, ale to nie znaczy, że wiedza zawarta w tym podręczniku jest dla mnie bezużyteczna.
Jak zapewne wielu z Was się przekonało, życie potrafi zaskakiwać i warto posiadać i wiedzę, i umiejętności, które pozwolą nam poradzić sobie w różnych sytuacjach, zwłaszcza takich, gdy do kanapy jest daleko. Kto wie, może kiedyś docenię aktywną formę spędzania wolnego czasu, mając jednak nadzieję ze wiedzy z podręcznika wykorzystywać nie będę musiała.
Nie wiem tylko, dlaczego w tytule jest napisane, że to przewodnik dla sił specjalnych, bo jak dla mnie, to po prostu książka instruktażowa dla każdego turysty (no może poza tymi którzy jeżdżą tylko na all inclusive),a w szczególności dla ludzi, którzy lubią aktywny wypoczynek z dala od cywilizacji.
Siły specjalne czy nie, to jestem przekonana, że dzięki wiedzy zawartej w tej książce, podróżnik zawsze da sobie radę. Po co kusić los?

Współpraca recenzencka z wydawnictwem.

Pierwsza moja tego typu książka i u mnie jak najbardziej się sprawdziła. Przydatne, podstawowe (i przede wszystkim dobrze opisane) techniki.

"Podręcznik przetrwania dla Sił Specjalnych" to książka obowiązkowa dla każdego turysty, który wybiera się na wakacje do różnych regionów świata.
Nazwa "...dla Sił Specjalnych" według mnie nie pasuje do tego poradnika, ponieważ jest on w głównej mierze poświęcony zwykłym podróżnikom. Zawiera wiele szczegółowych opisów, rysunków i wyjaśnień zachowań w przypadku niebezpieczeństwa.

Zapoznanie ze sztuką przetrwania jest bardzo ważne i może pomóc w przyszłości, ponieważ nawet jednodniowa wycieczka w pobliskie góry wraz z przyjaciółmi może skończyć się nieoczekiwanym zakończeniem.

Podręcznik jest bardzo mały i powinien się zmieścić w każdym plecaku wycieczkowicza.

Warto zapoznać się z tą książką. Polecam również w dziedzinie survivalu lektury podróżnika, alpinisty i nauczyciela sztuki przetrwania Bear'a Grylls'a.

Książka opisuje dużo podstawowych technik przetrwania i te bardziej zaawansowane. Jednak nie jest dostosowana do naszego klimatu, a czarno-białe rysunki roślin raczej nie nadają się do ich rozpoznawania. Jest kieszonkową sciągą technik tam zamieszczonych, a nie podręcznikiem przetrwania.

• Survival
  • Wojskowe
  • Wolnościowe
  • Ekologia
  • NonFiction

Dodaj cytat z książki Podręcznik przetrwania dla sił specjalnych