Czytanie Tomasza

Wydawnictwo: Oficyna Naukowa
Thomas lessen
filozofia, etyka
LubimyCzytać

Kto rozmyśla nad podstawowymi kwestiami filozoficznymi, ten nadal może czerpać korzyści z filozoficznego myślenia Tomasza z Akwinu. Książka wprowadza w podstawowe problemy doktryny Tomasza i umieszcza je w kontekście wpływowych tradycji jego czasów. Żyjący ponad 700 lat temu Tomasz staje się dla nas partnerem w roztrząsaniu istotnych problemów, które podejmował w kontekście historycznym podobnym do naszego - jak choćby konfrontacji chrześcijaństwa z islamem na płaszczyznach: religijnej, naukowej, politycznej. Lektura książki podważa utartą, krzywdzącą ocenę średniowiecza – epoki powstawania uniwersytetów - jako symbolu ciemnoty i zacofania. Zimmermann jest wybitny znawcą dziejów filozofii średniowiecza, filozofii św. Tomasza w szczególności, doświadczonym wykładowcą. Proponowana książka jest doskonałym wprowadzeniem do filozoficznej myśli Akwinaty i zachęca do podjęcia bezpośredniej lektury jego dzieł. Jest jasną prezentacją ważnych i aktualnych także dziś problemów filozoficznych stawianych przez Tomasza oraz sposobu, w jaki je analizował, jak argumentował i jak na nie odpowiadał. Zainteresuje więc nie tylko filozofów i teologów, ale także wszystkich, którzy doceniają znaczenie myśli średniowiecznej dla obecnego kształtu Europy.

źródło opisu: Oficyna Naukowa 2011

źródło okładki: Oficyna Naukowa 2011

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!