Rozbite okno

Tłumaczenie: Łukasz Praski
Cykl: Lincoln Rhyme (tom 8)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Broken Window

W Greenwich Village ginie kobieta. O jej zamordowanie policja oskarża kuzyna Lincolna Rhymeaa, Arthura, który mimo niezbitych dowodów, nie przyznaje się do winy. Na prośbę żony niewidzianego od lat kuzyna kryminalistyk zgadza się zbadać sprawę i wraz ze swoim zespołem wkrótce odkrywa serię podobnych zdarzeń, zabójstw i gwałtów, których sprawcy utrzymują, że są niewinni, choć wszystkie ślady na miejscu zbrodni świadczą przeciwko nim. Rhyme i Amelia Sachs dochodzą do wniosku, że przestępstwa mogą być dziełem osoby znającej każdy szczegół z życia mistrza manipulacji, dokonującego kradzieży tożsamości. Poszukując źródła przecieku informacji, natrafiają na trop prowadzący potężnej firmy Strategic Systems - dostawcy danych osobowych, która dbając o swoje dobre imię, niezbyt chętnie pomaga policji. Gdy morderca poznaje tożsamość ścigających go osób, sytuacja się zmienia i ofiarami stają się łowcy. Jeffery Deaver to autor ponad 20 thrillerów psychologicznych. Z wykształcenia dziennikarz i prawnik. Współpracował z dziennikami New York Times i Wall Street Journal. Jego powieści przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, dwie z nich zostały ekranizowane. Światową sławę przyniósł mu "Kolekcjoner kości".

Opinie czytelników (1939)
słoneczko | 2017-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2017

Kolejna książka Deavera z duetem Lincoln Rhyme i Amelia Sachs.
Kolejna na której się nie zawiodłem.
Kolejny intelektualny pojedynek pomiędzy wyjątkowo inteligentnym zbrodniarzem i genialną parą detektywów na najwyższym poziomie.
Plusy:
- ciekawa, wciągająca fabuła, czyta się szybko;
- bardzo dobra charakterystyka mordercy;
- pokazanie, że w dzisiejszych czasach można wszystkiego się o nas dowiedzieć z internetu, o naszych preferencjach, pracy, rodzinie, czyli totalna inwigilacja;
- uświadomienie, że informacja (wiedza) to potężne narzędzie i władza nad ludźmi;
- bezpieczeństwo informacji i danych osobowych, o których nigdy nie wiadomo przez kogo i w jaki sposób mogą zostać wykorzystane, więc nie zamieszczajmy zbyt wielu informacji o nas w internecie na profilach typu Facebook itp.;
- zwroty akcji i dynamika trzyma w napięciu do końca;
- pokazanie utraty indywidualnej tożsamości w społeczeństwie, jak w „Roku 1984” Orwella;
- morał na końcu - „wisienka na torcie”.
Minus:
- trochę...

"- Policja znalazła mnóstwo dowodów przeciwko mnie. Prawdziwy morderca wiedział o mnie wszystko. Jaki mam samochód, gdzie mieszkam, jaki mam rozkład dnia. Wiedział nawet, co kupiłem [...]
- Facet, sam się wrobiłeś.
- Jak to?
- Poszedłeś i wszystko kupiłeś. Trzeba było podpieprzyć. Wtedy gówno by o tobie wiedzieli."

Mało kto zastanawia się ile pozostawia po sobie śladów każdego dnia (i nie chodzi mi tu oczywiście o ślady materialne). Robiąc zakupy w sklepie, sprawdzając e-mail czy surfując w internecie, oglądając telewizję, idąc do kina, zamawiając pizzę na dowóz... generujemy niezliczone ilości danych. A co jeżeli ktoś postanowił zebrać wszystkie te informacje w jednym miejscu, a następnie wpadł na pomysł, żeby je sprzedać i to ze sporym zyskiem? Zainteresowanych tego typu towarem pewnie trochę się znajdzie, jeżeli będą to firmy zainteresowane np. zindywidualizowaniem swoich reklam to pół biedy, gorzej jeżeli takie informacje upatrzy sobie jakiś typ spod ciemnej gwiazdy.

Książka...

Roland | 2015-09-05
Przeczytana: 04 września 2015

Precyzyjnie skonstruowana opowieść z zawiłą zagadką kryminalną. Jeffery Deaver znany jest z intrygujących oraz pomysłowych thrillerów, gdzie częste zwroty akcji są rzeczą normalną, a nawet spodziewaną. W niniejszej powieści para detektywów Amelia Sachs oraz Lincoln Rhyme stawią czoła bardzo wyrafinowanemu przeciwnikowi. Czytelnik w stosunku do „Rozbitego okna” może oczekiwać wszystkiego z czego słynie twórczość pana Deavera. Drobiazgowe śledztwo, powolne zbieranie tropów, ślepe zaułki, mistrzowska dedukcja oraz częste zwroty akcji. Wprawdzie w połowie książki tempo akcji wyraźnie spada, można rzec, że fabuła staje się żmudna, lecz rekompensuje to udane zakończenie.

W Greenwich Village ginie kobieta. O jej zamordowanie policja oskarża kuzyna Lincolna Rhyme’a, Arthura, który mimo niezbitych dowodów, nie przyznaje się do winy. Na prośbę żony niewidzianego od lat kuzyna kryminalistyk zgadza się zbadać sprawę i wraz z zespołem wkrótce odkrywa serię podobnych zdarzeń. Rhyme i...

Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Świetna. No, ale jak mogłoby być inaczej- przecież to Deaver i jego niezawodny duet Lincoln i Amelia:) Choć trzeba przyznać, że nareszcie i innym bohaterom z otoczenia geniusza udało się odegrać w tej książce znaczniejszą rolę, a nawet coś zamanifestować. Jeśli ktoś jest fanem gatunku / Autora - polecam bez mrugnięcia okiem. Jeśli nie zna Lincolna i jego historii - radzę wrócić do początków serii "Lincoln Rhyme" - oczywiście książka da się spokojnie i bez tego przeczytać, ale gwarantuję, że wzbudzi ciekawość i zachęci do sięgnięcia po poprzednie tomy, a szkoda byłoby uprzedzać fakty;)

emindflow | 2015-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2015

To już kolejna świetna książka Jeffery Deavera.
Do Lincolna Rhyme trafiają tylko zupełnie wyjątkowe sprawy. On nie ściga bandytów ani gangsterów. Jego przeciwnikami są wyjątkowi mordercy - z reguły tak przebiegli i inteligentni, że policja czy federalni są wobec nich bezradni jak dzieci. Tym razem Lincoln tropi wyjątkowo bezwzględnego mordercę, który realizuje swoje zbrodnicze pasje poprzez kradzież i perfekcyjne wykorzystanie tożsamości swoich ofiar.
Mogłoby się wydawać, że to kolejny wytwór wyobraźni autora, a jednak z takim zagrożeniem możemy się spotkać w każdej chwili.
Powieść, która jest doskonałym thrillerem, poza porcją emocjonującej rozrywki nie pozostawia czytelnika obojętnym wobec problemu bezpieczeństwa informacji i danych osobowych, o których nigdy nie wiadomo przez kogo i w jaki sposób mogą zostać wykorzystane.
To niewątpliwie jedna z najlepszych pozycji cyklu.
Zdecydowanie polecam.

Kris | 2019-05-08
Przeczytana: 04 grudnia 2017

Rewelacyjnie napisana książka. Przerażająca wizja tego jaki wpływ na jednostkę i całe społeczeństwo mają komputery ze swoimi bazami danych. Czytałem z zapartym tchem i jednocześnie niedowierzaniem: wszyscy wiedza że ten człowiek jest uczciwym obywatelem, ale komputer „mówi” coś diametralnie odmiennego, a przecież… maszyny się nie mylą.
Jak zwykle u tego autora finał historii jest kompletnym zaskoczeniem. Warto przeczytać! Polecam!

Pawwweł | 2017-11-18

Jak to mawiał klasyk - lubię te piosenki, które już znam.
W moim przypadku z książkami nie jest wcale inaczej.

"Książkowe powroty" zdarzają mnie się tylko wtedy gdy przechadzając pomiędzy półkami w bibliotece dojrzę brzeg jakiejś pozycji, z którą mam szczególny stosunek. Niebywały suspens, barwny język, nieprzewidywalność, tematyka czy jak było w tym przypadku zauroczenie. Dokładnie rzecz ujmując zauroczeniem autorem i sposobem poprowadzenia książki.

Jeffrey Deaver. Być może nie będzie nigdy uznawany za mistrza kryminałów czy króla suspensu ( choć niektórzy tak uważają) ale należy mu oddać że nie odstawia fuszerki. Szczególnie jeśli chodzi o cykl Lincoln-Amelia. On zgorzkniały paralityk i ona - uwodzicielsko piękna i zaradna policjantka.

W opisie książki jest wyraźnie napisane o czym jest ta książka więc nie będę wałkował nie potrzebnie tematu. Skupiłbym się na dwóch aspektach które podziwiam u tego autora. Pierwsza to sposób przedstawienia problemu. Deaver w mistrzowski sposób...

Thadeus | 2017-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2017

Jak zawsze Autor jest w formie :) Zalety tej powieści to:
- główni bohaterowie
- liczne zwroty akcji i niezwykła dynamika fabuły
- wisienka na torcie data mining, to, co jest teraz na topie m.in. w informatyce, ale też w innych dziedzinach :)

Warto tą powieść przeczytać z jeszcze jednego względu, bo zawiera w sobie morał :) Przyjemnej lektury :) Polecam :)

Sargento_Garcia | 2013-06-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 10 maja 2013

Jak zwykle u tego autora finał historii jest kompletnym zaskoczeniem.

Amadeusz Sobiesierski | 2015-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Kiedy chwytam za książkę chce by czas przeznaczony na jej przeczytanie był coś warty ,pewnie dlatego najczęściej przystaje przy półce oznakowanej nazwiskiem Deaver.
Ósmy tom poświęcony sparaliżowanemu kryminalistykowi oraz jego partnerce Amelii Sachs to kolejna znaczna porcja dobrego kryminału ,kolejny wybitny morderca,kolejna niejasna sprawa i kolejni podejrzani....
Wyjątkowa fabuła bazująca na świecie internetu ,dzięki któremu seryjny morderca kolekcjoner zdobywa swe trofea stawiając zupełnie niewinnym ludzi w świetle zbrodni które sam popełnia ...
Każda kolejna powieść autora pozostawia po sobie ... któż zadowala się tylko czterysta stronicowym geniuszem ?
#GENIUSZ #REWELACJA < # J.DEAVER

zobacz kolejne z 1929