Dom Radziwiłłów

Wydawnictwo: Universitas
Radziwiłłowie
LubimyCzytać

"Chciałbym pokazać jedną rodzinę, ulegającą wpływom zmienności czasu. Pokażę ją od czasów pogaństwa, kultu świętych drzew i świętych wężów, później na tle europejskiego średniowiecza, rycerskiego i mistycznego, na tle renesansu, reformacji i protestantyzmu, na tle tej gwałtownej kontrrewolucji katolickiej, którą było panowanie jezuitów w XVII wieku, wreszcie za czasów wolnomularstwa i rozbawionego rokoka, uciech, zabaw i pijaństwa, chcę pokazać, jak ją uwiodła gwiazda Napoleona, jak walczyła z Bismarckiem, jak stała w cieniu wielkości i dekadencji państwa carów."Stanisław Cat-Mackiewicz.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Audrey60 | 2019-07-07
Przeczytana: 03 lipca 2019

"Polska jest w ogóle jak ta piękna i rozumna kobieta, która odrzuca inteligentów, a kocha się w durniach."

Tak ocenił autor książki nasze wybory królów i przywódców państwa.
Stanisław Mackiewicz deklaruje się być Litwinem, a później dopiero Polakiem. Choć twierdzi, że to niczego nie umniejsza. Ot, taki patriotyzm lokalny. To dość istotne, gdy chce się oceniać wartość merytoryczną tej książki.

Mackiewicz uważa ród Radziwiłłów za jeden z najmądrzejszych i najpotężniejszych w Polsce. Przede wszystkim chwali. Dostrzega niedociągnięcia, ale wspomina o nich tylko mimochodem. Uważa, że wiele zawdzięczamy jako Polacy właśnie Radziwiłłom.
Nie mnie oceniać prawdę historyczną, bo nie mam wiedzy na ten temat.

Książka ma formę eseju, w którym autor swobodnie wędruje w czasie i przestrzeni. Chwilami można się pogubić w koligacjach, ale nie one są istotne, a dygresje autora.

Warto przeczytać, pomyśleć, skonfrontować ze swoją dotychczasową historyczną wiedzą. Niestety, z wieloma tezami...

Apfelbaum | 2017-09-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017 rok
Przeczytana: 09 września 2017

Książka jest ewidentnie nieskończona i niezwykle dobrze oddająca sposób pisania książek przez Cata. Niektóre elementy są jedynie powtórzeniami poglądów Cata wyrażonymi w innych miejscach dokładniej.

hincol44 | 2017-03-14

Mackiewicz jest konsekwentny w uwielbieniu dla Litwy i Litwinów, przy czym zawsze jest o Litwin Polak. Mi się to podoba. Książka trochę rozwleczona, ale trzeba wybaczyć. Ciekawie się czyta. Polemizować bym nie chciał. Z częścią tez się zgadzam, z częścią nie. I tyle:)

Kania1312 | 2016-09-12
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Historia
Przeczytana: 11 września 2016

Dom Radziwiłłów to książka jak sam tytuł wskazuje o rodzinie Radziwiłłów. Nie jest to stricte historyczna książka. Jest to raczej zbiór opowiastek o rodzinie Radziwiłów przez wieki. Cat-Mackiewicz jest dziennikarzem nie historykiem, więc spogląda na historię tego rodu z własnego punktu widzenia. Książka jest pełna barwnych opowieści o poszczególnych członka tego rodu.
Bardzo mi się podobała, polecam wszystkim. Jedyny minus, to wstawki w języku francuskim, którego nie znam, a nie stety nie są tłumaczone w książce na polski.

jakijacek | 2016-08-21

Bardzo subiektywna, wyrywkowa historia rodu Radzwiłłów.
Dla osób lubiących specyficzny styl Mackiewicza, wyrywkowość w analizowaniu źródeł, czasami niedokładność w przedstawianiu faktów książka godna polecenia.
Dla osób szukających bardzo dokładnego opisu rodziny Radziwiłłów, książka nie powinna stanowić jedynego źródła wiedzy.

Radosław Korzeński | 2016-07-28

Ciekawa historia jednego z najważniejszych rodów RON. Zawiera dużo interesujących faktów. Minusem są fragmenty w języku francuskim, które nie są przetłumaczone.

odoaker | 2014-07-27
Przeczytana: 25 lipca 2014

Szkoda, że w tym wydaniu francuskie wstawki nie są przetłumaczone, gdyż ten język nie jest już tak popularny i nie każdy go zna.

Piotrek | 2014-04-12
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Każdy czytelnik sięgający po tę książkę, powinien mieć świadomość, że Cat to raczej publicysta niż historyk. Taka też jest ta książka, to bardziej dyskusja z historią niż kompletna historia rodu Radziwiłłów, obfitująca w "smaczki", ciekawie opowiedziana. I oczywiście pełna opinii autora, które bardzo często stoją w sprzeczności z ogólnie przyjętymi poglądami...ale dla mnie to właśnie największa wartość tej książki.