Estetyka pragmatyczna - projekt otwarty

Wydawnictwo: Universitas
sztuka
LubimyCzytać

Książka jest próbą syntetycznego opisu estetyki pragmatycznej, jednego z najprężniej rozwijających się nurtów we współczesnych badaniach w dziedzinie estetyki. Autor rozwija wątek otwartości perspektywy badawczej estetyki pragmatycznej. Koncentruje się na aspekcie cielesnego ugruntowania doświadczenia estetycznego poprzez uzasadnianie pojęcia myślenia wcielonego i znaczeń wcielonych. Chce w ten sposób odpowiedzieć na pytania: czy artysta w trakcie procesu twórczego myśli równie uważnie jak naukowiec? W jaki sposób w doświadczeniu estetycznym pojawiają się znaczenia? Dlaczego nowe zjawiska w sztuce bardzo często wywołują w nas opór i niechęć? Estetykę pragmatyczną zapoczątkował John Dewey publikując w 1934 roku książkę "Sztuka jako doświadczenie", a od końca XX wieku twórczo rozwija jej wątki m.in. amerykański estetyk Richard Shusterman.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!