Bez pożegnania

Wydawnictwo: Axis Mundi
literatura piękna
LubimyCzytać

Napisana ujmującym ciepłym językiem saga rodzinna, opowiada historię matkii córki wobec burzliwych dziejów Polski XX wieku. Uwikłane w wojnę tworzą wbrew okrucieństwom losu kochającą rodzinę. Pomimo tragicznych zdarzeń, które są ich udziałem patrzą na świat z radością życia, życzliwością i humorem. Od pierwszych stron książki wciągają nas w swój świat.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Ryszard Pałka | 2018-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2018

Książka wspomnieniowa z czasów wojny tylko że tutaj wojna jest na dalszym planie a na pierwszym losy Polaków z kresów wywiezionych przez Sowietów w głąb ZSRR.Napisana ujmującym, ciepłym językiem ale pełna bólu i cierpienia.Polecam szczególnie młodym czytelnikom

książek: 2022
Piotr | 2018-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Są książki napisane duszą, poparte własnymi doświadczeniami, nie zawsze pozytywnymi. Już na początku rodzi się we mnie pytanie - dlaczego takie sagi nie są widoczne w witrynach sklepowych? Rybałtowska napisała sagę, która w dużej mierze została oparta na jej własnych doświadczeniach. A nie były to łatwe lata, które doprowadziły ją na samo dno.
Tom pierwszy zaczyna się od wybuchu II wojny światowej i wywozu na Syberię. Autorka niespiesznie kreśli obraz zmian na świecie, których jest światkiem. Widzimy daleką podróż i czytamy o tym, co się dzieje w drodze. Nieludzkie traktowanie ludzi ubiera w słowa delikatne. Całą ta historia jest jakby zawoalowana. Mam wrażenie, że autorka czuła wielki ból w trakcie lektury, ale zdecydowała się na to za namową Jana Brzechwy. i słusznie.
"Bez pożegnania" opowiada historię Zofii i jej córki Kasi. Bez wątpienia Zofia przeżyła dzięki silnej miłości matki do dziecka. Na kolejnych stronach czytamy o gehennie, która innych doprowadza do unicestwienia.
O...

Tatiana | 2016-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Początek drugiej wojny światowej zastaje Zosię i jej córkę u rodziny na Kresach. Po wkroczeniu Armii Czerwonej losy zaczynają się toczyć bardzo szybko. Aresztowanie męża, wywózka na Sybir Zosi i Kasi. Tam ciężka, do granic wytrzymałości praca. Potem amnestia i powrót. Bardzo długa droga powrotna, pełna niebezpieczeństw i zagrożeń. Ale nie do okupowanej Polski...