Ikkos i Sotion

Wydawnictwo: Biblioteka Więzi

Niespodzianka dla miłośników Bobkowskiego! Kolejny zbiór tekstów rozproszonych tego wybitnego pisarza emigracyjnego, zawierający m.in. nieznane szkice o Keyserlingu, o Dysku olimpijskim, o antykomunistycznym przewrocie w Gwatemali w 1950 oraz wspomnienie z brawurowej budowy kolejki na Kasprowy w 1935. Przenikliwe widzenie współczesnej cywilizacji, zaskakujące częstokroć swoją aktualnością.

Oficer95 | 2015-12-05

[Uwaga: eseje "Keyserling" i "Ikkos i Sotion" zasługują na najwyższą notę i jak największe uznanie]

Teksty zamieszczone w zbiorze szkiców układają się w czasoprzestrzeni jak bizantyjska mozaika. Mami różnorodnością barw, szlifów i kontekstów. Bawi i zachwyca. Bobkowski porusza tematy tak różne, że nie sposób złapać w jednym zdaniu istoty myśli przyświecającej pisarzowi. Czasem chwytają za serce spisane wspomnienia z dzieciństwa, innym razem ekstremalnie bezkompromisowy i szczery reportaż o Gwatemali...
Ostatecznie zaryzykować chyba można stwierdzenie, że widać w mozaice szkiców próbę poszukiwania już nie tylko wolności, ale także (przede wszystkim!) siebie, własnej tożsamości i korzeni, z których z premedytacją sam wyrwał się po wojnie. Najpiękniejsze jest to, że czytelnik może tych korzeni szukać razem z Autorem. I znajdzie własne.

polskajaponka | 2017-02-27
Unn | 2016-09-23